YÖK, AOBP’yi reddetti ama Danıştay AOBP dedi! Son karar: AOBP Uygulanacak!

UYARI: İlgili yazıyla ilgili diğer yazı; http://www.rehberlik.biz.tr/danistayin-aobp-karari-ile-2012de-aobp-uygulanacak/

 

12 Temuz YÖK toplantısında AOBP, YÖK tarafından reddedilip OBP uygulansın diye karar almıştı.

YÖK açıklamasının linki (PDF dosyasıdır): https://basin.yok.gov.tr/files/57b7c6481d039d1657433f196fdde749..pdf

 

Fakat 17 temmuz Danıştay kararıyla OBP’nin uygulanmasının uygun olmadığı bu nedenle bu yıl AOBP uygulanacağı konusunda mahkeme kararı aldı.

DANIŞTAYIN AOBP-OBP KARARI tam metni: http://www.danistay.gov.tr/8d_2012_5246.pdf

 

Son merci olan Danıştayın bu kararı gereği; bu yıl mecburen  AOBP uygulanacak.

Bu mahkeme kararı gereği ÖSYM kılavuzu yeniden güncelleyecek ve YGS-LYS puanlarını yeniden hesaplayacak.

 

 Uyarı: Çok soru gelmesine karşın bu uyarı yazılmıştır.

– AOBP 100-500 arası aralıklarda değişecek.

– AOBP 0.12 katsayısı ile çarpılacak ve okuldan 12-60 arası bir puan gelecek. En fazla puan olan 60 puanı okul birincisi alacak.

– Öğrenciler okul birincisine göre çan eğrisi sistemi şeklinde eskisi gibi sıralanacak. Yani okul birincisine ne kadar yakınsanız o kadar yüksek puan gelecek.

– Okulların YGS başarısı eskisi gibi etkili olacak. Bu da anadolu ve fen liselerinin eskisi gibi avantajlı durumlarını korumasını sağlayacak.

 

 

Kısa adres:

YÖK, AOBP’yi reddetti ama Danıştay AOBP dedi! Son karar: AOBP Uygulanacak! için 347 yorum

 1. hocam merhaba, ben sağlık meslek cıkıslı bir öğrenciyim, gecen yıl mezun oldum. bu yıl sınava gırmeyı dusunuyorum e TS puan agırlıklı bölumler dusunuyorum, tercıh edecegım bolumlerın puanları cok yuksek, sunu merak edıyorum ; sayısal cıkıslı oldugum ıcın ek puan alamayacak mıyım ? bu arada D.Puanım 70. yardımcı olursanız cok mutlu olurum, sımdıden cok tesekkurler

  • Alan dışına çıktığın an, sayısal, sözel veya tm olması önemli değil ek puan alamazsın. Ek puanı sadece kendi 4 yıllık bölümlerinde alırsın.

   Ama sana herkese gelen okul puanı hiç kırılmadan aynen gelecek.

   70 diploma notuna: 42 okul puanı gelecek.

 2. Sözel düz lise çıkışlıyım hocam

 3. KPSSP94 73,44968
  Başarı Sırası 288254 HOCAM KPSS ORTAÖĞRETİM ÖNLİSANS SONUCUM BU NE YAPCAM ATANIR MIYIM HOCAM 🙁

 4. hocam benim 2.tercihlerimi yaparken çoğu kisi aramda çok yüksek puan olan yeri yazma tüm tercihlerin yanar diyor doğru mu lütfen tercih süressi bitmeden dönünn

 5. TAMAM 🙂 çok saolun hocam yaptım 🙂

 6. hiç ilgilenmiyolar ben adanada oturyorum gidiş geliş nasıl yapim okadar yol var 🙁 pisman oldum yatay gecisle çukurovaya gececem

 7. Hocam ders kaydı nasıl yapılıyor kimse bilgi vermiyor öğrenci numaram ve tc ilk 5 harfiyle öğrenci bilgi sistemine giriyorum fakat girdikten sonra eski şifre sonra yeni şifre diyo eski şifre ne yeni şifre ne yazcaz hocam bana öğrenci numarasından baska bi şifre vermediler öğrenci işlerini aradım ders kaydınızı yapın işte internetten diyolar 🙁

  • Eski şifre tc kimliğin ilk 5 harfi. İlk başta otomatik olarak şifren tc kimliğinin ilk 5 harfi olarak ayarlamışlar. Eski şifreye tc kimliğinin ilk 5 harfi yaz, altına yeni şifreyede kendin bir şifre belirle işte.

 8. tamam dediğiniz gibi yaparım hocam saolun

 9. 21 eylülde gitsem ders kaydı olmaz mı o yıl kalır mıyım 🙁

 10. hocam ders kayıdı yapamıyorum 12 /17 eylül tarihlei arası demişler mesela zamanında ders kaydımı yapamazsam ne olur o yıl sınıfı geçemem mi ayrıca hocam ders kaydını yaptıktan sonra 18 eylülde üniversitedeki danışmana onaylatmam lazımmış hocam benim bi kaç sorunlarım var ancak 21 eylülde kastamonuya gidebilirim daha erken gidemem ailevi işler çıktı bana yardım eder misiniz ne yapmam lazım

 11. hOCAM BENİM Bİ ARKADAŞ KYK BAŞVURUSU YAPMAMIŞ NE YAPMASI GEREKİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 12. HARÇLAR KALKMIŞŞŞŞ :):):)

 13. hocam bu sene AOBP kullanıldı..seneye de OBP de bi değişiklik olmaz kullanılırsa bu benim için kötümü yoksa iyi mi olur. diploma puanım 65.23 düzlise mezunuyum.. bu sene tarih edebiyat bölümleri gazetecilik tutuyor sosyolojide bi ihtimal gelebilir..ikinci tercihi yapsam gelicek birinci tercihimde yazmadım.. seneye pdr psikoloji zihinsel engelliler öğr. felan düşünüyorum..hangisi daha iyi olur bilmiyorum..yardımcı olursanız sevinirim..

  • Seneye OBP kullanılacak. OBP düz liseler için genel olarak daha iyi.

   65.23 diploma notuna 60 üzerinden 39.13 puan gelecek.

   Eğer maddi imkanlar açısından sorunun yoksa 2. yerleştirmede %50, %25 burslu psikoloji, pdr bölümleri deneyebilirsin. Bu sene yeni mezun olduysan bir daha denemen ve istediğin bölümleri okuman daha mantıklıdır.

 14. tamam hocam bilgilerimi girdim fakat

  ÖĞRENİM/KATKI KREDİSİ, BURS VE YURT İSTEĞİNİZ
  başlığı altına butonlar var ben hangisini işaretlicem hocam benim almak istedğim burs şu devlet bi miktar para karşılığında imza attırıyor ve ssk lı ie girince o benden kesiliyormuş ben o bursa başvurmak istiyorum hocam

  butonda yer alan maddeler ise : burs ve öğrenim kredisi
  katkı kredisi
  burs öğrenim ve katkı kredisi

  bunlardan hangisini seçmeliyim hocam ve bu kesin çıkıyormu tabi öncelik şartları var ama genelde öncelik şartlarının dışında yer alan kişilerede çıkıyor mu benm bahsetttiğim burs hocam?

  • Burs geri ödemesiz, katkı kredisi harçı çok düşük ödüyorsun ama sonra geri ödüyorsun, öğrenim kredisi geri ödemeli.

   “devlet bi miktar para karşılığında imza attırıyor ve ssk lı ie girince o benden kesiliyormuş” dediğin bu olay eskidendi. Katkı ve öğrenim kredisinde de artık bir süre sonra (genelde mezuniyetten 2 yıl sonra) geri ödemeyi başlatıyorlar.

   En mantıklı seçeceğin “burs ve öğrenim kredisi” seçeneğidir. İkisinden biri kesin çıkar. Öğrenim çıkarsa şayet isterse almayabilirsinde. Almak zorunda değilsin.

 15. hocam bir kaç sorum var

  ben kars ünv. sosyal öğrt kazandım. Birçok üniversitenin internet üzerinden ön kaydı var , ama bunda böyle bir şey yazmıyor aceba ön kayıt yapmaya gerek yok mu?

  bir de bazıları diyor ki: kyk’dan başbakanlık bursuna başvurunca bankaya üniversitenin harç parasını yatırmaya gerek kalmıyormuş sadece kyk başvurunun yazıcı çıktısını alıp kayıt yaparken göstermek yeterliymiş öyle bir şey var mı?

  bir de ben yeşil kartlıyım kyk daki başvuru formunda şöyle bir ifade var :”sosyal yardımlaşma ve dayanışmadan yardım alıyor musunuz” diye yeşil kartlı olduğum için burayı işaretlemem gerekiyor mu?

  saygılar

  • Birçok üniversitenin evet internetten ön kaydı var. Her üniversitede öyle önkayıt yok. Kafkas üniversitesi daha duyurmadı baktım ama ilerleyen günlerde duyurabilir bununla ilgili bilgiyi; daha vakit var. 3 eylülde başlıyor kayıtlar.

   Burs başvuruları sonucunda Katkı kredisi çıkarsa harç parası çok düşük yatırıyorsun. Evet çıkarsa KYK çıktısı yeterli, zaten onlara da bilgi gidiyor, önlerindeki dökümanlarda ne kadar harç ödeyeceğin yazıyor.

 16. He hocam bu başbakanlık bursuna nasıl başvuucam ?

   • tmam hocam bilgilerimi girdim fakat

    ÖĞRENİM/KATKI KREDİSİ, BURS VE YURT İSTEĞİNİZ
    başlığı altına butonlar var ben hangisini işaretlicem hocam benim almak istedğim burs şu devlet bi miktar para karşılığında imza attırıyor ve ssk lı ie girince o benden kesiliyormuş ben o bursa başvurmak istiyorum hocam

    butonda yer alan maddeler ise : burs ve öğrenim kredisi
    katkı kredisi
    burs öğrenim ve katkı kredisi

    bunlardan hangisini seçmeliyim hocam ve bu kesin çıkıyormu tabi öncelik şartları var ama genelde öncelik şartlarının dışında yer alan kişilerede çıkıyor mu benm bahsetttiğim burs hocam?

 17. Hocam iyi günler benim merak ettiğim bi kaç konu var
  ben arel ünv %50 burslu uluslararası lojistik kazandım fakat duydum ki vakıftan devlete geçş varmış nasıl oluyor bu hocam tam olarak bilmiyorum ben içerğini ve benim geçiş yapacağım bir tane üniversite var oda istanbul üniversitesinde uluslararası lojistik bölümü var nasıl geçiş yapabilirim oraya hocam ?

  ve birde şunu merak ediyorum

  • birde şunu merak ediyorum hocam vakıftan % 50 burslu kazandım ya daha sonra başka vakıfa tam burslu yatay geçiş yapabiliyormuyum eğer yapabiliyorsam geçiş şartları nedir

   • Başka vakıfa veya tam bursluya geçiş edebilirsin. Devlete yatay geçiş yapmaktan bu daha kolaydır unutma. Gerçi tam burslusun biraz zor olur.

    Geçiş şartları genelde dönem arasında (ocak, şubat), ya da sene sonunda (haziran, temmuz) aylarında belirleniyor.

    Ama ana geçiş şartı diploma notun özellikle tam bursda iyi olacak.

  • Vakıftan devlete yatay geçiş oluyor. Genelde 1 ve 2. sınıfın sonunda oluyor. 3 ve 4. sınıftada alanlar var.

   Devlete geçerken kıstas diploma notundur. Diploma notunun 4 üzerinden en azından 3 den yukarı olması gerekebilir ki daha çok 3.20, 3.30 ortalamanın üstü giderse gidebilir.

   1. sınıfın sonunda istanbul üniversitesinde (haziran temmuz aylarında genelde) duyurusu çıkar. Ama ortalaman iyi olması lazım.

 18. 🙂 tamam Çok teşekkür ederim hocam saolun :):)

 19. kastamonu üniversitesi türkçe öğretmenliği kazanmıstım hocam ne yapcam

 20. hocam herseyimi hallettim, bi sorunum daha var hocam harç ücreti kalktı mı kalkmadı mı? kalkmadıysa ben hangi bankaya gidip ne kadar yatıracam bu konuda bilginiz var mı üniversiteyi arıyorum açmıyorlar

 21. hocam olmuyo sayfaya giriyorum tc mi babamın adını yazyorum olmuyo hata diyooo:( anlamadımm yrdmcı olur musunuz 🙁

 22. ben basvuramadım ne zamana kadar süre var

 23. hocam kyk basvuruları hakkında bilgi verir misiniz ne yapmak gerekiyor

 24. iyi bayramlar hocam·sizce bu ikinci öğretimlerin kapanması falan öğretmenlikteki atanma yığılmasini azaltir mi? yani bizim zamanimiza kadar bu atanma sorunu duzelir mi

 25. sağolun hocam :):):):):):):):):)

 26. inş düzeLir hocam evet bayram hediyesi oldu :):)sizede bu arada iyi bayramlarrrrrrrrrrrrr 🙂

 27. 🙂 süperrr ya çok mutlu oLdum 🙂 umarım bende sizin gibi öğrencilerini düsünen bir öğretmen oLurum

 28. kastamonu üniv türkçe öğretmenlği ile ilgli görüslerinizi alabilir miyim

 29. merhaba hocam bana (kars sosyal bilgiler öğr.) geldi yaptığınız yardımlar için teşekür ederim

 30. hocam kastamonu ünivstesi türkçe öğretmenliği geldiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 🙂

 31. ne zaman acıklancak hocam bu yerleştirme sonuçları beklemekten bi hal olduk yani ayrıca 17 ağustos dediniz ama acıklanmadı

  • Normal süreçte 17 ağustos dedim evet. Halen bugün ya da yarın bekliorum açıklanabileceğini.

   Çünkü daha KYK (burs, yurt) başvuruları var. O da 1 hafta sürer 3 eylül de üniversite kayıtları başlıyor. Zaman dar olduğu için geç açıklayacaklarını zannetmiyorum.

 32. Hocam bir soru daha kusuruma bakmayın ..dediğiniz giBİ OBP seneye kullanılacaksa puan kaybı olmayacak zamandan da kazanacağız sadece okulun durumu öğretmenlerin durumu dezavantaj gibi görünüyor birde sınıfları kalabalık oluyormuş 45 kişi gibi dediler ama okulun dersanenin yakınlığı avantaj enerji ve zaman baya bi kazanc dersek düz lise tercih edilir ola ki AOBP UYGULANIRSA YAKLAŞIK 5-10 PUAN KAYIP diyorsunuz ee hocam biraz sıkıntı cekmedende bu işler olmuyor tekrar teşekkür ederim ..

 33. Hocam gecmek istediğimiz düz lisede sınıflar oldukca kalabalık olduğu söyleniyor bu da bizim için dezavantaj olur mu son sınıflarda eğitim daha çok sınava yönelik olması anadolu lisesi dersane arasındaki uzaklığı da düşünürsek birde AOBP DEN ÇOK KAYBIMIZ OLMAZSA DÜZ LİSEYE GECMEK Mİ AVANTAJLI OLUR BİLEMİYORUZ SAYGILAR..

  • Önceki mesajımda dediğim gibi eğer ders işlenebiliyorsa, öğretmenler açısından sorun yok düz liseye geçilebilir. Birde bazı düz liselerde A, B sınıfı gibi iyi sınıf ayrımları olabiliyor. O sınıflar sınava yönelik olabiliyor. Bunu okula sorarak öğrenip öyle hareket ediniz.

 34. Sayın hocam kızım anadolu lisesinde okuyor bu yıl son senesi olacak dersaneye gidiyor ve okul dersane arası uzak ulaşım sorunu olacak dersane yakınında düz lise var düz liseye geçiş yapmayı düşünüyoruz bu danıştayın son kararı sonrasında AOBP na göre puanlar hesaplanacak bu durumda seneyede 2013 deki sınav sonrasında da bu AOBP kullanılır mı kullanılırsa kızımın düz liseye gecmesi halinde ne kadar bir puan kaybı olur kararsız kaldık bir bilende yok lütfen yardım edin puan kaybı çok olacaksa anadolu lisesinde mi kalsak dersaneye geliş gidişleri biraz yorucu olsada ….

  • Seneye kesin OBP kullanılacak. Danıştayın kararı AOBP nin bu yıl son kez kullanılmasıyla ilgili idi.
   Biri tekrar mahkeme açar kazanır mı? bu mümkün. Ama çok düşük ihtimal bu durum olur.

   Puan kaybı 5-10 arası olur.

   Geçeceği düz lisede eğer öğretmenler açısından sorun yoksa düz liseye geçsin. Çünkü yoğun lise-4 programında yol iyice yorar ve çalışmasını çok etkileyebilir. Düz liseye geçmekle zamandan ve enerjiden baya kurtarmış olacaksınız. Sonradan AOBP uygulanmaya kalksa bile, yakın bir yerde olacağı için kazanacağı zaman ve enerjiyle 5-10 puan farkını hayli hayli kazanır ve fazlasını da telafi eder.

 35. hocam merhaba ben daha önce de size mesaj yollamıştım. size zahmet tercih listeme bakarak bana nerenin gelme ihtimali var çok merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim. ihl mezunuyum Teşekürler

  ygs 3:puan353,43254 sıralama:214904

  ygs 4: puan 350.93926 sırlama:194316 ekpuanlı: 365.65114 ekpuanlı sıralama: 32113
  ts1 puan:360,82294 sıralama:28038

  01. Tercih 103030226 DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  02. Tercih 105030141 HARRAN ÜNİVERSİTESİ (ŞANLIURFA)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  03. Tercih 103930359 FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  04. Tercih 107810062 MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

  05. Tercih 107830057 MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  06. Tercih 105330208 İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ (MALATYA)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  07. Tercih 106830112 KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  08. Tercih 104910088 HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

  09. Tercih 101430519 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  10. Tercih 100530072 AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ /İslami İlimler Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  11. Tercih 105910297 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

  12. Tercih 105930159 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  13. Tercih 101830057 BAYBURT ÜNİVERSİTESİ/Bayburt Eğitim Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  14. Tercih 101330053 ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  15. Tercih 108730107 RECEP TAYYİP ERDOĞAN (RİZE) ÜNİVERSİTESİ (RİZE)/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  16. Tercih 106410157 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

  17. Tercih 106430143 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ/İlahiyat Fakültesi/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (İÖ)

  18. Tercih 109010046 SİİRT ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  19. Tercih 107810114 MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  20. Tercih 100510032 AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ /Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  21. Tercih 105910049 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS)/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  22. Tercih 108710139 RECEP TAYYİP ERDOĞAN (RİZE) ÜNİVERSİTESİ (RİZE)/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  23. Tercih 104510056 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  24. Tercih 104310058 GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (TOKAT)/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  25. Tercih 101310146 ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

  26. Tercih 103050187 DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR)/Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

  27. Tercih 105050296 HARRAN ÜNİVERSİTESİ (ŞANLIURFA)/Şanlıurfa Sağlık Hizmetleri M.Y.O./Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

  28. Tercih 104370404 GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (TOKAT)/Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O./Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (İÖ)

  • İlköğretim din kültürün sınırın az altındasın. Yeni açılan çok sayıdaki ilahiyat ve az da olsa açılan din kültürü kontenjanları az da olsa sana şans getirebilir.

   Sosyal bilgiler öğretmenliği kazanırsın sen. Siirt ve muş sosyal bilgiler gelir sana. Altına zor düşer gibi.

 36. hocam bana sizce hangi üniversite gelirtahmini olarak gelme ihtimali yüksek dediğiniz var mı?

 37. hocamm yine ben:) hocam daha önce çok soru sormuştum hakkınızı helal edin hocam mf4 den başarı sıram 117.982 di çukurova gıda 121 bin onu istiyorum demiştim hocam gelir demiştiniz de bu yıl çok talep olur mu adana gıdaya hocam kazanamama ihtimalim yüksekmi yani

 38. süpeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrr çok sevindim:) saolun hocam hakkınızı helal edin hersey gönlünüzce olsun hoşçakalın

 39. tercih listem riski değil demi hoCam

 40. hocam denizli pamukkale üniversitesi edb.iö yü yazdım sıralaması 38 binmiş benim sıralamam bildiğiniz üzere 16 bin idi. yani 22 bin inmiş oldum işimi garantiye aldımmı?

 41. hocam tahminen sonuçlar ne zaman açıklanır

 42. hocam bizim puanlar 0.12 ile çarpıldı fakat klavuzda 0.15 lik başarı sıraları var bu şu mu demek başarı sıraları yükselecek mi 110 binlik yer 90 binlere mi düşecek:(

  • Hayır hayır bu farklı katsayı hesaplaması nedeniyle zaten puanlarınız bu sene, düşük geldi farkındaysan. Ama puanlarınızın düşük gelmesine rağmen sıralamalarınız iyiydi.

   Sıralamalardaki oynamayı bir örnekle açıklayayım;

   Mesela; bu yıl TM-1 sıralaması çok sıkıntılı. Geçen yıl bu TM-1 sıralamasında çok sayıda sayısalcı vardı. O nedenle iktisat, işletme, maliye gibi bölümlerin sıralamaları şişmişti. 360 binlere kadar gerilemişti. Ama bu sene yeni LYS hesaplaması nedeniyle sayısalcılar bu sene TM-1 sıralamasında geçen yıla göre çok az var. Bu nedenle TM-1 sıralamaları karman çorman olabilir. Örneğin TM-1 de 360 bin de olan bir iktisat 330 binlere çıkabilir.

   Bu örnek özellikle TM sıralamalarında olacak. Sözelde de biraz olacak. En az etki sayısalda olacak..

   • hocam ksr bakmayın çok soru soruyorum da aklıma takılıyor napim:) hocam yani diyorsunuz ki başarı sıraları mf de yükselmez hatta düşüş yaşanabilir öylemi? yani 100 binlik yeri 120 binlik biri de kazanabilir hocam bu yıl çok sistem farklı kafamız karıştı:(

    • Yok yok yanlış anladın. Bu seneki yeni LYS hesaplama yöntemi nedeniyle bu tercih yaptığınız sıralamalar çok sağlıklı sıralama değildi. Geçen yıl MF sıralamalarında (özellikle 200 binden sonra yoğunlaşıyor) TM öğrencileri vardı. Ama bu yıl çok az TM öğrencisi MF sıralamalarında var. Bu nedenle 200 binlik yer 190 bine çıkabilir.

     Tabi şöyle bir durumda var; artan yeni kontenjanlar belki bu yükselişi durdurabilir.

 43. merhaba hocam. basarı sıram 166 bin

  9 eylül iktisat 145bin
  uludag maliye 159bin
  pamukkale maliye 145 bin
  celal bayar maliye 171 bin
  adnan menderes maliye 181bin

  uludag istiyorum ama bu seklde yazdım hocam hangisinin gelme ihtimali çok sizce

  • Bu yıl TM-1 sıralaması çok sıkıntılı. Geçen yıl bu TM-1 sıralamasında çok sayıda sayısalcı vardı. O nedenle iktisat, işletme gibi bölümlerin sıralamaları şişmişti. 360 binlere kadar gerilemişti. Ama bu sene yeni LYS hesaplaması nedeniyle sayısalcılar bu sene TM-1 sıralamasında geçen yıla göre çok az var. Bu nedenle TM-1 sıralamaları karman çorman olabilir. Örneğin TM-1 de 360 bin de olan bir iktisat 330 binlere çıkabilir.

   Bu nedenle bu üstte yazdıklarının hiçbirinin gelmeme durumu bile var. Bu nedenle en şanslı olduğun yer Adnan menderestir.

 44. hocam merhaba mf4 başarı sıralamam 166 arel mimarlık burssuz olur mu ? teşekkürler

 45. hocam çok tşk ederim önceki soruma cvp verdiginiz için hocam bir sorum daha var bnm puanım tutmuyor hocam puanım 307 bnm başarı sıram tutuyor ama adana gıda 343 le kapatmış o kadar puan düşüsü olurmu osym başarı sırasına göre mi yerleştirme yapıyor puana göre mi şimdiden tşkler hocam iyi günler

  • Başarı sıralamasına bakarak tercih edilir. Okul puanın bu sene daha düşük hesaplanması ve yeni LYS hesaplama yöntemi nedeniyle öyle farklı düşük bir puan aldı herkes.

   Öğrenciler tercih ediyor, sıralamalar (veya puanlar) ona göre oluşuyor.

 46. tamam hocam pamukkaleyi eklicem 🙂

 47. hocam iyi günler mf4 başarı sıram 117.982 çü gıda gelir mi onun başarı sırası 121 bin hocam puanım düşük ama başarı sıram yüksek puana göre hiçbiryere yerleşemiyorum puanlar düşer mi sizce bide son soru hocam 121 binle kapatmış çü gıda başarı sıraları düşer mi yani 130 binlik adamda yerleşirmi tşk ederim şimdiden:)

  • Gelebilir o yer. Sonuçta başarı sıralamaları sabit kalmıyor. Ayrıca yeni açılan kontenjanlar nedeniyle sıralamalar daha gerilere (130 binlere) kayabilir. Nitekim geçen yıl 94.400 den 121 binlere gerilemiş çukurova gıda.

 48. ya da hiç bi üniversiteyi silmeyim hocam böyle kalsın olmaz mı? hocam

 49. saolun hocam ama ben adanalıyım hocam çukurovayı silmek istemiyorum ankara üniversitesi 13.tercihimi silmek istiyorum onun yerine denizli pamukkaleyi yazayım tercih listem garanti olurmu hem hocam çukurova 22 binden alıyo mersin 31 binden alıyo niye sileyimki onları hocam basarı sıram onların üstünde

 50. ikinci yılım ve son şansım ailem artık sınava girmeme izin vermez kimsede yardım etmiyor yardımcı olun lütfen hocam

 51. pardon hocam yanlıslıkla 30 bin yazmısım ewt 34 bine kadar düstüm hocam selçuk ünivst. edb bölümü iö 34 binden almıs puanı da 369 hocam daha da düük üniversiteler yazmayım bence

  • Daha düşükleri evet yazman işini garantiye alman açısından iyi olur. Bir önceki mesajında cevap verdiğimi buraya da yazayım;

   Pamukkale ve denizliyi yazabiliyorsan iyi olur.

   Çukurovayı silebilirsin (oralı değilsen veya oraya yakın değilsen)
   06. Tercih 102910191 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı

   Mersini silebilirsen (oralı değilsen veya oraya yakın değilsen)
   08. Tercih 107410215 MERSİN ÜNİVERSİTESİ/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı

 52. haklısınız hocam 🙂 ama inebildiğim kadar indim zaten 16 binlerdeyim edebiyatta 30 bine kadar indim simdi çok kafam karıstı çok korktum vala hocam bi iki tanesini değistircem bana yardımcı olurmusunuz edebiyatta doğu tarafları hariç yazabileceğim üniversiteler varsa söyler misiniz denizli pamukkale olurmu türk dili ve edebiyatı mesela hocam hangisini silim riskli olanları söleyin hocam yardımcı kimse olmuyo:(

  • Pamukkale ve denizliyi yazabiliyorsan iyi olur.

   Çukurovayı silebilirsin (oralı değilsen veya oraya yakın değilsen)
   06. Tercih 102910191 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı

   Mersini silebilirsen (oralı değilsen veya oraya yakın değilsen)
   08. Tercih 107410215 MERSİN ÜNİVERSİTESİ/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı

 53. sizce hatalı olan bi yer varsaa söler misiniz hocam tekrar düzeltim eger kesin bi üniversite gelir diyosanız hiÇ ugrasmayım değistirmek için

 54. edebiyat ya da türkçe cok istiyorum türkçe gelmez biliyorum inş edebiyat geliR..

 55. hocam biliyosunuz benim sıralamam ts 2 de 16.598 PUANIM İSE 392 idi.tercihlerimi şöyle yaptım
  Tercihler Kod Program Adı
  01. Tercih 108110048 NİĞDE ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Türkçe Öğretmenliği
  02. Tercih 106610049 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Türkçe Öğretmenliği
  03. Tercih 100410042 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYONKARAHİSAR)/Eğitim Fakültesi/Türkçe Öğretmenliği
  04. Tercih 107310085 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR)/Eğitim Fakültesi/Türkçe Öğretmenliği
  05. Tercih 106410069 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Türkçe Öğretmenliği
  06. Tercih 102910191 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  07. Tercih 104110175 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  08. Tercih 107410215 MERSİN ÜNİVERSİTESİ/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  09. Tercih 104130073 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı (İÖ)
  10. Tercih 104111552 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/POLATLI KAMPUSU/Türk Dili ve Edebiyatı
  11. Tercih 109710206 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  12. Tercih 101010079 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  13. Tercih 101110333 ANKARA ÜNİVERSİTESİ/Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  14. Tercih 105410036 İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  15. Tercih 108910385 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA)/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  16. Tercih 103410139 EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  17. Tercih 102710236 ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ/Fen ve Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  18. Tercih 100310149 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  19. Tercih 108930202 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA)/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı (İÖ)
  20. Tercih 100110187 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  21. Tercih 106910161 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  22. Tercih 103810126 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ/Fen-Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı
  23. Tercih 100910055 AMASYA ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  24. Tercih 100410033 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYONKARAHİSAR)/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  25. Tercih 101310146 ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  26. Tercih 100810144 AKSARAY ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  27. Tercih 107310076 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR)/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  28. Tercih 108110039 NİĞDE ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  29. Tercih 100610049 AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ (KIRŞEHİR)/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  30. Tercih 106410051 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  SİZCE nasıl olmus hocam 10bnden basladım 34 bine kadar düsürdüm sıralamamı sizce risklimi tercih yapmısım gelme ihtimali yüksek üniversite vaR mi yardım ederseniz sevinirim hocan kafam cok karısık

 56. hocam tapu dairelerine bu bölüm mezunlarını alıyorlar. Geçen atamada bir çok kontenjan boş kaldı.

 57. hocam sizce emlak ve emlak yönetimi nasıl bir bölüm ?

  • Emlak sektörü türkiye’de iyi ama bu bölüm sayesinde iş ne kadar bulabilirsin orası muamma. Emlak sektöründe çalışmak için bu bölümü okumakta gerekmiyor. Diğer seçeneklerle beraber değerlendirip karar vermen gerekir.

 58. hocam ben tm 3 den terch yapıcam ve sosyolojı bölümü istiyorum sıralamam 112 bın..sizce olma ihtımali nedir

 59. hocam bir yardımcı olsanız nereleri tercih edersem gelir bu puanla puan :353 sıralama 214 bin

 60. hocam ben dicle tıbbi sekreterlik tercihlerim arasına yazcam fakat şu kodları anlayamadım: 11,2,İ,89 bunların anlamlarını nerde bulabilirim ya da siz açıklasanız

  • Onlar meslek liselerinin öncelik sıraları. Seni çok ilgilendirmiyor. Daha çok o alanın mezunları onlara dikkat edecek. Sen daha çok meslek liselerinin az tercih edeceği, illeri veya ilçeleri tercih etmeye çalış.

 61. Hocam tercih sıralamamda 1,den sonununcuya kadar hepsi basarı sırama tutuyo hatta altındaysa ilk tercihimde hemen yerleşirmiyim ?

 62. Hocam istatistik bölümü nasıl sizce iktisat işletme yerine onumu yazayım.

 63. Kendim kararsızım ailem de öyleee siz daha yardımcı oluyosunuz 🙂 tesekkürler

 64. Hocam bide uludağ üniversitesimi trakya üniversitesimii cevaplarınızı bekliyorumm

 65. Hocam marmara üniversitesi sigortacılık bölümü nasıl sizce omu yoksa edirne iktisatmı ? yardımcı olabilirmisiniz

 66. hocam bugün çıkan haberlere göre tm öğrencılerının mf puanı hesaplanmamış.ben mf4 ten tercih yapıcam.etkilenırmıyım?.etkılenirsem sıralama ne kadar değişir?

 67. Hocam internetteki klavuzlarda hep 2011 yılınınkini gösteriyo 2012 tercih klavuzu ne zaman çıkıcak ki ?

 68. öncelikle soruları sabırla cevapladıgınız için tesekkür ederim hocam 😀

  haklısınız siz sadece yol gösteriyorsunuz karar bize ait.
  ama seçim yapmak da zor.

 69. hocam ekonometri nasıl bi bölüm.?

  iktisat veya maliyeden daha iyi bi bölüm mü

 70. hocam ben listeden programalara bakarken ekpuanlı başarı sıralamamı mı dikkate alayım. örneğin din kültürü puanlarına bakarken kendi sıralamamı mı (0.18 )mi dikkate alayım yoksa 0.12 olan sıralamamı dikkate alayım

 71. Tamam çok teşekkür ederim hocam saolun

 72. tm1: 166 bin
  tm2:137 bin
  tm3:119 bin.

  maliye veya iktisat yazmayı düşünüyorum..hangisi daha iyidir hocam.
  bana ne önerirsiniz hem üniversite hem bölüm konusunda.

 73. hocam ts 2 puanım 392 başarı sıram 16.568 edebiyat bölümü olabilir mi?

  • Edebiyat bölümü olur. Ösym Kılavuzu yayınladığı zaman liste halinde verebilirim.

   Kocaeli, Akdeniz, Eskişehir osmangazi, Gazi (iö), selçuk, çukurova, çanakkale, uludağ (iö) gibi tepe edebiyat tercihlerin olur.

 74. tmam hocam yolladım oradan cvbı atın hocam

 75. slm arkadaşlar aklıma bişey takıldı yardımcı olursanız seviniriz şimdi iki tablo varya sınav puanları ve başarı sıraları ve yerleştirme puanları ve başarı sırası diye ben fen bölümündende sınava girdim sınav puanları ve başarı sıraları kısmında puanım var ama diğerinde yok anlamadım ben sayısaldan tercih yapamıcam mı

 76. Hocam ben sizi ekledim msn adresme ordan msj attım aldınız mı hocam

 77. hocam puan 310 basarı sıram 197 bindi gecensene yerleştiğim için okul puanının yarısı olmayacak bu durumda ilahiyat gelme ihtimali ciddi düzeyde demiştiniz.

  puanlar acıklandı ygs4 basarı sıram 197 binden 314 bine geriledi..
  bu durumda ilahiyat gelme ihtimali sıfır oldu değil mi 🙁

  • 230 binlere kadar ilahiyat düşmüştü. Yeni açılan çok sayıda ilahiyat var. İlahiyat bölümü de herkesin tercih ettiği bölüm değil. Belki bu durum çok az da olsa şansının olmasını sağlayabilir.

   • yine de cok az bi ihtimal yani hocam..
    o zaman baska bölümler yazacm..

    tm1: 166 bin
    tm2:137 bin
    tm3:119 bin.

    maliye veya iktisat yazmayı düşünüyorum..
    bana ne önerirsiniz hocam..
    hem üniversite hem bölüm konusunda.

 78. Özlem lnki bna atarmısın yayımlanan klavuzu rica etcem ben bulamıyorum

 79. hocam yayımlanan klavuz değişecek değil mi başarı sıralamam uymuyor çünkü yerşemeyeceğim galiba 🙁

 80. hocam merhaba bana bir yol gösterseniz

  ygs 3:puan353,43254 sıralama:214904 (tıbbi sekret. gelir mi?)

  ygs 4: puan 350.93926 sırlama:194316 ekpuanlı: 365.65114 ekpuanlı sıralama: 32113 (din kültürü gelir mi?)

  ts1 puan:360,82294 sıralama:28038 (sosyal bilgiler gelir mi?)

  ts2 puan:374,02752 sıralama:29602 (edebiyat öğretmenliği gelir mi?)

  şimdiden teşekkür ederim

 81. Hocam ayrı bi adresten isterseniz siz tc mi vereyim bi bakın hocam :S o puanlardır inşallaaahhhh

 82. Ve hocam geçen sene daha düşük almıştım bu okul ve orta öğretim başarı puan bilgileri 2011 de de aynısı :S hocam acilll yardım :(((

 83. Hocaaammmmmmmmmmmmm günaydınn acillllllllllllll yardım edin nolurr ben lys ye girmedimmm meslek lisesiyim die bugün sonuçlara baktım herşeyin gelmesiyle puanlar bunlarrr

  OKUL VE ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI BİLGİLERİ
  DİPLOMA NOTU/PUANI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI AOBP-SÖZ AOBP-SAY AOBP-EA OKUL KODU OKUL TÜRÜ KODU ALAN KODU
  68,69 336,732 355,576 344,838 351,391 346464 52011 4505

  bu notlarlamı tercih yapıcam hocam burası ilgilendiriyo değil mi

 84. peki hocam ygs başarısı etkili demişsiniz buna göre obp yerine aobp ye dönüşünce puan en en kötü ihtimalle bir düz lisedeki ortalama başarının üstündeki öğrenci için ne kadar düşebilir?

 85. Hocam şimdi aobp ye göre okul1.si 60 okul sonuncusu 12 puan mı alacak ?

  • Her okulun birincisi 60 alacak. Ama 12 puanı Türkiyede en başarısız okulun sonuncusu alacak. Yani her okulun sonuncusu 12 almayacak. Örneğin herhangi bir fen lisesindeki okul sonuncusu 30 bile alabilir.

 86. hocam ben düz lisede okuyorum obpye göre 46 puan geliyordu ,yukarıdan okuduklarıma göre şunu anladım çan eğrisi sistemine göre yani okuldakı butun dıploma notları toplanıp kişi sayısına bölündü ort bulundu ortlama altında kalanlar 12 puana yaklaşıcak üstünde olanlarda 60amı yaklaşıcak?

  • Çan eğrisi sistemine göre şöyle edilir; Okul birincisi belirlenir ve diğer tüm öğrenciler ona göre sıralanır. Okul birincisinin diploma notu ne olursa olsun 1. olduğu için direkt en fazla puan olan 60 puanı alır. 2. de 59 küsür alarak öyle sıralanır.

   O dediğin ortaya bölme olayı yok. Üniversitelerdeki çan eğrisi hesabı değil bu:)

   AOBP hesaplamasında okulunun YGS başarısı da katılıyor. Yani tek başına Lise diploma notu kullanılmıyor.

 87. Tamam iiişte hocam hani düzenlencek ya sizde diyorum bunun duyurusunu 0.15 yapsanızzz dileyin benden ne dilerseniz:) bu mübarek gece inşalllaah değişklk olurr ösym bu.

 88. Hocam peki bişey daha 🙁 bu klavuzkesin olarak düzenlendi dimi 0.12 her iki katsayıda değil mi bi değişklk olupta bu yıl 0.15 olmazmı yani eskisi gibi olsa :S hani 2013de klavuz değişkliği olur faalan bir ümit :/

 89. hocam benim sıralamamı yazmadınız yazar mısınız başarı sıramı ts 2 hoCam. NETLERİMİ yazmıstım puanımı yazdınız basarı sıramı yazmadınız

 90. hocam ben düz lise mezunuyum ygs 4 puanım 302 sıralamam 210bin diploma puanım 4 yılın ortalaması 67 eşit ağırlıkçıyım ilahiyatı tercih ettiğimde puanım düşmez değilmi hocam bide okul puanı beni fazla geri atmazmı son soru hocam ilahiyat gelebilirmi

  • İlahiyat tercih edersen okul puanın kırılmaz. Diploma notuna göre direkt okul puanı hesaplayamayız. Çünkü AOBP de okul puanı hesaplaması biraz daha farklı. Ama 35-40 arası birşey gelebilir.

   İlahiyat gelebilir, sınırda gibi gözüküyorsun. Ama şu durum var; bu sene çok fazla ilahiyat açıldı. Bu nedenle şansın var ve gidebilirsin.

 91. hocam ben meslek lisesi mezunum (imam hatip) ben kendi alanımı şececegim bana kaç puan gelir 79,95 aobp den ek puan olarak sölerseniz memnum olurum gecen sene 87 gelmişti

 92. ve hocam anlamadığım şu ”30 Kasım-1 Aralık 2011 tarihli ve 2011.21.1120 sayılı kararıyla yayımı uygun bulunan 2012-ÖSYS Kılavuzu’nun ilk halinde öngörülen hesaplama yöntemi uygulanacaktır.” denilmeektedir ösym nin sitesinde ve bu tarihler arasında 0.15 kat sayısı kullanıldı ozaman bu yılda 0.15 kat sayısı uygulanmazmı :s

 93. hocam geçen yıldamı 0,12 ile çarpılmıştı

 94. Hocam benim Ygs 2 sıralamam 108 bin , şimdi benim okulumun düzeyide bayağı bi düşük ve düz lise , benim yaşadığım şehirde 120 bin ile alıyor üniversite, ama yakın bi ilde 140 bin ile alıyor bu iki yere girebilme olasılığım nedir ? en kötü ihtimalden değerlendirirseniz sevinirim, Teşekkürler.

 95. çoook teşekkür ederim cevapladığınız için.
  ama hocam buda adil değil ozaman 10-12 puan düşmesi nedemek :S ve meslek lisesi çıkışlıyım ygs 6 dan giricem 213. diploma notum 68,69 ve bölümüm lojistik ben özel ünvdende lojistik seçicem aynı zmaanda kendi ek puanımda gelcek meselk lisesi olduğum için. ne olur hocam bu puanların sonu sizce ? 🙁

  • 10-12 puan düşmesi şu; geçen yıl okul puanları 0.15 ile çarpılıyordu ve okuldan en fazla net 75 geliyordu. Ama bu yıl okul puanları 0.12 ile (daha düşük katsayı ile) çarpılacak ve okuldan en fazla net 60 gelecek. Gördüğün üzere okul puanlarının hesaplanmasında 15 puanlık bir kayıp (düşüş) olacak. Biz ama buna ortalama 10-12 diyoruz.

   Özelde lojistik seçeceğin için umudun baya var. O yüzden çok dert etme.

 96. merhabalar ben meslek lisesi çıkışlıyım tm’den lysye girdim ama ygsden tercih yapmayı düşünüyorum diploma puanım 85 fakat ygs 5im 255 civarı danıştay ve osymnin aldığı kararn bana ne gibi bir artı veya eksisi olacak bilgilendirirseniz çok memnun olurum

 97. ve hocam bu düşüş alan dışı tercihtemi oluyor kafama çok takıldı gece gece. çünkü az bi puan değil 🙁 of hasta etti bu sistem bu ösym bu yökkkkk

  • Alan içi alan dışı diye bir ayrım yok. Örnek TM cisin. Sözelde tarih bölümünü seçeceksin. Eskiden bu bölüm alan dışı olduğu için okul puanın biraz kırılıyordu. Ama bu seneyle beraber artık alan içi-alan dışı ayrımı yok. Okul puanın alan dışına çıktığın zaman kırılmayacak. Okul puanın neyse aynen gelecek.

 98. Hocam iyi gecelerrr. bişey soracaktım demişşsinz ya bu sene 0,12 hesaplanacağı için 10-12 puan düşüş olcak :S inş olmazzz. e diğer sistem uygulansaydı kaç puan düşcekti yani OBP uygulansaydı kaç puan düşekti ?

  • AOBP de uygulansa OBP de uygulansa 0.12 katsayısı kullanılacaktı. Bu sene 0.12 katsayı kullanılacağı için ortalama 10-12 puan düşüş mecburen olacak.

   AOBP ve OBP nin uygulanmasının puanlara yansıması daha çok şu yönde; anadolu, fen liseleri ve başarılı liselerde okuyarsan sana AOBP de daha fazla puan gelirken OBP de daha az puan gelir.

   Yani AOBP uygulanırsa anadolu, fen ve başarılı liseler daha avantajlı.
   Ama OBP uygulansaydı bu avantajları olmayacaktı ve düz ve meslek liseler AOBP ye göre daha avantajlı olacaktı.

 99. Hocam siz ne öğretmenisiniz ve nerede öğretmenlik yapıyorsunuz, sakın yanlış anlamayın öğrenci milletiyiz işte bişeylere emin olmadan rahat edemiyoruz:]:]

 100. hocam birde yukarıda bilgilerimi belirtmiştim bu son yapılan değişiklikten sonra benim okul puanım ne olacak size zahmet tekrar söyler misiniz.

  DİPLOMA NOTU/PUANI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI AOBP-SÖZ
  002,55 131,579 245,198

  AOBP-SAY AOBP-EA
  172,278 209,502

 101. hocam ygs 32-38-36-35 tü-so-ma-fe şeklinde lys mat 47.5 geo 28.75 fizik 27.5 kimya 27.5 biyoloji 28.75 kaç gelir sıralama okul birincisiyim aobp ye göre

 102. Hocam okuldan gelicek puanı hesaplarmısınız diploma 84,67 aobp esit agırlık 406.

 103. hocam 250-500 aralığı geçerli mi ?

 104. aobp mi yoksa obp mi daha avantajlı hocam.? sizce hangisinin uygulanması daha iyi .?

  • Ve geçen sene hangisi üzerinde hesap yapılmıştı AOBP mi? , OBP mi?

  • Anadolu, fen liseleri ve başarılı liseler için AOBP daha avantajlı.

   • 2 soruma da verdiğiniz cevap için teşekkürler, Kolay gelsin Hocam..

    • ne demek, her zaman bilgilendirmek görevimiz, size de kolay gelsin.

     • Hocam 1 sorum daha olacak:] Bu sene Üniversitelere giriş sıralamaları düşer mi? Düşerse tahminizce kaç bin oynar? Şimdiden Teşekkürler.

     • Kontenjanı azalan (fen bilgisi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, sosyal, türkçe öğretmenliği gibi) bölümlerde başarı sıralamaları daha da düşer (düşer derken 20 bin ise 17 bin sıralamasına düşer yani puanları artar).

      Ama kontenjanı artar bölümlerde başarı sıralaması daha artar (artar derken 25 bin ise 30 bin sıralamasına çıkar yani puanları düşer).

     • Hocam yukarda bana demiştiniz 45 puan geliyor seni fazla geriye atmaz diye, okulumuzun başarısı baya bi düşük yani 60 mezundan 15 i kazanabildi oda orta düzeyden hallice zayıf üniversiteler, bana yukarda sıralaman düşer ama fazla düşmez dediniz bu yazdıklarıma bakarak tahmininizce kaç bin düşer yani sayısal olarak bi veri verirseniz çok sevinirim?Şimdiden Çok teşekkürler….

     • Net bi sayısal veri veremem. Çünkü senin okulunun türkiye çapındaki başarısını bilgisayar hesaplıyor veriyor bir puan. Senin AOBP hesaplaması sonucu sana kaç gelecek net bilmiyoruz. Kaç puan fark olacağını bilseydim kabaca kaç puan bir başarı sıralaması oynayabileceğini söylerdim.

      Senin ham puanın sonucu oluşan puanının hangü puan aralığında olman da sıralamada kaç kişi oynayacağını değiştirir. Örneğin MF-1 400 ham puana sahip birisi ile MF-1 405 ham puana sahip birisi arasında 2800 kişi oynarken, MF-1 350 ham puana sahip birisi ile 355 ham puana sahip birisi arasında yaklaşık 5000 kişi oynamış geçen yıl.

 105. Geri izleme: 2012 Yılında ÖSYS’de AOBP Uygulanacağı Kesinleşti | SBS, YGS, LYS, DGS, KPSS

 106. hocam ösym nin sitesinde böyle bir duyuru yapıldı bu ne anlama geliyor:

  2012-ÖSYS:
  Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Yayımlanması ve Yerleştirme Puanlarının Hesaplanması

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından; Danıştay 8. Dairesi’nin kararı ışığında ÖSYM Başkanlığınca, 2012 yılı için yükseköğretime yerleştirme puanları hesaplanırken Yükseköğretim Kurulunun 30.11-01.12.2011 tarihli ve 2011.21.1120 sayılı kararı ile yayımı uygun bulunan 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzuna göre işlem tesisi suretiyle uygulanmasına karar verilmiştir.
  Bu karar gereğince; 16 Temmuz 2012 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yeniden düzenlenerek en kısa sürede adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığınca verilen bu karar doğrultusunda adayların yerleştirme puanlarının hesaplanması işlemlerine başlanmıştır.

  Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.

 107. evet haklısınız hoCam ama zaten bölüm gelsede sonum beLLi 4 yıL sonRa boşTa kaLcam.bu arada hocam ben belli baslı sitelerde puanımı hesaplıyorum ham puanım sizin dediğinizden daha az çıkıyor ts 2 puanım 320 falan çıkıyoR inş sizinKi doğruDur 351 diR

 108. bu arada puanım çok düsükmüş 🙁 edebiyat öğrtmnlğ. istiyordum bölüm bile zor gelir

  • Edebiyat bölümü olabilir, ama edebiyat öğretmenliği olmaz gözüküyor.

   • Az önce Son dakika geçti, Ösym: Lys’de AOBP geçerli olacak diye, bunun anlamı Lys sıralamasında AOBP geçerli olacak fakat Ygs sıralamasında OBP etkili olacak mı ? yoksa her ikisini de kapsıyacakmı? Eğer ikisini de kapsıyorsanasıl bir iş bu anlamadım bi sözlerinin arkasında durmuyorlar, Devletin eğitim sistemi kaos içinde galiba:S:S

    • Her ikisinde de AOBP etkili olacak.

     • Benim ygs-2 sıralamam 108 bin ve bu puan türünden tercih yapmayı düşünüyorum. Geçen sene okuldan 56 puan gelmişti ve D.P = 77.00 dı. Okuduğum okulun başarısıda düz liselere göre bile düşük şimdi benım sıralamamı en fazla kaç bin geriye atar tahmininizce ve okul puanı kaç olur ,4 gün önce sorduğumda 46.2 demiştiniz ama o OBP ye göreydi şimdi AOBP ye göre nasıl olur? Teşekkürler şimdiden

     • Caner 45 puan gelecek. Fazla geriye atmaz seni merak etme. Çok az oynar.

 109. hocam çok soru sordum ama son bisey dicem son dakka haberlere göre danıstay yök ün kararını REDDETmiş bu da demek oluyoki bu yıl aobp hesaplancak dimi hocam ?

 110. ygs türkçe 36 doğru 4 yanlıs sosyal ise 25 doğru 15 yanlıs lys edebiyat 47 doğru 13 yanlıs felsefe gurubu 19 dogru 8 yanlıs tarih ise 21 net coğ 1 ise 11 net coğ 2 ise 7 net hocam bi zahmet sıralama ve puanımı yazar mısınız

 111. hocam benim aobp puanım 461 obp puanım 445 diploma puanım ise 85 simdi bana okuldan kaç puan geliyooo hocam yardım edermisiniz

 112. hocam ygs 35-38-36-35 tü-so-ma-fe şeklinde lys mat 47.5 geo 28.75 fizik 27.5 kimya 27.5 biyoloji 28.75 kaç gelir sıralama

  • Sana okuldan 60 üzerinden 57 gelecek.

   LYS ham puanların;
   MF-1: 473,907
   MF-2: 472,816
   MF-3: 473,964
   MF-4: 473,764

   standart sapmadan çok az da olsa oynayabilir bu puanlar.

   Okul puanıyla 531 gibi oluyorsun.

   800-1700 arası değişir sıralaman geç yıla göre öyle gözüküyor (LYS sonuçları dolayısıyla başarılarını bilmediğimizden kaba hesaptır bu)

 113. Hocam öncelikle merhaba.ygsde 28 12 türkçe 27 4 mat 28 9 sosyal yaptım 327 puanla 130bin oldum. Lys netlerim mat 38 4 geo 19 2 edebiyat 43 13 cografya 18 6.diploma notum 61.34 sizce puanlarım nasıl gelir tahmini sıralamam ne olur? Pdr girme şansım var mı?

 114. Evet demek istediğim 277 bin suan acaba 260 binlere inermi basarı sıralamam

 115. evet hocam okul puanı eklenince 15 – 20 bin düşer diyo hocalarım doğrumu ?

 116. Hocam bende birşey sormak istiyorum. diploma notum 84,67 bana 50,804 okul puanı gelicek . suan ygs 6 puanım 277 binde okul puanımda eklenince sizce kaç bin kadar düşer çok önemli şimdiden tesekkrler 🙂

 117. hocam ben din’den sonra tıbbi sekreterlik yazacağım sizce tıbbi sekreterlik geleceği parlak mı? atanma şansım var mı? yoksa din’den sonra ilahiyat mı tercih etsem
  teşekürler

  • tıbbi sekreterlik sözel bölümde adaletle beraber en iyi 2 yıllık bölüm. Sağlık bakanlığı son yıllarda bu bölümden iyi alım yapmakta. Birçok öğrencim de atandı. İlerleyen yıllar da tam ne olur birşey diyemem.

 118. Merhabalar hocam. Bu sene 3. kez sinava girdim. Hededim tip fakultesi idi. Gecen sene 503 mf3 puani ile 12750. olmustum. Bu sene ygs de 3770 siralamam var. 36.25 turkce, 37.75 mat, 37.5 fen ve 23 sosyal netim var. Lys hesaplamalarim: 37.25mat, 27geo, 26.25fiz, 29kimya, 24 biyoloji. Isin kotusu okudugum sehrin en zor liselerinden birinden mezunum ve diploma notum 70. Tip kazanma imkanim yok degil mi.?

  • Okul puanın: 42

   Hesaplamayı yaptığımda MF-3 toplam puanın 488-490 civarında gözüküyor.

   Geçen yıl en düşük TIP DEVLETTE 506 da kapattı.

   Fakat geçen yıl o puanlar oluşurken, geçen sınava girenlerin okul puanı 0.15 katsayısıyla çarpıldığı için 75 üzerinden puanları geliyordu. Bu yıl sınava girenlerin okul puanı 0.12 katsayısıyla çarpıldığı için 60 üzerinden puanları gelecek.

   Okul puanlarının bu yıl daha düşük (geçen yıl 0.15 bu yıl 0.12 ile çarpılacak) hesaplanacağından 10-15 arası, YGS başarısının bu sene düşük olması (5 puanlık bir başarı düşüklüğü) genel olarak puanları 15 puan civarında düşürebilir.

   Ayrıca OBP hesabından dolayı birçok fen ve anadolu lisesi öğrencisinin okul puanları düşecek. Bu da puanlara mecburen yansıyacak (biraz düşürebilir).

   LYS sonuçları açıklanmadığı için, LYS sınavlarının puanlara yansıması hakkında birşey diyemiyorum.

   Ama görünen tabloya göre (katsayının düşük hesaplanması, YGS başarısının daha düşük olması, OBP hesabı) TIP 490 lar civarında seyredecek. Sınırın çevresinde seyrediyor gibisin.

 119. bir de hocam din kültürü öğretmenlikleri gelebilir mi? ygs4 puan 321,51550 sıralama: 139051

  • Evet size din kültürü öğretmenliği gelebilme ihtimali var. Sınırın az üstündesiniz.

   Toplam tercih puanınız: 374,76 (ek puanlı okul puanınız; 53.25)

   En düşük din kültürü öğretmenliğ de 372 lere kadar düşmüştü.

   Fakat geçen yıl o puanlar oluşurken, geçen sınava girenlerin okul puanı 0.15 katsayısıyla çarpıldığı için 75 üzerinden puanları geliyordu. Bu yıl sınava girenlerin okul puanı 0.12 katsayısıyla çarpıldığı için 60 üzerinden puanları gelecek.

   Okul puanlarının bu yıl daha düşük (geçen yıl 0.15 bu yıl 0.12 ile çarpılacak) hesaplanacağından 10-15 arası, YGS başarısının bu sene düşük olması (5 puanlık bir başarı düşüklüğü) genel olarak puanları 15 puan civarında düşürebilir.

   Bu nedenle o din kültürü öğretmenliği puanı (372) 360 lere kadar rahat düşecek. Belkide daha da düşecek.

   Ayrıca bu sene çok fazla yeni ilahiyat kontenjanı açıldı. Bu da din kültüründeki puanları daha da düşürebilir. Bu nedenlerden dolayı kazanma ihtimalin ciddi düzeyde gözüküyor.

 120. hocam o zaman ek puanlı haliyle kaç puan gelir aceba

 121. merhaba hocam.

  ben düz lise cıkışlıyım.
  ygs-4 puanım 310 basarı sıram da 197 bin.
  diploma puanım 63 ama gecen sene bi yere yerleştiğim için yarısı kesilecek. bu durumda ilahiyat gelme ihtimali nedir sizce.?

  • Okuldan 18.9 gelecek (yarı yarıya kesilen hali bu)

   310 + 18.9 = 328.9 (toplam puan)

   İlahiyat geçen yıl en düşük 350 lerde kapattı. Fakat geçen yıl o puanlar oluşurken, geçen sınava girenlerin okul puanı 0.15 katsayısıyla çarpıldığı için 75 üzerinden puanları geliyordu. Bu yıl sınava girenlerin okul puanı 0.12 katsayısıyla çarpıldığı için 60 üzerinden puanları gelecek.

   Okul puanlarının bu yıl daha düşük (geçen yıl 0.15 bu yıl 0.12 ile çarpılacak) hesaplanacağından 10-15 arası, YGS başarısının bu sene düşük olması (5 puanlık bir başarı düşüklüğü) genel olarak puanları 15 puan civarında düşürebilir.

   Bu nedenle o ilahiyat puanı (350) 335 lere rahat düşecek. Belkide daha da düşecek.

   Ayrıca bu sene çok fazla yeni ilahiyat kontenjanı açıldı. Bu da puanları daha düşürebilir. Bu nedenlerden dolayı kazanma ihtimalin ciddi düzeyde gözüküyor.

   • çok tesekkür ederim hocam. ama puandan ziyade basarı sırasının daha önemli oldugu dogru mu?

    mesela örnek veriyorum gecen sene maraş ilahiyat 360 puanla ve 204 bin basarı sırasıyla kapatmıs. benm 310 puan sıram da 197 bin oldugu halde arada 50 puanlık bi fark var.?
    yani yerleştirmede puan mı daha ön planda basarı sırası mı

    • Evet puana göre değilde, başarı sıralamasına göre tercih edilir. Ama yeni açılan kontenjanları ve günümüz gelişmelerine dayalı olarak biraz değişim olabiliyor başarı sıralamalarında. Yani başarı sıralamalarına tercih edilir ama kesin şu gelir diyemeyiz.

     360 olan puanda okul puanı katılmış başarı sıralaması.

     Şu an herkesin okul puanı katılmadan oluşan YGS ham puanlarına göre bir başarı sıralaması var.

     LYS sonuçları açıklandığı zaman okul puanları katılacak ve yeni başarı sıralamaların çıkacak. O başarı sıralamasına bakarak tercih edeceksin.

 122. hocam kızım lys ye girdi puanları hesaplıyorum ancak her site farklı bir puan hesaplıyor.Ayrıca girmek istediği bolum ise İST.üNİVERSİTESİ RADYO TELEVİZYON(Uzaktan eğitim)

  Okul puanı: 79.8

  Sansı nedir sizce.Teşekkür ederim.
  lgs turkce 35 3
  mat 24 2
  sosyal 12 16
  fen 1 1
  lys edebiyat 38 9
  felsefe 18 12
  tarih 12 21
  cog1 6 10
  cog2 6 10

  • Şu linkte araştırıp bulduğum en doğru hesaplamalar var. Geçen seneki netlerle kıyas yapıp denedim. Çok az farklarla (1-2 puan) hesap yapıyorlar. Link; http://www.rehberlik.biz.tr/2012-ygs-lys-puan-hesaplama/

   LYS ham puanları;
   TS-1 273,602
   TS-2 292,421

   Okul puanını 47.88

   TS-1 toplam puanı: 321.5

   İstanbul üniversitesi Radyo televizyon (Uzaktan eğitim) geçen yıl 333 puanda kapattı. Geçen yıl 150 civarında kontenjan varken, bu yıl 20 ye düşürdüler (9 temmuzda yayınlanan ÖSYS tercih kılavuzu taslağında bunu görüyoruz.).

   LYS başarılarını da bilmiyoruz. Ama şu an sınırın çevresinde dolanıyor gözüküyor.

 123. peki hocam ben ihl mezunuyum kendi alanım tercih edersem(ilahiyat fak.)ek puan gelmez mi?

  saygılar

 124. iyi akşamlar hocam şimdi benim diploma notum çok düşük eski sisteme göre :002,55
  geçen yıl ki puanlarım :

  DİPLOMA NOTU/PUANI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI AOBP-SÖZ
  002,55 131,579 245,198

  AOBP-SAY AOBP-EA
  172,278 209,502

  ben meslek lisesi mezunuyum ve kendi alanımda tercih yapacağım sözelciyim. sizce bana diplomamdan kaç puan gelir yada okuldan
  ygs 3 puanım 325.
  birde eyer alan dışı tercih yaparsam tıbbi sekreterlik bölümünü tercih yapacağım bana gelir mi? alan dışı alan ünv. var mı? yani sağlık lisesi mezunu dışından alan üniversiteler. teşekürler

  • 60 üzerinden “35.5” okuldan size net olarak gelecek.

   Artık alan içi/alan dışı diye bir durum artık yok.

   2 yıllıklarda öncelik meslek liselerinde (sınavsız geçişlerinde). Onlardan yer kalırsa (yani onlar kontenjanı tamamen doldurmazlarsa) bu sefer YGS puanıyla öğrenci alıyorlar.

   Sizin 325 + 35.5 = 360.5 puanınız oluyor ve girme ihtimaliniz de var.

 125. benim d.p notum eski sisteme göre 2.88 obp mi öğrenmek istiyorum bide iki yıllık seçilirken ne kadarı ekleniyor

 126. OKUL VE ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI BİLGİLERİ
  DİPLOMA NOTU/PUANI :004,29 ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI:383,871 AOBP-SÖZ:442,155 AOBP-SAY:423,417 AOBP-EA:437,17

  acaba benim puanım nasıl olacak yardımcı olursanız sevinirim …:) şimdiden tşk ederim ..

 127. hocam:)ygs de türkçede21,25 sosyal 27,50 mat 30 fen 30 netti sıralamam 52 bindi lysde mat 40 geo 20 fizik 25 kimya 25 biyo 23,75 okul diploma notum 80,91 sizce kaçbin olurum? bide bu sene kesin obp uygulancakmı? tesekkür ederim

  • YÖK kararına göre evet kesin OBP uygulanacak.

   LYS ham puanların;
   MF-1 394,887
   MF-2 400,286
   MF-3 401,899
   MF-4 397,413

   Okul puanın; 48.54

   Puan türlerine göre sıralaman değişiyor. Ama 29-36 bin arası değişir. (LYS başarılarını bilmediğimizden net birşey diyemiyoruz).

 128. Merhaba.Yorumlardan birine çok kafanı yorma olan oldu demişsiniz.Sistem değişip duruyor.Yeniden değişmesi gibi hiç mi ihtimal yok acaba? Ben fen lisesi mezunuyum. 4 sene boyunca ben ve benim gibilerin verdiği emeğin böylesine heba olmasına katlanamıyorum.Üstelik bunun eşitlik, adalet adına yapılıyormuş gibi gösterilmesi tam bir saçmalık.Böyle adalet böyle eşitlik mi olur. Türkiye’de her okulun kalitesi, eğitimi bir mi Allah aşkına.Neye zemin hazırlanıyor anlamış değilim.Biz böyle kafamızı yormadıkça daha neler değişecek heyecanla stresle bekliyorum.

  • Mahkemeye gidilip iptal edilebilmesi mümkün. Burası Türkiye herşey olabilir. Neler oldu neler süreç içerisinde. O yüzden hiçbir şeye olamaz gözüyle bakmıyorum ve bakmamalıyız.

   OBP eşitlik ilkesi adı altında çıkarılmış ama diğer tarafdan başka bir eşitsizlik ortaya çıkmış. Özellikle AOBP’de uygulanan şu sistemin uygulanmaması eşitsizliği doğurmaktadır. “AOBP sisteminde önce okul birincisi belirlenir, diğer tüm öğrenciler ona göre çan eğrisi sisteminde sıralanır. Diğer öğrencilere gelecek puan ona göre hesaplanır. Bu da bol keseden not dağıtımını engeller. Ayrıca o okulu kendi şartlarına, başarısına göre daha doğru değerlendirir.”

 129. hocamm ben özel yetenek sınavlarına gireceiği aobp 264 obp diplomo notum 61.42 şimdi benim için iyi oldu bu obp geçen yıl yerleşen öğrencii
  aobp düşüyodu şimdi obp düşücek hocam bide yarı yarıya düşüyoya bidaha yarısı düşücekmiş doğrumu hocam bu bi giriceğin üniversite yarıya düşürüyomuş bide yökk hocammm

 130. Hocam bişey sorucam bu sene baya kişi barajı geçemediğinden dolayı üniversite puanlarındA düşüş olacak deniliyor sizce doğruluğu nedir düşüş olurmu

  • Okul puanlarının bu yıl daha düşük (geçen yıl 0.15 bu yıl 0.12 ile çarpılacak) hesaplanacağından 10-15 arası, YGS başarısının bu sene düşük olması (5 puanlık bir başarı düşüklüğü) genel olarak puanları 15 puan civarında düşürebilir.

   Ancak LYS sonuçları açıklanmadan (lys istatistik bilgilerini görmeden) LYS başarılarını bilmiyoruz, o yüzden LYS sınavlarının puanlara etkisini bilemiyoruz. Yani başarı arttı mı, azaldı mı bilmiyoruz.

   Fakat fen-edebiyat bölümlerinde formasyon olayı nedeniyle daha da fazla (15 puandan fazla) düşüşün olmasını bekleyebiliriz. Ama eğitim fakültelerinin bazılarında (sınıf öğretmenliği, türkçe öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği) kontenjanlar azaltıldı. Bu bölümlerin ikinci öğretimleri kapatıldı. Bu nedenle yukarıda bahsettiğim 15 puanlık düşüşü dengeleyebilir.

 131. Sayın Hocam,geçen yıl sınava giren netleri bana yakın arkadaşların sınav sonuç belgelerini inceledeğimde netlerini hesaplama motorlarıyla hesapladığımda ham puanlar arasında 12-15 puana yakın fark oluşuyor.Bununda standart sapmadan kaynaklandığı söyleniyor.Bana da standart sapmadan 12-15 puan gelmez mi? İkinci sorum siz benim ham puanı 400 olarak hesaplıyorsunuz.Ben ise çoğu hesaplama motorunda 392 civarı hesaplıyorum.Hocam hangi hesaplama motorundan hesaplama yaptığınızı öğrenebilir miyim?Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 132. Geri izleme: 2012 ÖSYS Kontenjanları ve Kılavuzu (Ön Değerlendirme) | SBS, YGS, LYS, DGS, KPSS

 133. Şimdi dahamı iyi yani hocam çünkü kat sayı 0.12 ye inince 12-60, şimdi OBP ile 30-60 gelicek yani artış var ?

  • Katsayı inmesiyle alakalı değildir 30-60 aralığı. OBP sistemiyle ilgilidir 30-60 aralığı. YÖK en düşük diploma puanına sahip öğrenciyi 100 üzerinden 50 kabul edeceğim dedi. Yani taban alt sınırı yüksek tuttu. Diploma puanı 50’in altında olanlar için iyi durumdur tabi. Onlarda artış olur ama bu kişiler tek tuk, çok az kişidir.

 134. şimdiye kadar bekleyip sınavların açıklanmasına birkaç gün kala nasıl böyle bir karar alınır? bu süreçte biz sürekli puan hesaplamaya çalışıyoruz yorum yapmaya çalışıyoruz insanda normal ruh hali bırakmadılar!! inşallah daha farklı olumsuzluklar çıkmadan çabalarımızın karşılığını alırız..

 135. hocam veterinerlik bölümünde kontejan artırıldımı ?

 136. hocam benim tm3 de en kötü 305 en iyi 315 puan gelir mat bolumunden ne yaptığımı pek hatırlamıom obpye göre 50 puan geliyor obpyle 305 oluyor tm3 akdeniz felsefe gelir mi?

  • Eğer tm-3 puanın 305 ise Akdeniz felsefe ikinci öğretimin biraz altındasın. ama fen edebiyatlara formasyon verilmemesi olayı nedeniyle, fen-edebiyat bölümlerinin puanlarının düşeceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle gelme ihtimali var.

 137. diploma notum 82.anadolu lisesndm.şimdi okul puanm kac olacak

 138. Hocam daha önce AOBP ile sıralamamı sormuştum.Şimdi OBP olduğu için ikinci defa sordum.

 139. Hocam sınavın açıklanmasına fazla da bir zama kalmadı ama yine de sormak istiyorum.YGS5 sıram 41400 mat.31.25 Türkçe.30.25 Sosyal.34 fen.3 LYS1 Mat.39.75 Geo.26.75 LYS3 Edebiyar:38.5 Coğ.16.75 Diploma notum.74.59 TM2 sıralamam tahmini kaç gelir? Selçuk Hukuk gelir mi? Teşekkür ederim.

  • okul puanı: 44.75

   TM-2: 445,096 civarı (okul puanıyla)

   Selçuk ikinci öğretim olma ihtimali baya yüksek. Birinci öğretimde sınırdasın gibi.

   Sıralama tahmin etmek zor ama geçen seneki verilere bakarsak; sıralaman 9-12 arası olabilir.

   • Hocam,geçen yıl sınava giren netleri bana yakın arkadaşların sınav sonuç belgelerini inceledeğimde netlerini hesaplama motorlarıyla hesapladığımda ham puanlar arasında 12-15 puana yakın fark oluşuyor.Bununda standart sapmadan kaynaklandığı söyleniyor.Bana da standart sapmadan 12-15 puan gelmez mi? İkinci sorum siz benim ham puanı 400 olarak hesaplıyorsunuz.Ben ise çoğu hesaplama motorunda 392 civarı hesaplıyorum.Hocam hangi hesaplama motorundan hesaplama yaptığınızı öğrenebilir miyim?Yardımlarınız için teşekkür ederim.

    • Netteki puan hesaplamaların çoğu (birey, sınav, final vs.) yanlış hesaplıyor. Geçen yılki netleri girerek, geçen seneki puanları deneyip acaba hangisi doğru hesaplıyor diye denediğim puan hesaplama robotlarında birkaç doğruya çok yakın (1-2 puan) bir hesap verdi.

     Şu linkteki hesaplamalara bakman daha doğru bilgi verir sana: http://www.rehberlik.biz.tr/2012-ygs-lys-puan-hesaplama/

     Bu sene yukarıdaki linkte verdiğim hesaplamalara göre standart sapmadan dolayı farklı bir hesap çıkarır ama 10-12 gibi fazla bir yanılma olmaz.

 140. cevaplarınız için çoook teeşekkür ederim hocamm.. Önceden de 30-60 arası puan gelmiyormuydu hocam yoksa benmi yanlış biliyorum hocam

 141. ÇOOOOOOOK teşekkürrr ederim hocam inşalllaah %50 olur Ya Rabbiimmmmm. peki hocam aobp puanıyla kaç puan gelecekti bana eğer bu obp olmasaydı diğer türlü kaç puan gelecekti birde hocam ben geçen sene çok düşük yaptım ama benm puanlar söyle yani 190 yapmıştım öylesine girdim direkt geçiş hakkımı kullanırım diyerekten fakat benm puanlar şunnlar hocam nasıl oluyo :S

  OKUL VE ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI BİLGİLERİ
  DİPLOMA NOTU/PUANI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI AOBP-SÖZ AOBP-SAY AOBP-EA OKUL KODU OKUL TÜRÜ KODU ALAN KODU
  068,69 336,732 355,576 344,838 351,391 346464 52011 4505

 142. Süleyman Demir

  hocam ne yani şimdi yine okuldan 30-60 arası mı puan gelicek bide bu kesin mi ?

 143. Peki arkadaşlar bu durum DGS sınavı içinde geçerli mi? DGS klavuzunda AÖBP uygulanacağı yazıyordu?

 144. ÇOOOOOOOK teşekkürrr ederim hocam inşalllaah %50 olur Ya Rabbiimmmmm. peki hocam aobp puanıyla kaç puan gelecekti bana eğer bu obp olmasaydı diğer türlü kaç puan gelecekti birde hocam ben geçen sene çok düşük yaptım ama benm puanlar söyle yani 190 yapmıştım öylesine girdim direkt geçiş hakkımı kullanırım diyerekten fakat benm puanlar şunnlar hocam nasıl oluyo :S

  OKUL VE ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI BİLGİLERİ
  DİPLOMA NOTU/PUANI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI AOBP-SÖZ AOBP-SAY AOBP-EA OKUL KODU OKUL TÜRÜ KODU ALAN KODU
  068,69 336,732 355,576 344,838 351,391 346464 52011 4505

 145. Yukarda allah var gün gelecek bizde hakkımızı alıcaz bunlardan. Bu kadar kul hakkı yenmez ki!

 146. s.a hocam ben imam hatip çıkışlıyım dip..80 geçen sene okuldan 90 geldi bu sene kaç gelir hocam bide bu sistem kalktığına göre e herkezin puanında bi düşüş olmazmı

  • a.s. Herkeste düşme olur da, anadolu ve fen liselerinde daha fazla düşme olur. Diploma notunu önce 5 ile, daha sonra 0.18 (okul puanı 0.12 + ek puan 0.6) ile çarpınca sana gelen toplam okul puanını öğrenirsin.

 147. ne dıyım bu kul haklarıyla flan nasıl olacak bılmıyorum.. allah sızlerı ıslah etsın. bız bosuna kazandık zamanında oks yı . kısacası allahınızdan bulun !

 148. Hocam yani demek istedğim şu bnm diploma notum 69
  ygs 6 puanımda 213 küsürlü. meslek lisesiyim ve bana ek puanda gelecek ben bi 4 yıllık burslu özel lojistik kazanbiilirmiyim? yardımcı olursanız çok sevinirim hocam

  • okuldan ek puanla beraber 62 gelecek.
   Tam burs olması zor. Ama %50 veya %25 mümkün (İstanbul bilgi ve istanbul arel üniversitesi; Uluslararası lojistik ve taşımacılık) Ayrıca Kadir has; uluslararası ticaret ve lojistik %25 burslu olabilir.

   Yeni açılan kontenjanları saymadım, tek tek bakmadım çünkü. Kontenjanlar tam belli olsun tercih zamanında o zaman tekrar bakarız.

 149. haslında herkesin puan kaybı var herkes için kötü bnce

 150. merhaba peki bişey sorucam ben meslek çıkışlıyım bun ne oluyo yani iyimi kötümü aobp puanında dahamı çok puan geliyodu bu yeni sistemde azmı gelicek benm tek merakım bu

  • AOBP sisteminde okul puanı şöyle hesaplanır; Okulun YGS başarısı türkiye çapında değerlendirilir ve her okul o oranda diploma notuna ek olarak o puanı alır. YGS başarısı açısından fen ve anadolu liseleri daha başarılı olduğu için bu diploma puanına eklenen puan daha fazla oluyordu. Bu nedenle fen ve anadolu liseleri daha fazla puan kayıp vereceğinden, bunlar için durum daha kötü oluyor. Bu yüzden düz ve meslek liseler için her ne kadar onlarda puan kaybına uğrayacak olsa da anadolu ve en liseleri kadar kayıpları olmuyor. Yani düz ve meslek liseler için durum daha iyi dilan.

   Ayrıca AOBP sisteminde okullarda önce okul birincisi belirlenir, sonra diğer öğrenciler ona göre sıralanır ve birinciye yakın oldukça daha fazla puan alırsın. Özellikle bu durum okullar arası adaletsiz not dağılımını engelliyordu.

 151. karar veremediler gitti ya iyi bişey mi kötü bişey mi bu obp anlayamadım gitti?

  • Anadolu ve fen liseleri için kötü. Çok kafanı kurcalama olan oldu:)

   • @ENİGMA S.a benim ygs-2 sıralamam 108 bin ve bu puan türünden tercih yapmayı düşünüyorum. Geçen sene okuldan 56 puan gelmişti ve D.P = 77.00 dı. Benim okuduğum lisenin başarısı bayağı bi düşük yani 60 kişi mezun oldu geçen sene ve 15 tanesı orta ve düşük düzey ünilere yerleşti, Benim sıralamamı nasıl etkiler bu durumda ? Ve okul puanım kaç gelir ? Bi tahmin yaparsanız sevinirim , şimdiden teşekkür ederim..

    • AOBP eğer uygulansaydı okulunun durumu ve okul içerisinde kaçıncı olduğunun önemi olacaktı. Ama OBP uygulanacağı için okulda kaçıncı olduğun ve okulunun YGS başarısı önemlisi değil.

     Okuldan gelen puanı şöyle hesaplayabilirsin; diploma notunu (77) 5 ile çarp ve OBP yi öğren.
     77×5= 385
     sonra onu da (385’i) 0.12 ile çarparsan sana gelecek okul puanını net öğrenirsin.

     385x 0.12= 46.2

 152. Geri izleme: 2012 Yılında ÖSYS’de AOBP Hesaplaması Kalktı! Yerine OBP Geldi! | SBS, YGS, LYS, DGS, KPSS

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş