2010 YGS VE LYS

 

2010 YGS VE LYS (29 Ocak 2010 tarihinde güncellenmiştir)

Ayrıntılı YGS ve LYS sunumu indir: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.yeni.sinav.sistemi.ppt (Sunum 21 Ocak itibariyle YGS kılavuzuna göre bazı bilgilerle güncellenmiştir.)

2010 YGS Kılavuzu indir: http://www.osym.gov.tr/Genel/dg.ashx?DIL=1&BELGEANAH=35213&DOSYAISIM=2010_OSYS_BASVURU_KLVZ.pdf

           Kılavuz ana sayfa: http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A79684F81ED62E0BCB915


YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ygs.lys.konulari.xls
                                       Farklı tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ygs.lys.konulari.farkli.tablo.xls
 


YGS-LYS 2010 Puan Hesaplama Modülü: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/ygs.lys.2010.puan.hesaplama.xls

Hesaplama Modülü Excelde hazırlanmıştır. Şu an piyasada daha çok bu tip hesaplama modülleri kullanılmaktadır. 6-7 tane hesaplama modülü ile bu hesaplama modülünü karşılaştırdım. Şu an en çok güvenebileceğimiz hesaplama modüllerinden birisidir.

Yalnız burada bir şeyi vurgulamak gerekir. Bu hesaplama modülleri ÖSYM öğrencilere verilecek hazır taban puanı açıklamadığından sadece kabataslak olarak (fikir edinme adına) kullanılabilir. ÖSYM bu konuda en geç Ocak 2010'da (YGS başvuru kılavuzunun çıkmasına kadar) açıklama yapacaktır.

Bu hesaplama modülünde öğrencilere verilecek hazır taban puan 100 olarak alınmıştır. (Geçen yıl 110-115 civarı değişiyordu.)

2010 Dönüştürülmüş Tahmini Puanlar: ÖSYM yayınlana kadar bir fikir edinmemize yardımcı olacak bu tablolar geçen seneki netler kullanılarak oluşturulmuştur. Tablolarda 2009 puanı, kontenjanı, başarı sıralaması ve 2010 tahmini puanı şeklinde bilgiler vardır. Zamanla güncelleyeceğim. Dikkat etmeniz gereken ana nokta başarı sıralamasıdır.

MF-3 ve MF-4 Bazı bölümlerin tahmini puanları:
http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.lys.sayisal.puan.tahminleri.xls

Bu tahmini MF-3 ve MF-4 puan listesinde şunlar vardır.
MF-3: Tıp, Eczacılık, Diş hekimliği, Fizyoterapi ve rehabilitasyon, Beslenme ve diyetetik, Moleküler biyoloji ve Genetik
MF-4: Bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, İç mimarlık, Biyomedikal mühendisliği, Deniz ulaştırma işletme mühendisliği,

YGS'deki bazı bölümler kaç net gerekli? Bunu gösteren bir tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ygs.bolum.netleri.xls


2010 YGS puan hesaplaması sonucu oluşturulmuş YGS Ham puan ve netler tabloları: Örneğin 250 YGS-1 puanı için kaç net gerekir. Ya da YGS-5 için kaç net gerekir. Gibi 250 ham YGS-1, 2, 3, 4, 5, 6 puanlarını gösteren net sayıları tablo olarak yer almaktadır. Bu tablolar hesaplamalarla uğraşmaktan kurtulup karşınızda hazır netleri gösterme adına yapılmış bir çalışmadır.

YGS-1 ve 2 (Eski ismi Sayısal-1) ham puanları gösteren netler tablosu:
http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.say.ygs.katsayilari.ve.hesaplamasi.doc

YGS-3 ve 4 (Eski ismi Sözel-1) ham puanları gösteren netler tablosu:
http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.sozel.ygs.katsayilari.ve.hesaplamasi.doc

YGS-5 ve 6 (Eski ismi Sözel-1) ham puanları gösteren netler tablosu:
http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ea.ygs.katsayilari.ve.hesaplamasi.doc


Önemli Not-1: Bu yazı 2010 YGS kılavuzuna göre kesin bilgileri içerir.

Önemli Not–2: Bu yazıdaki bilgileri düzenleyip, daha anlaşılır hale getiren ben bir öğrenci değil, Bir "Rehber Öğretmeniyim". Bu nedenle yanlış anlaşılmaya açık olmayacak şekilde bu bilgilere tamamen güvenebilirsiniz.

Önemli Not–3: Bölümlerin hangi puan türüne ait olduğu bilgisi YGS kılavuzuna göre tekrardan güncellendi.2010 YGS kılavuzuna göre kesinleşen 4 yıllık YGS ve LYS bölümlerinin puan türleri tablosunu şu linkten indirebilirsiniz: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/lisans.bolum.tablolari.yeni.xls

Önemli Not–4: Ortak alan uygulaması devam etmektedir. Ayrıntılı açıklamalar aşağıda bir başlık altında belirtilmiştir. Şu linkteki dosyayı indirerek dosyadaki ortak alanlar bölümünden ortak alanları görebilirsiniz: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/lisans.bolum.tablolari.yeni.xls

Önemli Not–5: Sınavsız geçiş kesin olarak kalkmadı. Ayrıntı bilgiler hemen aşağıdadır.

Önemli Not–6: Dil alanına DİL–3 adlı yeni bir puan türü eklenmiştir.MESLEK LİSELİLERİN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKINDAKİ BİLGİLERİ
Meslek liseli öğrencileri kendi alanlarındaki iki yıllık (önlisans) bölümlere geçerken aşağıdaki sınavsız geçiş kuralları geçerli olacaktır. (Kaynak: 2010 YGS kılavuzu sayfa 20)

Meslek Liselilerin Sınavsız Geçiş Öncelikleri

1- Mezuniyet yılı daha büyük adaylara öncelik verirler. (Yani yeni mezun olacaklara en öncelik, sonra sırasıyla daha yeni mezun olanlardan başlayarak böyle giderler. Yani eski mezunların şansı düşüyor.)

2- Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre sırayla şu şekilde belirlenir: Anadolu teknik lisesi, Teknik lise veya Anadolu meslek lisesi, Meslek Lisesi (Çok eski yıllarda mezun olanların enstitü adı altında mezun olduklarından Meslek lisesi sınıfına dâhildir.)

3- Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

Not: METEB: Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle METEB iliçi veya ildışı diye bilinir.

4- Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi veya METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP'si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5- Yukarıdaki 4 şarta göre eşit olan adaylardan yaşı küçük olana öncelik verilir.

ÖNEMLİ: Meslek liseli öğrencileri kendi alanların dışındaki 2 yıllık (önlisans), lisans (4, 5, 6 yıllık) ve Açıköğretim bölümlerine girerken ilgili 2010-ÖSYS puanları kullanılacaktır. Bu puanın oluşması içinde ilgili bölümün gerektirdiği sınavlara (Eğer seçmek istediği bölüm sadece YGS'ye göre alıyorsa sadece YGS sınavına girmesi yeterli olacaktır. Ama Mühendislik, hukuk, psikoloji gibi bölümler istiyorsa Ayrıca LYS sınavlarına da girmek zorundadırlar. Ayrıca kendi alanlarının dışındaki tüm 2 yıllık bölümler ve açıköğretim için sadece YGS'ye girmeleri yeterlidir.)YENİ KATSAYI DÜZENLEMESİ
(Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde)
''-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı'ndaki (LYS) ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde 100–500 arasındaki puanlara dönüştürülecek

-Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanacak

-Yerleştirme puanları hesaplanırken Alan içi AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılırken, Alan dışı AOBP 0.13ile çarpılacak.

- Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanlar kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP'leri 0.05 ek katsayısı ile çarpılacak ve bulunan değer, 0.15 katsayısı ile hesaplanan puana eklenecek

-
2010'dan itibaren uygulanacak yeni sınav sisteminde sınavın birinci ve ikinci aşamalarında her puan türünde Türkiye genelinde ilk bin kişi arasına giren adayların, üniversite yerleştirme puanları hesaplanırken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın tercih edecekleri tüm programlar için alan içi katsayı değerinin (0.15) kullanılması kararlaştırıldı.

- Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP'leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM'ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24'de 10.11 madde)


ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI UYGULAMASI NASIL OLACAK?

Ortaöğretim Başarı Puan Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Orta Ortaöğretim Başarı Puan (AOBP) Değer Aralıkları 50–100 yerine 100–500 olacaktır ve OBP ve AOBP mevcut hesaplama yöntemine göre hesaplanacak.


YERLEŞTİRME PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?
1) Yerleştirme puanları hesaplanırken, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) 0,15 ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir.

Y-YGS = YGS + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-MF = LYS-MF + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-TM = LYS-TM + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-TS = LYS-TS + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-DİL = LYS-DİL + (0,15 x AOBP)


LYS, YGS ve AOBP puanların büyük değeri 500 olduğu için, yerleştirme puanının en büyük değeri:

500 + (0,15 x 500) = 575 olacaktır.


Not: Eski 100–300 puan aralığı sisteminde AOBP’nin getirisi %21 oranında (en fazla 80 net puan geliyordu) etkisi vardı. Yeni 100–500 puan aralığı sisteminde ise AOBP’nin getirisi %13 oranına (en fazla 75 puan gelecek) düşürüldü.

2) Meslek Lisesi ve öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,05 x AOBP) olarak hesaplanacaktır.

Ek puanın en büyük değeri
500 x 0,05 = 25 olacaktır.
Yani Meslek lisesine en fazla 25 ek puan gelebilecek.

3) Bir önceki yıl bir yükseköğretim programına merkezi sistemle yerleştirilen veya önkayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır. (0,15 yerine 0,075; 0,06 yerine de 0,03)

Önemli: Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP'leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM'ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24'de 10.11 madde)


ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANIP TEKRAR SINAVA GİRMEK İSTEYENLERİN GENE PUANLARI KIRILACAK!
Üniversitede bir yere yerleşen ve tekrar o yıl sınava giren kişinin ciddi derecede puanı kırılıyordu. Bu yıl da puanı kırılacaktır. Fakat bu yıl sadece bu kırılma oranı biraz daha azalmıştır. Eskiden AOBP'den en fazla 80 net puan alan bir öğrencinin puanı, 0.3 ile çarpıldığı zaman 30'a kadar düşüyordu. Bu düşüş; 100–300 puan aralığına sahip bu sistemde etkisini çok fazla göstermekteydi. Yani %21 etkiye sahip AOBP, 0.3 ile çarpıldığı zaman toplam puana etkisi %7,8'e kadar düşüyordu.

Fakat yeni sistemde AOBP’den en fazla 75 net gelen bir öğrencinin puanı yarıya inecek. Yani 37,5 puan gelecek. Oysa eski sistemde bu kırılma yarıdan daha fazlaydı. Yani kayıp daha çoktu.

Ayrıca yeni sistemde AOBP’nin toplam puana etkisi %13'e kadar düştüğü için, üniversitede bir yere yerleşen (Açık öğretim hariç) bir öğrenci, tekrar sınava girmek isterse AOBP'si yarı yarıya azaldığı zaman etkisini % 6,5'a kadar düşürecektir.

Önemli: Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP'leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM'ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24'de 10.11 madde)


ORTAK ALAN UYGULAMASI HAKKINDAKİ BİLGİLER

Danıştayın kararından sonra ortak alan uygulaması tekrar eskisi gibi devam edip etmeyeceği belirsizdi. Kılavuzu incelediğimizde ortak alan uygulamasının devam ettiğini görmekteyiz. (Kaynak: 2010 YGS kılavuzu sayfa 32 (sözel), 33 (TM), 34 (Sayısal) de yer alan tablolar)

Şu linkteki dosyayı indirerek dosyadaki ortak alanlar bölümünden ortak alanları görebilirsiniz: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/lisans.bolum.tablolari.yeni.xls

Mesela; TM öğrencisi
Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Halkla ilişkiler ve reklamcılık, Zihin Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliklerini seçerken AOBP puanları kırılmayacak. Yani AOBP'leri 0.15 ile çarpılacaktır.

Aynı şekilde Sayısal öğrenci
İşletme, İktisat, Sınıf Öğretmenliği, Zihin Engelliler, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği gibi alanları seçerken AOBP puanları kırılmayacak. Yani AOBP'leri 0.15 ile çarpılacaktır.
ALAN DIŞI TERCİH EDİLDİĞİ TAKTİRDE ÇOK AZ PUAN KIRILACAK!
Yerleştirme puanları hesaplanırken Alan içi AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılırken, Alan dışı AOBP 0.13ile çarpılacak.

Buna göre okul puanı 0.15 çarpıldığında 75 net gelen okul birincisi bir öğrencisi, Alan dışı tercih ettiği takdirde AOBP 0.13 ile çarpılacağından 65 net okul puanı gelecek. Yani 10 puanlık maksimum bir kayıp olacaktır. Okul puanınız düştükçe kırılan puanın miktarı da düşecektir. Örneğin okuldan net 60 (AOBP: 400 oluyor) gelen bir öğrenciye alan dışı tercih ettiğinde 52 gelecek. Yani kayıp 8 puan olacak. Okuldan net 50 gelen (AOBP: 333 oluyor) bir öğrenciye alan dışı tercih ettiğinde 43.29 gelecek. Yani 6.71 puan kayıp olacak. Görüldüğü gibi ortalama bir AOBP’ye sahip öğrencinin Alan dışı tercihinde kayıbı 6-7 puan olacak.

Peki bu kayıpların soru adeti olarak karşılığı nedir?
YGS hesaplamalarında sorulara verilen puanlar yüksek olduğu için, alan dışı tercihlerde kırılan okul puanımızı telafi etmek kolay. Aşağıdaki örneklere bakarak bunu daha iyi anlayabiliriz.
YGS-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net mat-1 veya 3.3 fen-1
YGS-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net fen-1 veya 3.3 mat-1
YGS-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net Türkçe veya 3.3 sosyal-1
YGS-4 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net Sosyal-1 veya 3.3 Türkçe
YGS-5 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 3 net Türkçe veya 3.5 net mat-1
YGS-6 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 3 net Mat-1 veya 3.5 net Türkçe

LYS hesaplamalarında durum daha farklı. Alan dışı tercih edildiği takdirde maksimum 10 puana kadar çıkan kayıbı telafi etmek için 6–7 soru yapmak gerekir.

Aşağıdaki örneklere bakarak bunu daha iyi anlayabiliriz.
MF-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6 mat-1 veya 5 mat-2, 9 Türkçe veya 12 fen-1, 7 fizik, 11 Kimya, 15 Biyoloji, 5.75 Geometri
MF-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 9 Mat-1, 20 Sosyal-1, 7.5 Fen-1, 7.5 Mat-2, 11 Geometri, 5.75 Geometri, 6.25 Kimya ve Biyoloji
MF-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 9 Mat-1, 9 Fen-1, 10 Mat-2, 15 Geometri, 5.75 Fizik ve Kimya, 5 Biyoloji
MF-4 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 7 Mat-1, 10 Fen-1, 5.5 Mat-2, 6 Geometri, 5.75 Fizik, 8.3 Kimya, 15 Biyoloji

TM-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7 Türkçe, 6.25 Mat-1, 20 Sosyal-1, 5 Mat-2, 7.5 Geometri, 7.75 Edebiyat, 8.5 Coğrafya-1
TM-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7 Türkçe ve Mat-1, 14 Sosyal-1, 5.5 Mat-2, 9.5 Geometri, 6.5 Edebiyat, 7.5 Coğrafya-1
TM-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6.5 Türkçe, 10 Mat-1 ve Sosyal-1, 7 Mat-2, 11 Geometri, 5.5 Edebiyat, 6 Coğrafya-1

TS-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7.5 Türkçe, 10 Mat-1, 8.3 Sosyal-1, 8.3 Edebiyat, 10 Coğrafya-1, 10 Tarih, 9 Coğrafya-2, 5 Felsefe Grubu
TS-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 5.5 Türkçe, 16 Mat-1, 9 Sosyal-1, 5.5 Edebiyat, 12 Coğrafya-1, 7.3 Tarih, 8 Coğrafya-2, 7.5 Felsefe Grubu

DİL-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6.5 Türkçe, 11 Sosyal-1, 16 Mat-1, 20 Fen-1, 3.25 Dil sorusu
DİL-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 10 Türkçe, 19 Sosyal-1, 35 Mat-1, 50 Fen-1, 5 Dil sorusuMESLEK LİSELİLERİNİ İLGİLENDİREN KONU VE ÖNLİSANS (2 YILLIK) PROGRAMLAR
Meslek liselileri kendi alanlarında 4 yıllık bir bölüme gitmek istiyorlarsa sadece YGS sınavına girmeleri yeterli olacak. (Ayrıca 2 yıllık tercihler içinde YGS sınavından alınan puan kullanılacak)

ÖNEMLİ NOT: Taban puanların 2010 ÖSYS Kılavuzu'nda açıklanacağını bildirdi.


YGS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADAR?

YGS sınavındaki testler LYS puan türlerinin hesaplanmasına etkisi %40 olacak. Yani MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1 ve TS-2 puan türlerinin her birine katkısı %40 olacak.

Bu %40 etkiyi MF–1 puan türünü örnek göstererek şöyle açıklayabiliriz.

MF–1 Puan türünü oluşturan testlerin ağırlıkları şöyledir: Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve Biyoloji yüzde 5;

Türkçe %11 (YGS’de yer alan 40 Türkçe)
Temel Matematik %16 (YGS'de yer alan 40 Mat–1)
Sosyal %5 (YGS'de yer alan 40 Sosyal–1)
Fen %8 (YGS'de yer alan 40 Fen–1)

Görüldüğü gibi YGS sınavında yer alan testlerin MF–1 puan türüne getirisi, yüzdelikleri topladığımızda %40’tır.


LYS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADAR?

LYS testlerinin LYS puan türlerine katkısı %60'dır. Bu %60 etkiyi MF–1 puan türünü örnek göstererek şöyle açıklayabiliriz.

MF–1 puanının oluşmasında %60 pay oluşturan LYS testlerin ağırlıkları şöyledir:

Matematik %26 (LYS-1 sınavındaki 50 matematik)

Geometri %13 (LYS-1 sınavındaki 30 geometri)
Fizik %13 (LYS-2 sınavındaki 30 fizik)
Kimya %6 (LYS-2 sınavındaki 30 kimya)
Biyoloji %5 (LYS-2 sınavındaki 30 biyoloji)

Not: LYS Sınavı ayrıntıları adlı başlığın 6. maddesinde diğer puan türlerinin dağılımı verilmiştir.
YGS SINAVI (1.SINAV) TÜM AYRINTILARI

Sınav zamanı:
11 Nisan pazar günü saat 10:00
Başvuru Tarihi: 18 Ocak ile 12 Şubat arası
Sonuçların açıklanması: En geç 5 Mayısa kadar
Sınav ücreti: 35 TL
Kılavuz Ücreti: 2 TL
Sınavsız geçişten sadece yararlanmak isteyenler: 10 TL
Sınav ücretleri yatırılacak bankalar: T.C Ziraat Bankası'nın, T. Vakıflar Bankası'nın, T. Halk Bankası'nın ve Akbank'ın tüm şubelerine, T. Garanti Bankası'na ise internetten yapılabilecek.
Tercihlerin tarihi:
28 Temmuz - 8 Ağustos arası
Tercihlerin açıklanması: 21 Ağustos (en geç)
Kazananların üniversiteye kayıt tarihleri: 31 Ağustos - 7 Eylül

1- YGS sınavına kimler girecek: YGS’ye ister 2 yıllık, isterse 4 yıllık bir bölüm isteyen herkes girmek zorundadır. Yetenek sınavlarıyla bir bölüm kazanmak isteyen, polis meslek yüksek okuluna ve astsubaylık meslek yüksek okullarına başvurmak isteyen adaylar da YGS’ye girmek zorundadırlar.

2- YGS sınavında nerelerden soru gelecek:YGS’de testlerde sorumlu olunan konular Ortak müfredata dayalı konular (6., 7., 8. sınıf ve Lise-1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. Yani 2009 ÖSS’deki ilk dört testi içeren aynı konulardan sorumlu olunacak ve soru tarzları da geçen yılki gibi olacaktır.

YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ygs.lys.konulari.xls

                                   2. Farklı tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ygs.lys.konulari.farkli.tablo.xls

 

3- YGS sınavında testlere göre sorulacak soru sayıları: YGS’de Türkçe, Temel Matematik (Geometri dâhil), Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinin her birinden 40'ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. Adaylara toplam 160 dakika süre verilecek.

 

Test Adı

Dersler

Soru Sayıları

Türkçe Testi

Türkçe + Dil Bilgisi

40

Sosyal Bilimler

Tarih

Coğrafya

Felsefe

17

14

9

Temel Matematik

Matematik

Geometri

28-29-30

12-11-10

Fen Bilimleri-1

Fizik

Kimya

Biyoloji

14

13

13

 

 

4- YGS sınavının yapılış şekli nasıl olacak: Tek sınav halinde bu sınav yapılacaktır. Ve tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

 

5- YGS sınavında nasıl bir puan hesaplaması ve puan türleri kullanılacak: YGS sınavı için altı ayrı puan türü hesaplanacak. YGS 1-2 bugünkü Sayısal-1, YGS 3-4 bugünkü Sözel-1, YGS 5-6 bugünkü Ea-1 puanlarının yerine kullanılacak.

 


PUAN TÜRÜ

TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK)

ESKİ PUAN TÜRÜ

TÜRKÇE

SOSYAL BİLİMLER

TEMEL MATEMATİK

FEN BİLİMLERİ

YGS-1

20

10

40

30

SAY-1

YGS-2

20

10

30

40

YGS-3

40

30

20

10

SÖZEL-1

YGS-4

30

40

20

10

YGS-5

37

20

33

10

EA-1

YGS-6

33

10

37

20

 

 

6- YGS puanları nerelerde ve nasıl kullanılabilecek: 2009'da Sayısal-1, Sözel-1, EA-1 ile girilen 4 yıllık lisans programların bir kısmına ve 2 yıllık bölümlerin hepsiyle YGS puanıyla girilecek.

 

YGS puanları 100 ile 500 arasındaki ham puanlardan oluşacak. (Eski sistemde en düşük, 100 en yüksek 300 idi.) Bu ham puana okul puanınız eklendiğinde en fazla 575 olabilecek. Meslek liselilerine kendi alanlarını seçtikleri taktirde ek en fazla 25 puan kadar gelebilecek. Yani meslek liselilerin toplam puanları en fazla 600 puan (500+75+25=600) olabilecek.

 

Bu sınavda elde edilecek puanlar sonucunda üç taban puan oluşacak.

 

Bir tanesi Önlisans (2 yıllık) Taban Puanı–1: Bu taban puanını geçen adaylar önlisans (2 yıllık) programları ile Açıköğretim programlarını tercih edebilecek. 2 yıllık ve Açık öğretim bölümlerini tercih etmek için Taban puan 140 olarak belirlendi.

 

İkinci bir taban puan: LYS sınavlarına katılma hakkı sağlayacak. LYS baraj puanı 180 olarak belirlendi.

 

Üçüncü taban puan: 2009'da Sayısal–1, Sözel–1, EA–1 ile girilen 4 yıllık lisans programlarını tercih etmek için kullanılacak. YGS’ de 4 yıllık bir bölüm tercih etmek için YGS’ de ilgili puan türünden en az 180 almak gereklidir.

 

 

 

 

LYS SINAVLARININ TÜM AYRINTILARI

 

Sınav zamanları:
19 Haziran Cumartesi saat 10.00'da LYS-1 (Matematik-Geometri)
19 Haziran Cumartesi saat 14.00'da LYS-5 (Yabancı Dil Sınavı)
20 Haziran Pazar saat 10.00'da LYS-4 (Sosyal Bilimler-2= Tarih, Felsefe Grubu, Coğrafya-2)
26 Haziran Cumartesi saat 10.00'da LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya-1)
27 Haziran Pazar saat 10.00'da LYS-2 (Fen-2 = Fizik, Kimya, Biyoloji)


Başvuru tarihleri: 5-14 Mayıs arası
Sonucun açıklanması: 20-25 Temmuz arası (Bu konuda açıklama yoktur. Bu geçen yıla göre yapılan tahmindir.)
Sınav ücretleri: Her LYS sınavına 20 TL alınacaktır.
Kılavuz Ücreti: 2 TL
Sınav ücretleri yatırılacak bankalar: T.C Ziraat Bankası'nın, T. Vakıflar Bankası'nın, T. Halk Bankası'nın ve Akbank'ın tüm şubelerine, T. Garanti Bankası'na ise internetten yapılabilecek.
Tercihlerin tarihi:
28 Temmuz - 8 Ağustos arası
Tercihlerin açıklanması: 21 Ağustos (en geç)
Kazananların üniversiteye kayıt tarihleri: 31 Ağustos - 7 Eylül

 

1- LYS sınavlarına kimler girebilecek: YGS sınavında ilgili puan türünden en az 180 taban puanı geçen herkes isterse LYS sınavlarına girebilecek. Meslek liselilerde tıp, hukuk, psikoloji, tarih, coğrafya gibi bölümleri seçmek isterlerse LYS sınavlarına az bir puan kırılmayla girebileceklerdir.

 

 

2- LYS sınavlarında nerelerden soru gelecek? Yani Müfredatta nereden sorumluyuz:  2009 ÖSS’deki ikinci bölüm testlerindeki müfredatın aynısı gelecek. Yani Lise-2, Lise-3 ve Lise-4 sınıflarında işlenen konulardan soru gelecek. Soru tarzı ise 2009 ÖSS’de gerçekleşen sınav sisteminin ikinci bölüm testlerinde sorulan soru tarzlarıyla paralellik gösterecektir.

 

YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ygs.lys.konulari.xls

2. Farklı tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/2010.ygs.lys.konulari.farkli.tablo.xls

 

3- YGS sınavında Testlere ve Derslere göre sorulacak soru sayısı ne kadar olacak ve yapılış şekilleri nasıl olacak: Sınavın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ise soru sayıları ve süreleri testlere göre değişecek.

 

 

LYS-1 (Matematik-Geometri): 50 Matematik + 30 Geometri (8 Tanesi Analitik Geometri)

 

- 50 Matematik sorusuna 75 dakika, 30 Geometri sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda süre 120 dakika verilecek.)

- Matematik ve geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.

- Cevap kağıdı iki test için ortak olacak.

 

 

LYS-2 (Fen Bilimleri): 30 Fizik + 30 Kimya + 30 Biyoloji

 

- 30 Fizik sorusuna 45 dakika, 30 Kimya sorusuna 45 dakika, 30 Biyoloji sorusuna 45 dakika verilecek. (Yani toplamda 135 dakika verilecek.)

- Fizik, kimya ve biyoloji testleri için ayrı soru kitapçığı ve ayrı süreler kullanılacak.

- Cevap kâğıdı üç test için ortak olacak.

 

 

LYS-3'ün (Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı): 56 Türk Dili ve Edebiyat + 24 Coğrafya–1

 

- 56 Edebiyat sorusuna 85 dakika, 24 Coğrafya–1 sorusuna 35 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 120 dakika süre verilecek.)

- Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya -1 testi için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.

- Cevap kağıdı, iki test için ortak olacak.

 

 

LYS-4'ün (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu testi): 44 Tarih + 16 Coğrafya–2 + 30 Felsefe Grubu (10 Psikoloji, 10 Sosyoloji, 10 Mantık)

 

- 44 tarih sorusuna 65 dakika, 16 Coğrafya–2 sorusuna 25 dakika, 30 Felsefe grubu sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 135 dakika süre verilecek.)

- Ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.

- Cevap kağıdı, üç test için ortak olacak.

 

 

LYS-5'in (Yabancı Dil): Soru sayısı 80, süresi 120 dakika olacak. Yabancı dil testi için tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdı kullanılacak.

 

 

4- LYS sınavında nasıl bir Puan hesaplaması ve Puan türleri kullanılacak: İkinci aşama olan LYS'nin Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS) ve Dil puan türü gruplarının her birinden birden fazla puan türü oluşturuldu.

 

MF puan türü grubu: MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4,

TM puan türü grubu: TM-1, TM-2 ve TM-3,

TS puan türü grubu: TS-1 ve TS-2,

Dil puan türü grubu: DİL-1,  DİL-2 ve DİL-3

 

 

5- LYS puan türleri ALANLARA göre nerelerde kullanılacak ve derslerin getirdiği puan ağırlıkları nasıl olacak:  2010 YGS kılavuzunda artık bölümlerin hangi puan türünden alınacağı kesinleşti.

 

 

A- MF grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları

 

 

TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK)

PUAN TÜRÜ

YGS'nin %40 KATKISI

LYS'nin %60 KATKISI

TÜRK

MAT-1

SOS-1

FEN-1

MAT-2

GEO

FİZİK

KİMYA

BİYO.

MF-1 % LİK

11

16

5

8

26

13

10

6

5

1 SORU DEĞERİ

1,1

1,6

0,5

0,8

2,08

1,733

1,333

0,8

0,667

MF-2 % LİK

11

11

5

13

16

7

13

12

12

1 SORU DEĞERİ

1,1

1,1

0,5

1,3

1,28

0,933

1,733

1,6

1,6

MF-3 % LİK

11

11

7

11

13

5

13

14

15

1 SORU DEĞERİ

1,1

1,1

0,7

1,1

1,04

0,667

1,733

1,867

2

MF-4 % LİK

11

14

6

9

22

11

13

9

5

1 SORU DEĞERİ

1,1

1,4

0,6

0,9

1,76

1,467

1,733

1,2

0,667

 

MF–1 Puan türü: Aktüerya, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İstatistik, Matematik, Matematik Öğ., Matematik Mühen., Uygulamalı Matematik, Şehir Bölge ve Planlama

MF–2 Puan türü: Biyoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fizik ve Kimya Öğretmenlikleri, Kimya Mühendisliği, Fen Bilgisi Öğ.,  Deri ve Orman Mühendislikleri, Peyzaj Mimarlığı

MF–3 Puan türü: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Genetik ve Biyomühen., Gıda Müh., Moleküler Biyoloji ve Genetik, Beslenme ve Diyetetik, Biyomühendislik, Veteriner

MF–4 Puan türü: Bilgisayar, Bilgisayar sistemleri, İnşaat, Makine, Çevre, Deniz Ulaştırma, Elektrik, Elektronik, Endüstri, Gemi İnşaatı Mühendislikleri

 

 

B- TM grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları

 

 

TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK)

PUAN TÜRÜ

YGS'nin %40 KATKISI

LYS'nin %60 KATKISI

TÜRK

MAT-1

SOS-1

FEN-1

MAT-2

GEO

T.DİLİ

COĞ-1

TM-1 % LİK

14

16

5

5

25

10

18

7

1 SORU DEĞERİ

1,4

1,6

0,5

0,5

2

1,333

1,286

1,167

TM-2 % LİK

14

14

7

5

22

8

22

8

1 SORU DEĞERİ

1,4

1,4

0,7

0,5

1,76

1,067

1,571

1,333

TM-3 % LİK

15

10

10

5

18

7

25

10

1 SORU DEĞERİ

1,5

1

1

0,5

1,44

0,933

1,786

1,667

 

TM–1 Puan türü: İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO, Ekonomi, Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) Turizm ve Otelcilik (Fakülte) gibi bölümler için kullanılacak.

TM–2 Puan türü: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi bölümler için kullanılacak.

TM–3 Puan türü: Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Antropoloji, Arkeoloji gibi bölümler için kullanılacak.

 

 

C- TS grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları

 

 

TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK)

PUAN TÜRÜ

YGS'nin %40 KATKISI

LYS'nin %60 KATKISI

TÜRK

MAT-1

SOS-1

FEN-1

T.DİLİ

COĞ-1

TARİH

COĞ-2

FELGR

TS-1 % LİK

13

10

12

5

15

8

15

7

15

1 SORU DEĞERİ

1,3

1

1,2

0,5

1,2

1,067

1,071

1,167

2

TS-2 % LİK

18

6

11

5

25

5

15

5

10

1 SORU DEĞERİ

1,8

0,6

1,1

0,5

1,786

0,833

1,364

1,25

1,333

 

TS–1 Puan türü: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Radyo ve Televizyon, Halkla İlişkiler, Gazetecilik gibi bölümler için kullanılacak.

TS–2 Puan türü: Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sanat Tarihi, Sümeroloji, Hititoloji gibi bölümler için kullanılacak.

 

 

D- DİL grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları

 

PUAN TÜRÜ

TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK)

TÜRK

TEMEL MAT

SOSYAL BİL.

FEN. BİL

Y. DİL

DİL-1

15

6

9

5

65

DİL-2

25

7

13

5

50

DİL-3

48

7

20

5

20

 

DİL–1 puan türü: İngilizce, Alman Dili ve Edebiyatı, Almanca Öğretmenliği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Çeviribilim (Alm., İng, Fran.), Dil Ağırlıklı Programlar, Fransız Dili ve Edebiyatı, Fransızca Öğretmenliği, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Karşılaştırmalı Edebiyat (Alm., İng., Fran.), Mütercim-Tercümanlık (Alm., İng., Fran.), Turist Rehberliği (Alm., İng., Fran.)
DİL–2 puan türü: Arnavutça, Boşnakça, Bulgar Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, Çeviribilim (Batı bilimleri), Dilbilim (Batı dilleri), Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, Hırvat Dili ve Edebiyatı, Hungaroloji, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat (Batı Dilleri), Latin Dili ve Edebiyatı, Leh Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Batı Dilleri), Turist Rehberliği (Batı Dilleri), Yunan Dili ve Edebiyatı, Yunanca

DİL–3 puan türü: Arap dili ve edebiyatı, Arapça öğretmenliği, Çeviribilim (Doğu Dilleri), Çin Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Dilbilim (Doğu Dilleri), Gürcü Dili ve Edebiyatı, Hindoloji, Japon Dili ve Edebiyatı, Japonca Öğretmenliği, Karşılaştırmalı Edebiyat (Doğu Dilleri), Kore Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Doğu Dilleri), Rus Dili ve Edebiyatı, Sinoloji, Turist Rehberliği (Doğu Dilleri, Urdu Dili ve Ede.

 

 

6- LYS puanları en fazla ne kadar olabilecek: Öğretmen liselilerin kendi alanlarında girdikleri programlar hariç, alınabilecek en yüksek puanın 575 olacak.


Öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken verilecek ek puan ile hesaplama yapıldığında ise, alınabilecek en yüksek puan 600 olacak.

 

 

Not-1:  Hesaplamalarda Okul puanı 60 olarak alınmıştır.

 

 

 

Not-2: Bu Tablo Düz Liseliler için hazırlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YGS İLE ALINAN BAZI BÖLÜMLER İÇİN GEREKLİ NETLER

 

 

 

 

 

 

 

ÜNİVERSİTE

BÖLÜM

PUAN TÜRÜ

Türkçe

Sosyal

Mat-1

Fen-1

Erciyes Üni.

Uçak Elektrik-Elektronik (İÖ)

YGS-1

36

35

36

35

Erciyes Üni.

Uçak Gövde-Motor (İÖ)

YGS-1

36

32

35

32

KTÜ

Kimya Öğretmenliği

YGS-2

35

26

27

22

KTÜ

Hemşirelik

YGS-2

35

26

32

24

Artvin Çoruh Üni.

Hemşirelik

YGS-2

35

26

29

23

Erciyes Üni.

Beslenme ve Diyetetik

YGS-2

37

36

37

36

Ege Üni.

Beslenme ve Diyetetik

YGS-2

37

36

38

36

Ahi Evran Üni.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

YGS-2

38

36

38

36

Dokuz Eylül Üni.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

YGS-2

38

36

38

38

KTÜ

İşitme Engelliler Öğretmenliği (İÖ)

YGS-4

37

35

11

0

KTÜ

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği (İÖ)

YGS-4

38

35

12

0

Selçuk Üni.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğret. (İÖ)

YGS-4

38

37

22

0

Rize

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğret.

YGS-4

39

38

25

0

Rize

İlahiyat (İÖ)

YGS-4

35

34

10

0

KTÜ

Okul Öncesi Öğretmenliği (İÖ)

YGS-5

37

35

25

0

Balıkesir Üni.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik

YGS-6

34

32

21

0

Mersin Üni.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik

YGS-6

34

32

21

0

Trakya Üni.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik

YGS-6

34

32

14

0

Balıkesir Üni.

Konaklama İşletmeciliği

YGS-6

34

32

14

0

Trakya Üni.

Bankacılık (İÖ)

YGS-6

36

34

20

0

Celal Bayar Üni.

Bankacılık ve Finans (İÖ)

YGS-6

37

34

22

0