Meslek ve Öğretmen Liselilerin Ek Puanı Kaldırıldı! (Güncellendi)

NOT: Diğer başlıkta çok fazla mesaj olması sebebiyle, sayfa çok zor açılıyordu. Bu nedenle aynı konunun bu 2. yeni başlığı açılmıştır.

 

UYARI: “EK PUAN” uygulaması 2013 yılında (bu sene) var. Bu sene (2012-2013 eğitim yılında) meslek lisesi (endüstri ve teknik) ve anadolu öğretmen liselerine yeni başlayanlar için (yani 9.sınıflar için) ek puan olmayacak.


Değiştirilen maddeye baktığımızda meslek ve öğretmen liselerine verilen ek puandan bahsedilmiyor; çünkü bu durum maddeden çıkarıldı. Maddedeki değişikliğin sebebi de şöyle açıklandı: “Eğitimde imkan ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla” bu değişiklik yapılmıştır.

 

 

İşte maddenin son hali:

“MADDE 14– 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 45 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yükseköğretime giriş ve yerleştirme: MADDE 45– Yükseköğretime giriş ve yerleştirme aşağıdaki şekilde yapılır:

a. Yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri imkân ve fırsat eşitliğini sağlayacak tedbirleri almak kaydıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılır.

b. Yükseköğretim kurumlarına esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen merkezî sınavlarla girilir. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları (OBP) dikkate alınır. Ortaöğretim bitirme başarı notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülür. Ortaöğretim başarı puanının (OBP) %12 yerleştirme puanı hesaplanırken merkezî sınavdan alınan puana eklenir.

c. Ortaöğretim kurumlarını birincilik ile bitiren adaylar için mevcut kontenjanların yanı sıra Yükseköğretim Kurulu kararı ile ayrı kontenjanlar belirlenebilir.

d. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olan mesleki ve teknik önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilir. Bu öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığının görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

e. Önlisans mezunları için, ilişkili lisans programlarında belirlenmiş kontenjanın %10’unu geçmeyecek şekilde Yükseköğretim Kurulu kararı ile her yıl dikey geçiş kontenjanı ayrılabilir.

f. Yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına kabul usul ve esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir. Uluslararası andlaşmalar gereği Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında burslu olarak öğrenim görecek yabancı uyruklu öğrencilerin yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılır.

g. Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslara göre, belli sanat ve spor dallarında üstün kabiliyetli olduğu tespit edilen öğrenciler ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca tespit edilen uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrenciler, ilgili dallarda eğitim yapmak kaydıyla yükseköğretim kurumlarına yerleştirilebilir.”

 

Resmi gazetede yayınlanması: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/04/20120411-8.htm

 

14. Maddenin genel yorumu;

Bu düzenleme, 2012 yılındaki sınavda uygulanacaktır.

– Lise mezuniyet notu ortalamasının % 12’si, üniversiteye girişte etkili olacaktır.

– Lise birincileri için ayrı kontenjanlar belirlenir.

– Meslek lisesinde okuyanlar, devam niteliğindeki önlisans okullara sınavsız geçebilir.

– Önlisans mezunları için, ilişkili lisans programlarında %10’luk dikey geçiş kontenjanı oluşturulur.

 

 

KİMLER ETKİLENECEK

Bu değişiklikle 2012-2013 öğretim yılı itibariyle bu okullarda okumaya başlayan “başta öğretmenlik tercihi yapacak Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunları olmak üzere; Hemşirelik, ebelik tercihi yapacak Sağlık Meslek Lisesi mezunları, Ticaret ve Finansla ilgili bölüm tercihi yapacak Ticaret Lisesi mezunları ve Endüstri ve teknik lise mezunları bu düzenlemeden etkilenecekler.”

 

UYARI: Yasaya daha sonradan eklenen Madde 16’daki geçici 61. madde ile şu an (2012-2013 öğretim yılı itibariyle) lise-2, lise-3, lise-4 sınıfında okuyacak olan ve mezun olan meslek (endüstri ve teknik) ve öğretmen lisesi öğrencileri bu yasadan etkilenmeyecektir.

 

İlgili geçici 61 madde:

MADDE 16 – 2547 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 61 – Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler bakımından, bu kurumların mezunlarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen aynı meslek dalında yer alan yükseköğretim programlarına yerleşmelerinde merkezî sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanı hesaplanmasında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki mevzuat hükümleri uygulanır.

Kısa adres:

Meslek ve Öğretmen Liselilerin Ek Puanı Kaldırıldı! (Güncellendi) için 1.321 yorum

 1. mrb hocam ben çalışmak istiyorum ama her şirket sigorta yapmak istiyor eger sigortalı olursam burs alma imkanım olmuyor mu çünkü eylülün sonuna kdr çalışacagım her burs başvurusuda eylülde. !! sınıfta TEV den burs alıyorum tekrar başvuracagım sizce burs alamaz mıyım ? yada diğer kyk başvurumda gözükürse devletin verdiği bursu alamaz mıyım ?

 2. hocam selamun aleyküm ben şimdi 2 yıllıkta okuyorum ağustosun 13 ünde stajımıda verip artık işim bitmiş oluyor fakat diplomamı ekimde falan almış oluyorum ama eylülün 1-5 arasındada ygs kayıtları oluyor ben daha diplomamı almadan kayıtlar başladığından bi endişe sardı beni çünkü aynı anda 2 örgün eğitim olmuyor bu durumda benim ne yapmam gerekiyor ne dersim kalıyor ne stajım fakat diplomam elimde olmadğından sıkıntılı bi durum oluyor acaba mağdur olurmuyum şimdiden teşekkür ediyorum birde son olaraktan muafiyet okul başladıktan sonra oluyor değilmi onda bi sıkıntı olmaz heralde

 3. Merhaba hocam kocaelide bilgisayar öğretmenliği tutuyor ve aynı zamanda karabükte ikinci öğretim olarak bilgisayar mühendisliği tutuyor. hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz gelceğiyle ilgili eğer öğretmenlik olursam atamalar filan nasl olyor?

  bir diğer sorumda ikizim için hocam bir çok ilde iktisat tutuyor ama garanti olatak uşak ta ve zonguldakta tutuyor hangisini en başa yazması daha iyi olur onun için

  Şimdiden teşekkür ederm hocam.

  • bide hocam ben bilgi bölümü mezunuyum mtoklarda otomotiv veya makine seçebilir miyim öyle bir hakkım var mı ? yazsam gelir mi

   • Hakkın yok tercih edemezsin. Alanın dışında oluyor.

   • işte hocam karar veremiyorum karabükte okuyan arkdşlara falan sordum hiç biri iyi demedi o yzden bir empati oluşmadı yani bende uludağda da inglzce egitim bigl ögrt tutuyor bilg ögrt tek dezavantajı kpss olması benim için bitirdikden sonra işsiz kalmak istemiyorum

    • Karabükte iyi ortalama getirirsen başka yere yatay geçiş de yapabilirsin. Karabük küçük bir yer tabi bir uludağ olamaz. Orayla kıyaslama bence.

     Burada öncelikle mesleğe karar vereceksin. Olaya o açıdan bak.

     • hocam ben karar verdm öğretmn olmk istyrm ankara üniv 5440 ile kapatmış geçen sene ben 6006 gelme ihtimali var mı sizce uludağ ise 7000 ile kpatmışş ben uludağ bir üste yazdım inglzce egitim için altınada ankarayı ankaranın gelme şansını azaltıyor muyum yoksa yinede gelir mi ?

     • Ankaranın şansını şöyle azaltır, Uludağın puanı (sıralaması) neredeyse her zaman ankaradan düşüktür. Bu nedenle Uludağı kazanamazsan zaten ankarayı kazanamazsın (ankara daha yüksek olabileceğinden)

     • hocam ankarayı başa alsam gelme şansı olur demi 5440 ile risk alsam mı sizce ben uludağ da okumak istiyorum da

     • Ankaranın gelme şansı tabi biraz var. Uludağ’da okumak istiyorsan önce uludağı yazman gerekir.

     • hocam yıldız teknik bilgisyr ögrt 3006 ile almış geçen yıl istanbul üniv 4010 ankara 5440 uludağ 7620 ek puanlı sıralamam 6006 böyle bir sıralama yapsam uludağ gelme şansı yüksek olur mu yoksa ankara üniv alır mı bu yıl puanlar düşecek diyorlar bir yandan uludağ istiyorum diğer yandan ankarayı kayıp etmek istemiyorum lütfen yardımcı olur musunuzz 🙁

  • Atamaları şu an fena değil ortalama 1000-1500 civarında ataması oluyor. İleride gene ataması olur mu, gene biraz olur ama sayı olarak birşey diyemiyorum. Türkiyede şu an eğitim sisteminde her şey çok çabuk değişiyor.

   İkizin içinse; önce gelmesini istediği yerler yazsın.

   • hocam karabükte ikinci öğretim ingilizce tutuyor ingilizce eğitimi için ücret ödeyecek miyim ikinci ögrt oldugu için?

    • Sen sadece ikinci öğretimin ücreti neyse onu ödüyorsun, ingilizce eğitim için ayrıca bir daha ücret ödemiyorsun.

     • o zman neden hocam hem ikinci öğrtm hem inglzcenin puanı diğer ikinci öğrtmlere göre çok düşük ? bi de hocam siz olsanız hangisni yazmak isterdiniz karabükte mühendslk mi yoksa ankara kocaeli uludağda öğrtmenlik mi ?

     • İngilizce olunca insanlar pek tercih etmiyor, yapamam edemem diye. o zamanda puanları düşüyor.

      Sen öğretmenlik mi, yoksa mühendislik mi daha çok istiyorsun, buna senin karar vermen gerekir.

 4. hocam bilgisayar öğretmenliğini tavsiye edermisiniz gelecekte alımlar atamalar hakkında ufakta olsa bir düşünceniz vardır boşuna okuyo olurmuyuz

 5. Anladım, teşekkürler ilginiz için.

 6. Peki anladım teşekkür ederim. O halde ben Bilişim öğretmenliğini okurken aynı anda yan dal veya aöften bu gibi bölümler okumam için ne yapmam gerekiyor ?

  • Yan dal için belirli bir ortalama (4 üzerinden 3 ortalama en azından genelde istiyorlar) yapman lazım. AÖF için ise, kazandıktan sonra ekim ayın 2.üniversite kapsamında anadolu üniversitesi, atatürk üniversitesine başvuruyorsun.

 7. hocam ben bilgisayar proğramcılığı bitirdim 2 yıllık eğer bu sene kazanırsam bilgisayar öğretmenliği ders saydırabilirmiyim yoksa sıfırdanmı başlamak gerekiyor

  • YÖK derslerini (edebiyat, ingilizce, inkılap, bilgisayar) saydırma ihtimalin yüksek. Diğer ortak derslerinde ise içeriğe ve krediye bakacaklar ve ona göre karar verecekler. Aynı üniversitede olursa ikisi muafiyet olma şansın daha yüksek oluyor. Muaf olacağın ders sayısına göre 2. sınıftan başlayabilirsin veya 2.sınıftan ders alabilirsin. Direkt 3.sınıftan başlaman imkansız.

 8. Hocam buyrun, bu linkte puanlarım var bir bakar mısınız ? http://imgim.com/5626incix8432741.png Ben iki arada kaldım, TM puanım bazı üniversitelerdeki Felsefe bölümünü tutuyor. Ama bölümüm Bilgisayar Bilişim Öğretmenliğini de istiyorum. Ve birde Bilişim öğretmenliği bölümü Yüksekokul mu Fakülte mi ??

  • Bilgisayar öğretmenliği eğitim fakültesi diye geçer. Felsefe bölümünü çok tavsiye etmem. Sosyoloji yazsan daha iyi. Yada %25, %50 burslu (para durumuna bağlı) psikoloji, pdr gibi bölümleri düşün derim.

   Bilgisayar öğretmenliğini alma ihtimalin ise yüksek. Geçen sene 15 bin lere kadar ek puanlı başarı sıralaması inmiş. Sen ise 4 bin lerdesin.

 9. Çoook teşekkürler hocam, dediğiniz gibi yapacağım. 🙂

 10. Hocam YGS1 puanım 244 başarı sıralamam 275678. Tercihlerimde bu başarı puanımı nasıl kullanmam gerekiyor mesela Trakya üniversitesi Bilişim Öğretmenliği için 268000 demiş başarı sıralamasına. Tercihlerimde yer versem olur mu yoksa başarı sıralamamı tam olarak tutan bir üniversite mi yazmalıyım. Mesela Amasya üniversitesi de 288000 istiyor. Bu benimkinin üzerinde bir sayı. Bu şekilde yapsam kendimi riske atmamış mı olurum ?? TML Bilişim Teknolojileri mezunuyum. 1995 doğumluyum 2013 tercihi yapmadım tekrar hazırlandım bu sene. Diploma notu 77

  Daha ek puanım ve ek puanlı başarı sıralamam açıklanmadı. Neye göre tercihimi yapacğım. Açıklar mısınız lütfen..

  • 268 bin başarı sıralamasını seçmende hiçbir sakınca yok. hatta yazman da iyi olur. çünkü başarı sıralamaları sabit kalmıyor. Yıldan yıla değişebiliyor. LYS sonuçlarıyla beraber okul puanın eklenmiş, yeni YGS-1 başarı sıralaması çıkacak. Ona bakacaksın.

   • Hocam selamun aleykum ek puanli siralamam ygs 1 de 8850. Siradayim normal siralamada 328 bininciyim bilgisayar ogretmenligi istiyorum gelirmi gelirse nereler gelir

    • Aleykümselam. Geçen sene ek puanlı başarı sıralaması en düşük 15.700 idi. Ek puanlı başarı sıralamasına göre şansın yüksek. Genel başarı sıralaması yanıltıcı olabiliyor, düz lise mezunları da olduğu için.

     7 Temmuzda kesin kılavuz çıkınca daha net olarak nereler gelebilir tahminen söyleyebilirim.

     • Hocam ben 8800 bininci olarak gorunce sok oldum valla bukadar yuksek beklemiyordum sizle bikac satir asagida yine konusmustuk agri falan icin sinir demistiniz simdi bakiyorum bircok universitede pc ogretmenligi geliyor ben anlamadim hocam

     • genel sıralama içinde düz lise mezunları, anadolu lisesi mezunlar vs.. var. Ek puanlı sıralamada ise onlar yok. Bu nedenle önce ek puanlı sıralamayı dikkate almak, daha sonra genel sıralamayı dikkat almak daha doğru.

     • hocam peki bu sıralama ile biyerler geliyor değilmi

     • Ek puanlı sıralamana göre birçok yer geliyor gözüküyor. Demek ki meslek liseleri YGS’de geçen yıla göre daha başarısız olmuş. Sıralamalar bu yüzden böyle.

     • Hocam selamun aleykum tekrar tercih klavuzu aciklandi cevremde yardim edebilecek kimse yok yardim ederseniz cok makbule gelir ek puanli 8850. Siradayim genel siralamam 328 bin bilgisauar ogretmenligi nereler gelir simdiden cok tesekkur ederim allah razI olsun

     • abant, ktü, pamukkale, sakarya, balıkesir, inönü, çanakkale, adnan menderes, ondokuz mayıs, necmettin erkabakan, süleyman demirel, trakya, kırıkkale, fırat diye liste devam ediyor. Aşağıdaki dosyayı indir.

      link: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/bilgisayar.docx

     • Hocam dosya bulunamadi diyor bu yazdiklariniz buyuk olasilik gelir degilmi hocam birde disyayi yenilerseniz sevinirim

     • Dosyayı yeniledim. Ek puanlı başarı sıralamana onlar gelebilir gözüküyor.

     • Hocam ek puanli siralamama gore yapicam degilmi tercihi ve son olarak bunlardan hangisini tavsiye edersiniz hem egitim hem yasanilabilir olarak

 11. Merhaba hocam ben anadolu teknik elektrik elektronik mezunuyum
  M.T.O.K ları tercih ederken elektrik elektronik dışındaki bölümleride tercih edebilirmiyim örneğin makine veya otomotiv gibi

  • Elektrik-elektronik mtok’a ek olarak Bilgisayar, mekatronik mtok’larını yazabilirsin. Diğerlerini yazamazsın.

   • Hocam merhebalar..Sizce bu seneki MTOK sıralamalrı nasıl oynar mesela Marmara Mektaronik 92 binle almış geçen yıl.80 bine akdar iner mi?Tahmini 80-90 bin arası yapsak sıralamayı gelme ihtimali nasıl olur sizce ?

    • LYS sınavlarının kendisini ve öğrencilerin başarı durumunu görmeden bir şey diyemeyiz ki.

     • Hocam teknoloji fakülteleri artık mühendis ünvanı alamayacak dıye sonuçlanmış dava bunu nedemk oluyor?http://tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=9887&tipi=2

     • Yeni bir gelişme, netleşmesi adına bekleyeceğiz.

     • Ne zaman netleşir her şey ?şimdi bizim MTOK yazmamızsaçma mı eğer bu haber netleştiğinde alınan akrar böyle olursa.Tam da sınavlar bitmşken böyle bir şey saçma değil mi ?

     • Ne zaman netleşeceğini bilememki. Hukuksal süreç bu. Tercihlere kadar netleşmezse artık ona göre karar vermek gerekir. Evet saçma ama burası Türkiye, herşey mümkün.

     • Hocam Sakarya Üni. Tek Fakültesinden bu konu hakkında açıklama var sosyal paylaşım sitelerinde de bi kaç açıklama okudum.Denklik durumuna bir alakası olmadıgı söylenıyor.İlk mezunları bu sene veriliyor ,kafa karıstırmak ıcın yapılan haberler denılıyo.Neye inanacagımı şaşırdım.Şu an ki durumda kesin olarak teknoloji fakültesi mezunları mühendis olamıyor mu?Ve mesela bu haldeyken okula gırdık dıyelım.İleride tekrardan ünvan verilse bizde ship olabilir miyiz?

     • Tercihlere kadar az bekleyelim. Daha net şeyler ortaya çıkar.

      Sonradan bu hak tekrar verilebilir tabi ki. Ama bunlar hep yasal süreçtir.

   • Hocam merhaba.MF4 sıralamam 59 bin.Sizce bu sıralamaya yazılabilecek en iyi bölümler nelerdir?

    • Deniz ulaştırma mühendisliği (özel şartları var tabi), İnşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği son yıllarda daha ön plandadır.

     • Peki hocam Mekatronik ve Endüstri müh.leri hakkında ne düşünüyorusunuz?ve mühendislik fakültesi yerine teknoloji fakültesi(mtok) tercih edilebilir mi sizce.

     • Önceliğin mühendislik fakültesi olsun. Hem mekatronik hem endüstri mühendisliği yeni gelişen alanlar. Mekatronik biraz daha fazla Türkiye de yerleşti. Ama endüstrinin yerleşmesi zaman alır. Çok iyi üniversitelerde okuman lazım ki işe yarasın.

 12. merhaba hocam imalat mühendisliğinden makine müh geçiş yapılabiliyormu acaba?

   • merhaba hocam lys sonuçları açıklandı. kız kardeşim mf 4ten barajı geçememiş tm 2 deki puanı 238,87022 burdurda sınıf öğretmenliğinin tutma ihtimali varmı acaba yada 4 yıllık iktisat yada maliye tutma ihtimali varmı başka bir il için ?

    • Sınıf öğretmenliği yazsın ama gelme şansı yok gibi. İktisat, maliye tutma ihtimali var. Ama puan türü TM-1

     • tm1 puanı 233.22459 başarı sırası 366521
      tm2 238.87002 başarı sırası 358688
      tm3 245.85686 başarı sırası 358248
      ygs 2: 224.59029 başarı sırası 647609
      hocam tutabilecek 4 yıllık fakülteler hangisi acaba lütfen yardımcı olunuz burdan başka bir yere soramıyoruz 4 yıllık nereler tutabilir ? birde kardeşim makine okudu kocaelide 2 yıllık tutabilir mi? mf4: 169 ygs 1:178
      ben kendim içinde birşey soracağım ygs 1 ek puanlı 305.42933 başarı sıram 6006 yıldız teknik bilgisayar öğrt tutabilir mi ?

     • 4 yıllık TM-1 sıralamasına göre; iktisat, işletme, çeko bölümleri olur.
      TM-2 sıralamasına göre kamu yönetimi olabilir.
      TM-3 sıralamasına göre felsefe olabilir.

      Kardeşin için; 2 yıllıklarda kendi bölümlerinde öss puanlarına bakılmıyor. Sınavsız geçiş hakkını kullanarak kendi 2 yıllık bölümlerine başvuruyor.

      Yıldız teknik 3750 senin 6000 zor gözüküyor.

      YGS-1’den 180 ham puan olarak barajı geçemediği için 4 yıllık bir yer tercih edemez.

     • bir şey daha sormak istyrm hocam uludağ üniv ve eskişehir osmangazi üniv bilgsyr öğrtmenliği tutar mı puanım ek puanlı 305 hocam sıralamam 6006 ve karabük bilgisayar müh, 2, öğrtm tutar mı puanım 251 sıralamam 175 binlerde geçen yıl 178 bin ile kapatmış ?
      çok oldu 🙂 175 binle nerelerde hangi müh tutur acaba?

     • Uludağ ile eskişehir evet tutabilir. İhtimalide yüksek gözüküyor.

      Karabük bilgisayar müh. için sınırdasın. İhtimalin var ama orta düzeyde.

    • mrb hocam biraz araştırma yaptım da teknoloji fak. çıkışlı olup daha sonra formasyon alıp öğrt olunabiliyor mu birde imza yetkisi var mıdır ?

  • mrb hocam ikinci öğretim bilg müh tutuyor bende ikinci öğretimn ücretlerine baktım bu ödemeler tek seferdemi yapılıyor? birde ikinci öğretimden 1. öğretime geçiş oluyor mu ? bir de hocam teknoloji fakültesi için bazı boy kilo şartları varmış geçende internet sayfasında okudum var mı böyle bir şey acaba?

   • 2’ye böl, yarısı ilk kayıtta, diğer yarısı 2.dönem başlarken ödeniyor.

    Bazı okullarda oluyor. her okulda da sınıftaki öğrenci sayısının %10’una 1.sınıfın sonunda not ortalaması açısından girersen, bir sonraki yıl (2.sınıfta) 1.öğretim ücretini veriyorsun. 2.sınıfta %10’a girersen 3.sınıfta da 1.öğretim parası veriyorsun, 4.sınıfta da aynı durum var.

    Bölümüne göre istiyorlar onu.

 13. Merhaba hocam. Ben meslek lisesi cocuk gelisimi 2013 mezunuyum. Ygs 5 den 322 puan aldim ve siralamam 131 binlerde. Okul puani ve ek puan toplam 79 puan geliyor. Antalya,Ankara,Izmir okul oncesi ogretmenligi gelme ihtimali nedir? :))

 14. mrb hocam ben end meslek lisesi bilg. bölümü çıkışlıyım hosteslik düşünüyorum ama malum meslek liselerindeki ing. yeterli değil ve kısacası ingilizcem kötü kursa gidip ing geliştirsem nasıl olabilirim ? bilgi verir misiniz ?

 15. ben anadolu teknik makina bölümü öğrencisiyim bu yıl son senem ben mtok değilde normal makina muhendisliğine gitmek isdiyorum mesela pamukkale makina muhendisliği 304 puan diploma puanım 70 gibi bişey gelecek bunun çarpımı yapılırken 0.12 değilde 0.12+0.06=0.18 lemi çarpılacak? ben bunu rehberlik hocalarınada sordum kimisi hayır dedi kimisi normal makina muhendislik tercih yapcaksan 0.18 le çarpılır dedi hangisi doğru bilmiyorum cevabınızı bekliyorum

  • 70×5= 350
   350 x 0.12 = 42

   İster MTOK seç, ister normal mühendislik seç ek puan yok. MTOK ile normal mühendislik seçtiğimde ikisine de niye aynı okul puanı geliyor dersen; “Eskiden normal mühendisliğin seçtiğinde okul puanın kırılıyordu, ayrıca MTOK’ları o alanın mezunu olmayan öğrenci seçemiyor; yani kendi aranızda yarışıyorsunuz.”

   0.18 sadece YGS’de eğer seçebileceğin 4 yıllık bölüm varsa o bölümler için kullanılıyor. Bu bölümleri herkes seçebildiği için sizin farkınız olması adına (o bölüm mezunu olduğunuz için) ek puan 0.06 veriliyor. Ama MTOK’u herkes seçemediği için ek puan vermeye bir daha gerek kalmıyor mantığıyla ek puan verilmiyor.

 16. ygs de türkçe 22 d 10 ylnş, mat. 5 doğru 4 yalnış sosyal 9 d 9 y fem 9 doğru 8 yalnış mat 2de ve kimya biyolojide iyi hocam

 17. merhaba hocam tekrardan ikiziminde bir sorusu olacktı. ygs 1den 178 2 den 182 almıştı mtoklarda imalat ve otomotiv seçebiliyordu imalat ve otomotiv için lysde ne kadar matematik yapması gerekir?

  • bi sorum daha olacaktı hocam mtok seçerken ek puan gelmiyorya okul puanı gelecek dimi?

   • Evet ek puan gelmiyor okul puanı sadece geliyor. 100 üzerinden olan Diploma notunu 0.6 ile direkt çarparsan kaç geleceğini öğrenirsin.

    • Evet tabiki. YGS’den herhangi bir puan türünden 180 barajını geçen herkes LYS sınavlarına girebilme hakkına sahip. Sizin MTOK’ları seçebilmeniz için LYS’de MF-4 puan türündne 180 barajını geçmeniz gerekli.

     YGS netleri, okul puanı ve LYS de hangi derslerde daha iyi yapabileceğini söylerseniz netleri kabaca söylerim. Ama şunu hemen söyleyebilirim. MF-4 puan türünden 180 barajını geçmek geçen yıl ve bir önceki yıl yeterli olmuştu.

 18. Hocam merhaba.YGS-1-2 sıralamam sırasıyla 85 ve 80 bin.Marmara Üni. Mekatronik mühendisliği (MTOK) istiyorum.Fen netlerim vasat durumda.5-10 arası anca çıkıyor.Sıralamamı ne kadar çekmem yeterli olur.Sadece mateematikle gerekli sıralamayı yakalayabilr miyim?

 19. bir sorum daha olacaktı hocam ardkşımz 322 puan ile bilg ögrt tutma ihtimali düşük demişsiniz bende pc mezunuuyum ve ek puanla 302 oluyor yerleşmem çok mu zor olur kafam karıştı 🙁

 20. mrb hocam ben kpss girmeyi düşünüyorum bugün ösym kılavuzu yayınladı lise mezunları için sınav 28 eylülde ama para yatırma vs. işlemleri ösym 14 mayısa kadar son demişler ben şimdiden yatırmak zorunda mıyım yoksa 28 eylülden önce lise mazunları için yeniden bir kılavuz yayınlayacak mıdır ? bilginşz var mı acaba.?

  • 2014 Önlisans ve Lise başvuruları 30 Haziran – 16 Temmuz tarihleri arasında alınacaktır. Bu tarihler arasında parayı yatırıp başvurunu yapacaksın. Şu an hiçbir şey yapmayacaksın. Bu tarihler arasında da tekrar kılavuz ayrıca çıkacaktır.

   • tşk ederim hocam bir sorum daha olacaktı ben kpss girdim kazandım ve üniv kazandım aynı ile çıkma ihtimali var mı hem çalışıp hem okuyabilcek miyim ? okul bittiğinde beni tekrar atıyorum ögrt olarak atayabilir mi ?

    • Eskiden okuduğun yere atama yaptırabiliyordun, şimdi ise mümkün değil. Bu yüzden hem çalışıp hem okumak isteyenler genelde açıköğretim veya 2.öğretimi yazıyorlar.

     Ayrıca okul bittiğinde mecburen KPSS ye gireceksin. Çünkü önceki derecen lise mezunu, ama bitirince lisans mezunu olacaksın.

     • anladıgım kadarıyla ben 2. öğretim yazarsam atıyorm pc müh falan ancak o zaman memur olarak çalışabilirim ? ve aynı ile çıkma ihtimali yok mudur tercihlerde yeteri kadar puan alıp tek tercih yapsam ? ve üniv sonunda derece yükseltmek için tekrar girsem atanabilir miyim ?

     • 2. öğretim dersleri genelde saat 17.00’dan sonra başlıyor. Memuriyet mesaisi tam da bu saatlerde yaklaşık bittiğinden işten sonra derslere girmende sorun olmayabiliyor. Bu mantıkla çalışabilirsin.

      Aynı ile çıkma ihtimali olabilir tabiki de. Herşey alacağın puana göredir.

      Evet üniversite bitirince tekrar sınava girsen tekrar atanabilirsin.

   • mrb hocam bir sorum olacaktı size geçenlerde formda gezerken 2008 yılına ait birisi şöyle demiş “bilgisaayr ögrt ilk 4 tercihine yazan devlet burs imkanı veriyormuş doğrumudur ve hala geçerli midir hocam ?

 21. hocam size yazmıştım daha once 232 puan aldım 322 binincioldum bilgisayar öğretmenliği sizce bu sene yerleşme ihtmimalim varmı geçen seneye göre agrı falan tutuyor bu senede matematikte başarı düştü geçenseneye göre buda sıralamaları etkiler gibi geliyor fakat dediğiniz gibi atamalarda kafamı karıştırdı sizce ihtimal varmı düşüncelerinizi alabilirmiyim

 22. Selam. Gecen sene bilgisayar bolumunden meslek cikisliyim. Bu sene Ygs1 den 258 puan aldim. Orta ogretim basari puanim 415. Ek puanlar dahilinde puanim 333 oluyor. . Acaba ben bu puanla gecen sene taban puani 320 olan bir bilgisayar ogretmenligi bolumune gidebilir miyim? Aslinda sormak istedigim su. Puanlara baktimda 2011 ve 2012 puanlari ucmus. Sonra da 2013 te azalmis. Acaba bu sene puanlarda gecen seneye nazaran nasil bir degisiklik olur? Ona gore Mtok dusunecegim.

  • Yıldan yıla dalgalanma olmasının nedenlerinden biri; öğrencilerin talepleri/tercihleri. Puanın üstünde gözüküyorsun (sıralamanı şu an bilmiyoruz). Kazanma ihtimalin elbette var.

   Tavsiyem ne olur ne olmaz MTOK düşün. Sonuçta sana bir zararı yok.

   • Peki hocam. Hani türkiye geneli ortalamaları , sonra ygs-1 den barajı gecenlerı gordunuz. Yalnızca 700 bin kusur gecmıs barajı 1 den. Acaba turkıye genelı mat ort. ve baarajı gecemeyenlerı dusunecek olursa puanlarda asagı dogru mmu yoksa yukarı dogru mu fırlama olur. Tabi dedıgınız gıbı tercıhlere gore degısır de. Sadece bu soyledıklerımı baz alacak olursak dusememe ıhtımalı var. Cunku 2011-2012 sınav net ort. bu seneyle pek parklı degıl. Fakat o zamanlarda puanlar tavan yapmıs. Bıraz da tedırgınım puanlar v.s yukselırse dıye. O yuzden bu kadar dıdıklıyrum hocam. K.bakmayın. Tesekkurler

 23. hocam kolay gelsin ben 2 sene önce sınava girdim 2 yıllığa gittim bölüm bilgisayar direk geçiş yapmadım ama bu sene sınava girdim ygs 1 den 232 puan aldım diploma notum 67 sanırım bi kırılma olucak siz daha iyi bilirsiniz birde ek puan var sanırım sizce tahmininizce bu sene en kötü bilgisayar öğretmenliği gelirmi?
  (ben biraz araştırdım ağrı 307 binle kapatmış benim şuanki sıralamam 322 bin okul puanından dolayı 315 bininci falan olsam yine kurtarmıyor fakat devreye ek puan geriyor oda bölüm içi sıralamanda etki ediyor sanırım genel sıralaması yok)
  baya araştırdım daha var trercihlere falan ama ben baya düşünüyorum size sorayım dedim şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum kolay gelsin

  • Kırılma olmayacak.

   67 okul puanına ek puanla beraber toplam 60.3 puan okuldan gelecek. Bilgisayar öğretmenliğini alma ihtimalin orta düzey gözüküyor. Sınırın biraz üstündesin. Ek puan geleceği için kurtarıyorsun biraz.

   • hocam öncelikle cevaplandırdığınız için teşekkür ediyorum geçen seneye nazaran başarı oranını falan biliyorsunuzdur sizce gelirmi ağrı falan en düşük ora orada 307 binle kapatmış bölüm içi sıralamada 15000 ile kapatmış 15 bine girermiyim diyede baya endişeliyim

    • daha doğrusu hocam sizce bölüm içi sıralamasında ilk 15 bine girermiyim çünkü ben ordan gireceğim için (bildiğim kadarıyla) kaç binde olurum bölüm içi sıralamada tabi ki bilinmez ama tahmninice siz daha iyi bilirsiniz

    • Okul puanı haricinde ek puan alacağından, oradan biraz sınırın üstüne çıkıyorsun. Bu nedenle ümit var.

     • ağrı falan için değilmi hocam

     • Evet ağrıdan filan biraz üsttesin. Sınırın üstünde olduğun için kazanma ihtimalin var.

     • son olaraktan hocam sizce bu sene sıralamalar düşermi yükselirmi

     • Ufak düşüşler olabilir. Bu seneki okul puansız sıralamalara bakınca öyle gözüküyor.

     • Hocam siz bu tahminleri puan olarakmi siralama olarakmi yapiyorsunuz

     • Sıralama olarak yapıyorum.

     • Ve son olaraktan sayin hocam gecen seneye gore tutuyo dediniz agri bu sene gelmemesi biraz abes olmazmi

     • Geçen seneki sıralama olarak tutuyor. Ama sınava giren öğrencilerin yarısı en azından değişti. Bunların bölümlere talepleri ve okul puanları farklılık gösterir. Sınavlarda sadece alınan puanlar üniversite puanlarını belirlemez. Ayrıca bunların bölümlere talep durumu da puanları etkiler. Mesela; sınıf öğretmenliği puanları bu sene öğrencilerin pek talep etmemesi üzerine dibe vurdu, aşırı şekilde düştü.

     • Peki hocam agri degilde daha guzel biyer gelme imkani varmi bu siralama ile tabiki bellli degil ama

     • Erzurum, kastamonu, amasya, tokat gibi yerlerde gelebilir.

     • Hocam okadar basinizi agrittim ozur dileyerekten tesekkur ediyorum son olarak bakiyorum bizim bolumde siralamalar gozle gorulur bicimde dusmus her swne bu senede duser garanti olur gibime geliyor cok buyuk bu talep olmazsa tabii siz nediyorsunuz hocam

     • Öğretmenlik bölümlerinin puanları atamalara endeksli inip çıkıyor. Sınıf öğretmenliği bu nedenle çok düştü. Bilgisayar bölümünün düşmesinin nedeni sadece bu değil. Meslek lisesi bölümü mezunları daha çok bilgisayar öğretmenliğini seçiyor. Meslek lisesi öğrencileri de iyi puan alamadığı için sürekli düştü. Gene düşme ihtimali tabi ki de var.

     • Hocam bu senenin sayisal sorulari ordan burdan duyduklarinizla gecen seneye nazaran nasildi

     • Matematik testi geçen yıla zorladı. Matematik testinde genel başarı geçen seneye göre düştü. Bu da sıralamaları biraz daha aşağıya çekebilir.

     • Ve hocam kontenjanlar artarmi cunku bu siralamalarida erkiliyor gecen seneye gore sorular zormuydu

     • Kontenjanlar devlette artacağı kadar arttı. Artık devlette değilde özelde biraz kontenjanlar artar.

     • hocam son olaraktan ortalama kaçıncı oluyorum ek puanla genel ve bolumıcı sıralamalarda tahmınıce bu arada gercekten cok tesekkur edıyorum bıkmadan usanmmadan cevaplandırdınız Allah gonlunuze gore versın

     • onu bilemem, atmasyon olur o tahmin.

     • Hoxam bu sene sanirim atamalardan dolayi biraz yukselcek gibi sizce nekadar yukselir yukselirse tahminice

  • Hocam benim ygs netlerim
   türkçe:22
   mat:18
   fen:18
   sosyal: 6
   ben marmara elektrik elektronik mtok istiyorum yapmam gereken netleri söylermisiniz?

 24. iyi geceler hocam 🙂 ben kararımı verdim sanırım bilg müh düşünüyorum sakaryada. LYS de ne kadar net yapmam gerek acaba?
  ygs
  türk:28 D / 6 Y
  Sos: 7 D/ 7Y
  Mat: 13 D / 2 Y
  fen: 11 D / 7 Y
  diplo no :76.00

 25. Hocam iyş günler anladığım kadarıyla meslek liseleri kendi bölümünü seçerse mtoklardan falan 0.18 değilde 0.12 il mi çarpılacak

  • Evet, ek puan MTOK larda verilmiyor. Çünkü MTOK ları alandışı olan herhangi biri tercih edemiyor. Tercih edemediği için ek puana gerek kalmıyor. Yani kendi aranızda yarışıyorsunuz.

   • metal bölümü mezunuyum ve imalat mühendisliği istiyorum yani şimdi
    İmalat Mühendisliği 247,35577 seçersem 0.18 ile
    imalat Mühendisliği (M.T.O.K.) 212,00453 mtok seçersem 0.12 ile
    çarpılacak öyle yani teşekkürler hocam

    • Hayır. MTOK’larda ek puan verilmiyor dedim. Ve sana niye verilmediğini açıkladım. Sen Metal bölümü olarak her MTOK’u seçemezsin. MTOK bölümlerini sadece o alanın öğrencisi seçebilir. O bölümün öğrencisi olmayan öğrenci MTOK’u tercih edemez. Mesela; sen bilgisayar mühendisliği (MTOK olan) seçemezsin. çünkü senin alanın değil. Aynı şekilde Bilgisayar mezunu da İmalat mühendisliği (MTOK olan) seçemez. Çünkü onun alan dışı bölümü.

     Yani herkes alanına ait MTOK bölümünü seçebiliyor. Dışarıdan kimse senin bölümünü yazamıyor, dolayısıyla bir daha ek puan vermeye gerek kalmıyor. Yani okul puanın MTOK’larda ek puan verilmeden 0.12 ile çarpılıyor.

     • ben onları biliyorum ben metal bölümü okudum metalurji ve imalat seçebiliyorum benim anlamadığım nokta şu çünkü ben bunu bir çok kişiye sordum herkes farklı cevap verdi bir siteye de sordum o 0.18 çarpımı var dedi sonra mtok girdi araya yani ben 0.12 çarpımından etkilenicem 0.18 yok bunu merak ediyorum uzatıldıkca uzatılıyo bişey anlamıyorum

     • Bazı bölümlerin YGS ile girebileceği 4 yıllık bölümler var. Mesela bilgisayar (bilişim) mezunlarının YGS puanıyla girebileceği bilgisayar öğretmenliği var, bilişim mezunu bunu seçerken ek puan geliyor ve okul puanıyla beraber toplamda 0.18 ile çarpılıyor. Ama bilişim mezunu LYS’deki MTOK bilgisayar mühendisliğini seçince onunda okul puanı 0.12 olarak hesaplanıyor.

      Sizin ve birçok meslek lisesi bölümün YGS’de 4 yıllık yazabileceği hiç bölüm yok. Yani sana 4 yıllıklarda ek puan gelecek bölüm yok.

      Benimde bahsettiğim zaten hep 4 yıllık bölümler.

     • tamam teşekkürler

 26. sınavdırgecer.com da hocam okan üniversitesinin puan hesaplama bölümünde

  • YGS hesaplaması doğru ama LYS hesaplaması kesinlikle bariz bir şekilde yanlış. Sana verdiğim netler 3-5 puan oynarsa oynar. Geçen sene sınava giren arkadaşının netlerini girerek doğruluğunu kendin kontrol edebilirsin.

 27. Merhaba hocam ikiziminde size bir sorusu olacaktı. ygs puanından 178 ve 182 almıştı sayısal bölümden makine müh. için yapması gereken netler için mat 15 geo 3 fizik kimya ve biyoloji için 8er net demiştiniz internetten hesaplama yaptğımızda lys den hiçbirisinden barajı geçemiyor. acaba nette ki hesaplamada mı yalnışlık oluyor?

 28. mrb hocam rahatsız ediyorum ama size bir sorum olacaktı
  Bilgisayar öğrt puanım yetiyor ve gönlümde ögrt olmak var ama ileride kpss falan uğraşmak istemiyorum yani atanamayıp risk almak istemiyorum öbür yandan da polisliğe puanım yettiyor ve ailem polis olmamı istiyor kısacası gönlüm öğrt ama mantık olrk polis olmak istiyorum çok kararsızım biraz bana yardımcı olur musunuz lütfen 🙁

 29. Selamlar. Hocam bu sayfadaki bütün yorumlarınızı okudum çok önemli çok iyi bilgiler var. Ben de sizin gibi rehber öğretmenim ama bir yazınız gerçekten bir rehber öğretmene yakışmayacak şekilde yazılmış. Şu yazı:” Enigma
  12 Temmuz 2013 – 19:49:52
  4 yıllık bölümlerde kimseye öncelik tanınmıyor.
  Hemşirelik gelme ihtimali yüksek gözüküyor. En düşüklerden biri olan artvin, rize, gümüşhane gibi yerleri yazmayı ihmal etme. Doğuyu yazarmısın bilmem. Ama son tercihlere kars ve muş yazılabilir, sıkıntısız yerlerdir.”
  Doğuda çok kaldım ve çok iyi biliyorum doğuyu. Bazı şehirleri imkanları açısından batıdaki bir çok şehrin gerisinde olabilir ama sıkıntı açısından pek bir sıkıntı yaşamaz öğrenciler. En çok bazı olaylarda (ki her üniversitede çıkabiliyor olaylar) öğrenci pek rahat olamayabiliyor ama gerçekten doğuda okuyan öğrencilerde genel olarak sıkıntılı durumlar pek olmamıştır.

  • Merhabalar sayın hocam, ben Mardinde askerlik yaptım. Diyarbakır Mardin bölge hattını iyi bilirim. Doğu olarak kastettiğim yerler, “Artvin, rize, gümüşhane” illerine göre bir karşılaştırma yapmak amacıyla yazılmıştır.

   Doğuda eskisine nazaran daha az sıkıntılar olsa da, özellikle ailelerin ve kızların güvenlik adına endişeleri var. Sürekli bu yönde sorular ve istekler var, onlara istinaden yazılmış bir cevaptır. Yoksa hiçbir önyargı barındadırmadan o yazıyı yazdım.

   • sizin doğuyu iyi bildiğinizden şüphem yok ama maalesef ”sıkıntılı-sıkıntısız yerler” yerler dediğimizde ülkemizdeki insanların zihinlerinde zaten var olan önyargılar daha da pekişiyor bu sözü kullandığımızda…

    • Hocam iki sorum vardı
     1.meslek lisesinden 140 puan alan bir öğrenci sadece kendi bölümünün devamı niteliğinde olan bölümleri mi tercih edebiliyor yoksa herhangi bir meslek yüksekokulunu mu tercih edebiliyor?
     2.140 puan aldığı zaman (meslek liseli için) okul puanı da ekleniyor mu, meslek lisesi mezunu oldukları için bu durumda farklı bir uygulama var mı?

     • 1. Meslek lisesi kendi bölümlerini tercih ederken YGS puanı kullanmaz. Sınavsız geçiş hak olduğu için YGS puanı olmadan belli kriterlere (kriterler şu başlıkta: http://www.rehberlik.biz.tr/meslek-liselerin-sinavsiz-gecis-kurallari/ ) göre başvuruyu/tercihi yapar. Ona göre kazanıp kazanmadığı kontenjan dahilinde ortaya çıkar. Yani YGS de sıfır çeken bir meslek lisesi öğrencisi bile, kendi 2 yıllık bölümlerini tercih eder.

      Ama kendi alanı dışındaki 2 yıllıkları yazacaksa tercih edeceği puan türünden mecburen 140 geçmek zorunda.

      2. 2 yıllık alan dışı bölümlerde evet okul puanı ekleniyor. Ama sınavsız geçişlerde YGS puanı kullanılmıyor, fakat okul puanı farklı şekilde kullanılıyor. Yukarıda belirttiğim başlıkta onu anlattım.

    • Ben mecburen şartları değerlendirerek, olanı söylemek zorundayım. Yani bir nevi mesuliyetten dolayı söylemek zorundayım. Gerisi tercih yapanlara kalmış.

 30. hocam her şey için çok teşekkür ederim ilgi alakanızdan, sorulara cevaplarınızdan dolayı çok teşekkür ederim…

 31. Hocam sağolun size son sorum olacak şimdi bilgisayar bölümüyüm ya işte YGS 1 den 195 aldım sıralamam:575097 okul diploma notum en az 83 puan üzerinden ve okul birinciliğim var bunlara dayanaraktan hocam bir yere bilgisayar öğretmenliği olarak yerleşebilirim yerleşirsem nereye yerleşebilirim…mesala denizli pamukkale üniversitesi olabilir mi?

 32. TÜRKÇE= D:25 Y:13
  MATEMATİK= D:10 Y:3
  FEN= D:7 Y:13
  SOSYAL= D:8 Y:12
  OKUL PUANIM=83 ve üstü ama en az 83 ve okul birincisiyim.

  • Makine mühendisliği MTOK yazamazsın. Çünkü bilişimler öyle her MTOK’u yazamıyor.

   Bilgisayar mühendisliği en düşük düzce üniversitesinde puanı 261. Hesaplama ona göre
   Mat-2: 15
   Geometri: 5
   Fizik: 10
   Kimya: 10
   Biyoloji: 10

   Elektrik-elektronik mühendisliği en düşük Fırat üniversitesinde puanı 249. Hesaplama ona göre.
   Mat-2: 13
   Geometri: 3
   Fizik: 9
   Kimya: 9
   Biyoloji: 9

 33. Hocam ben bir şey daha sorabilir miyim
  hocam ben ygs 1den 195 ygs 2 den 190 aldım bilgisayar elektrşk ve makine mühendisliği (MTOK)için lys den kaçar net yapmam.

 34. peki çok teşekkür ederim hocam ilginiz ve alakanız için sağolun :):)

 35. peki makine müh. içinde aynı netler gerekli mi? yoksa daha fazlasınımı yapmalı ?
  hocam son bir kez daha birşey soracağım. tm 2 dende girmeyi düşünüyoruz ikizimle ben ikizim 210 ben 258 yaptı kaç net yapmamız gerek sınıf öğr. için?

  • Makine için
   Mat-2: 10
   Geometri: 3
   Fizik: 8
   Kimya: 8

   Diyelim.

   Biraz daha fazlasını yaparsan kazanma ihtimalini yükseltirsin.

   Sınıf öğretmenliğinin geçen sene çok düşen puanlarına hemen aldanma. Bu sene biraz o puanlar toparlanır.

 36. türkçe 22 D 10 Y
  Sos 9 D 9 Y
  mat 4 D 5 Y
  Fen 9 D 7 Y

 37. Peki hocam mühendislik tutma gibi ihtimali olabilir dimi mtokları kullanarak eğer tutuyorsa lys de kaç net yapması gerekli diploma notu 72.00

  makine okudu kendisi otomotiv de yazmak istiyor bölüm olarak

 38. hocam peki bilgisayar öğretmenliği hakkında atamalar ve iş imkanları ile ilgili bilgi verebilir misiniz???

  • Öğretmenlik açısından 1000-1500 kişi ortalama atanıyor. Birikmiş bilgisayar öğretmenliği çoktu. İkinci öğretimleri kapadılar. Zamanla azalır, gelecek yıllarda mutlaka alımları olacaktır. Biliyorsunki Fatih projesi var. Özelde iş imkanı düşük.

 39. nasıl yani hemşirelikte okul birinciliğimi kullanamayacak mıyım?

 40. Diploma notum 77,89 sanırım bı kaç puan daha yüksek gelicek 40 tan.Teşekkürler hocam.

 41. Hocam pekala benım ygs netlerım şu şekilde;
  Türkçe:28
  Mat:22,75
  Fen:24,25
  Sosyal:11,75

  YGS 1 sıralamam 85 bin MArmara Üniversitesi MTOK mekatronik istiyorum LYS de netlerim nasıl olursa kazanma ihtimalim yükselir ?

  • Mat-2: 20
   Geometri: 8
   Fizik: 10
   Kimya: 10
   Biyoloji: 10

   Yukarıdaki netler geçen yılki puanın sınırı. Okul puanını bilmiyorum, ben 40 olarak aldım. Ayrıca bu netlerle oynayarak aynı puanı alabiliriz.

 42. hocam merhaba ben bilişim teknolojileri bölümüyüm ygs 1 den 195 aldım sıralamam:575097 diploma notum en az 50 olacak ve okul birinciliğim var bilgisayar öğretmenliğini kazanabilir miyim neresi tutar???

  ve hocam ygs 2 den 190 aldım sıralamam:587116 yine diploma notum en az 50 olacak okul birinciliğim var hemşirelik olur mu??? olursa neresi olur???

  • Okul birinciliğinden bilgisayar öğretmenliğini ancak kazanmak ihtimalin var.

   Hemşirelikte okul birinciliğini kullanamazsın. Çünkü alanın dışı. Hemşirelikte ancak özel üniversiteleri kazanma ihtimalin var.

 43. Matematik 1 ve edebiyatım iyi. Geometriyi de çalışırsam yaparım gibi. Coğrafya hiç ilgimi çekmiyor açıkcası ama istersem yapabilirim.

  • YGS-1’de bilgisayar öğretmenliği için ek puanla beraber toplamda okuldan 70 gibi bir puan gelecek.

   Ama alan dışı olan bölümlerde ek puan gelmeyecek. Sadece 46.8 okul puanı gelecek.

   Felsefeden ziyade sosyoloji daha iyidir iş imkanları açısından.

   Sosyoloji için belli istediğin yer var mı?

   Ben orta seviye bir yeri hesapladım. Sakarya üniversitesi sosyoloji için LYS de gerekli netler

   Mat-2: 8
   Geometri: 1
   Edebiyat: 30
   Coğrafya-2: 11

   Not: Daha düşük netlere de birçok yerin sosyoloji yerleri geliyor.

 44. Teşekkür ederim hocam bi sorum daha olacak.Ben MF-4 ten tercih yapmayı düşünüyorum.MF-4 puan türünün oluşumunda YGS de yaptığım toplam net sayısı ya da hangi branştan kaç net yaptığım mı önemli yoksa direk YGS-1 puanını ya da başarı sırasını değerlendirebilir miyiz ?(Mesela Mat 20 netken YGS puanı 350 ya da Mat 30 net diğerleri daha düşük ama puan aynı 350 iki durumda da aynı etki söz konusu mu?)

  • YGS’den yaptığın netler MF-4 puan türü için ayrıca hesaplanacak.

   MF-4 puan türü hesaplamasında YGS’deki derslere göre 1 net ortalama şu kadar puan getiriyor.

   Türkçe: 1,258
   Matematik: 1,248
   Sosyal: 0,789
   Fen: 1,018

   Bu netler LYS’de yaptığın netlerle birleşip ortaya MF-4 puanın çıkacak.

 45. Evet hocam geçti ygs 2 den 182 puan aldı 3 4 5 6 dan da geçti barajı makine okuyor kendisi lys sınavına girdiği zaman 180 i geçerse eğer ek puan gelecekmi ygs 1den.

 46. Hocam merhaba size hotmailden msj attım. lütfen bakabilir miniz

 47. Hocam netlerim şöyle:

  türkçe 36 D – 2 Y
  sosyal 19 D – 2 Y
  mat 7 D – 1 Y
  fen 9 D – 3 Y

  Ygs1 BS : 275678
  Ygs6 BS: 225982

  Mezunum. Ticaret Meslek lisesi mezunuyum. Diploma puanım 78. Bölümüm bilişim tek.

  Sorularım:
  – Geçen sene de girdim sınava tercih yapmadım. Bu sene aldığım ygs1 puanım 244. Ek puanım eklenecek mi ?

  – Felsefe sosyoloji gibi bölümler için tm de ne yapmam gerekir ?

  • Kendi bazı bölümlerinde (YGS-1’de bilgisayar öğretmenliği gibi) ek puan gelir. Ama MF-4 deki bilgisiyar mühendisliği (MTOK) nde ek puan gelmez. MTOK mühendisliklerinde ek puan gelmiyor kimseye.

   Felsefe ve sosyoloji bölümleri senin alanın dışı olduğu için ek puan gelmez. Ama okul puanın da kırılmaz. Okul puanını aynen alırsın. 78 diploma puanına “46.8” puan gelecek. Ne yapmam lazım diyorsun öncelikle şunu sorayım, matematik, geometri, edebiyat, coğrafyan nasıl?

 48. mrb hocam ikizim ygs 1 de178 aldı lys de mf 4 de ek puan gelecek mi?

 49. Hocam merhaba.MTOKlar imza yetkisi hakkında sorum olacaktı.Bu bölümde okuyan bazı arkadaşlarım sorunun hala devam ettiğini söylüyorlar.geçen okduugm bir yazıdada sorunun ortadan kalktıgı davanın Teknoloji Fakültesinin lehine sonuçlandığı yazıyordu.Kesin bir bilgiye nasıl sahip olabiliriz üniversiteyi arayıp bilgi alabilir miyiz?

 50. Hocam kusura bakmayın ama ben sizi bir türlü anlayamadım. Linke tıkladığınızda 2 ayrı madde var ve ikisinde de 0,15 katsayı diyor. MTOK kontenjanı ile ilgili de

  “Mesleki ve Teknik Ortaöðretim Kurumu (M.T.O.K.) Kontenjanı: Bu kontenjana yalnız lisans programının adının
  (siyah renkli) üstünde yer alan mesleki ve teknik ortaöðretim kurumu alanlarýndan (renkli) mezun olan adaylar
  yerleþtirilecektir. Bu kontenjana yerlestirilecek adaylarýn yerleþtirme puanları hesaplanırken ilgili AOBP’leri 0,15 ile
  çarpılacaktır”…

  Yani MTOKlara da 0,15 , genel kontenjana da 0,15…

  Şimdi burdan mtokları veya teknoloji fakültesinin mtok olmayanlarını seçtiğimizde de 0,15 katsayı uygulanacak olduğunu anlıyoruz değil mi? Daha hala neyin ısrarını yapıyorsunuz anlamıyorum. Hani mtokların 0,15 değildi? Hani hiç verilmemişti? Ben mi kıt beyinliyim siz mi yanlış biliyorsunuz lütfen net konuşun “bu sene mtoklara ek puan verilecek mi anadolu teknikler için” ..

  Çünkü ben bu dosyalardan öyle olduğunu anlıyorum ve katsayı uygulaması her ne kadar 0,12 olsa da bizi etkilemeyecek…

  • Öncelikle bir rehber öğretmeniyim. Daha düzgün konuşman gerekir. İkincisi yıllardır ben okullarda YGS-LYS konusunda seminer veriyorum, yıllardır burada ve birçok sitede rehberlik konusunda yardımcı oluyorum. Son olarak evet biraz kıt beyinliyisiniz (ya da odaklanıp takılıp kalmışsınız).

   Günümüzde 0.15 katsayısı yok? sadece 0.12 katsayısı var diyorum. Bu senin gösterdiğin dosya eski kılavuza ait bir parçadır.

   Eskiden alan içine 0.15, alandışı seçtiğinizde 0.12 katsayısı veriliyordu. Bu iki farklı katsayı uygulamasıdır. Ek puanla ilgisi yoktur. Geçen yıl 0.15 ile 0.12 ayrı ayrı katsayı uygulaması (yani alaniçi ile alandışı uygulaması) ortadan kalktı. Tek katsayı ile 0.12 uygulanıyor.

   Ama bazı bölümlere ek puan verilmesi uygulaması devam ediyor. Ek puan katsayı ise 0.06’dır. Bu ekpuan katsayısı hiçbir zaman MTOK bölümlerinde uygulanmadı. Bu senede ek puan katsayısı yok, eskiden de yoktu.

   Yani senin bu sene okul puanın MTOK Mühendisliklerinde sadece 0.12 ile çarpılacak.

   Ama YGS puan türlerinde (YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6) bölümün varsa bilişim öğretmenliği gibi bölümlerde okul puanın 0.12 katsayısı ve ek puan katsayısı 0.06 ile çarpılacak ve toplanacak.

 51. Hocam skype adresiniz veya facebook adresinizi verebilir misiniz?

 52. Hocam yalnız alttaki dosyada öyle demiyor -.-

  http://www.osym.gov.tr/dosya/1-57881/h/tablo-6b-2.pdf

  Mtoklar ve genel kontenjan için de 0,15 ‘ten bahsediyor galiba görmediniz.

  • MTOKlar için olan açıklama madde-1, madde-2 ise herkesin seçebileceği genel kontenjan. 0.15 ve 0.12 farklı farklı katsayı uygulaması genel kontenjanlar için uygulanıyordu.

   Dikkat et madde-1 MTOK bölümünde “M.T.O.K. kontenjanını genel lise mezunları ile mesleki ve
   teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar tercihleri arasında gösteremezler.” diyor.

 53. mrb hocam ben lise mezunuyum bu yıl kpss girmeyi düşünüyrum kayıt tarihleri ne zaman bir bilginiz var mı acaba?

 54. Hocam sürekli aynı şeyi söylüyorsunuz. MTOK ‘lara hiç bir zaman ek puan verilmedi diyorsunuz.

  Bende size o zaman şu dosyayı gönderiyorum. Buyrun inceleyin.

  http://www.osym.gov.tr/dosya/1-57881/h/tablo-6b-2.pdf

  Puan türüde MF-4 ‘le alınıyor yazıyo. Demekki mtokların ygs ile aldığı dönemden sonra çıkmış bir dosya bu.

  Yani mtoklara demekki ek puanla öğrenci alınmış. Ve ek puanlar kaldırıldı fakat beni etkilemiyor. Sonuç olarak ben bu sene yazılım mühendisliği mtok kontenjanlarına katsayım 0,12 yerine 0,15 olarak gideceğim.

  Lütfen bi ayrıntılı açıklama yapabilir misiniz? Çelişkilerle doldu başım.

  • Gene aynı şeyi söylüyorum. MTOK’lara hiçbir zaman ek puan verilmedi.

   0.15 ve 0.12 ek puan olayı değildir. 0.15 alan içi, 0.12 alan dışı seçenlere verilen bir katsayıydı. Kaldıki bu uygulama MTOK larada değil Teknoloji fakültelerinde olan Mühendisliklerde uygulanan bir durumdu. Çünkü MTOK’ları o alanın öğrencisinden başka kimse tercih edemez.

   MTOK’lar ilk çıktığı zaman YGS ile alınacaktı ama “tercihler yapılmadan” önce (Nisan ayında) bu kararı iptal edildi. Ve ilk MTOK tercihlerinde de şimdiki gibi MF-4 puan türünden tercih alındı. Ve hiçbir zaman ek puan verilmedi ve alan dışından bir öğrenci hiçbir zaman seçemedi.

   Ayrıca geçen sene 0.15 ve 0.12 iki farklı katsayı uygulaması kalktı. Artık alaniçine 0.15, alandışına 0.12 katsayı uygulaması yerine (alan kalktığı için) herkesin okul puanı 0.12 ile çarpılacak. yani senin okul puanın 0.12 ile çarpılacak.

 55. iyi günler hocam benim için net hesaplamas yaptgınızda 241 puanda kalıyorum bilgisy müh mtok için hiç bir yer bu kdar düşük almaz ki 🙁

 56. Yani bu durumda katsayım 0,12 yerine 0,15 olacak. Yanlış mıyım? Ve MTOK ‘lara ek puan 2017 ‘e kadar devam edecek.

 57. Hocam anadolu teknik lisesi bilişim teknolojileri son sınıf öğrencisiyim. MTOK yazılım mühendisliği istiyorum. Şu dosyayı bir inceler misiniz? Ek puanlar hakkında.

  Başka bir forumda sorduğumda vardı ama kaldırıldı artık verilmeyecek diyor. Siziin yorumlarınızı okudum hiç verilmedi ki diyorsunuz. MEB ‘e bakıyorum 2017 ‘e kadar yani 61. madde kabul edildiğinde liseye kayıt olanları etkilemeyecek diyor. Yani bu durumda beni ek puan kaldırılması etkilemiyor. Bi bakarsanız dosyaya çok sevineceğim.

  http://www.osym.gov.tr/dosya/1-57881/h/tablo-6b-2.pdf

  • 2013-2014 öğretim yılı itibariyle lise-1’e başlayan meslek liselerine ek puan gelecekte gelmeyecek.

   Ama 2012-2013 öğretim yılı dahil ve öncesinde okuyanlara ek puan gelecek. Şu an lise-2, lise-3, lise-4 lere ek puan gelecek ama lise-1’lere gelecekte ek puan gelmeyecek.

   Ama bu ek puan hiçbir zaman MTOK bölümleri için verilmedi. Ne için veriliyordu dersen; YGS puan türünden öğrenci alan (bilgisayar öğretmenliği gibi) bölümler için veriliyor.

 58. hocam anladım teşekkürler. Amaa ben bölümümü okumaktan emin değilim. Sanırım Felsefe okumayı istiyorum. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz. Ben bu sene tekrar gireceğim sınava. Tml mezunu olmam engel teşkil eder mi ?. Ne dersiniz olabilir mi _ Ya da bir öneriniz var mı ??

  • Felsefe bölümü güzel bir bölüm ama iş imkanları sınırlı. Ona benzeyen biraz daha iş imkanları iyi olan Sosyoloji daha iyi olabilir. Ben bu konuda net bir şey diyemem. Karar vermek tamamen sana kalmış bir şey.

   Teknik lise olman engel değil. Alandışında nasıl olsa puan kırılmıyor.

 59. hocam ben geçen sene ygsye girdim. tml bilişim mezunuyum. Puan tablomda Ygs1 puan türünün ekpuanlı hali karşısında yer alıyordu, tamam bunda bir problem yok ama bir de ygs 6 nın karşısında da ekpuanl hali yazıyordu. Bu nasıl oluyor. Bu sene de gelir mi ygs6 Nın ek puanlı hali bana ???

 60. çok teşekkür ederim hocam şu sınavı güzel bir atlassak çok güzel olacak tekrar çok çok teşekkürler…

 61. teşekkürler hocam bir de son kez alanımı ilgilendiren olarak denizli pamukkale üniversitesi bilgisayar öğretmenliği istiyorum şuan diploma ortalamam 85 ama 80 den varsayarsak ve okul birinciliği ile ygs 1 den en az kaç net yapmam lazım?

  • 80’den varsayarak okuldan 48 okul puanı + 24 ek puan gelecek. Toplamda 72 puan bilgisayar öğretmenliği için gelecek (Ama unutma MTOK bölümlerinde ek puan gelmez).

   25 Türkçe
   10 Matematik
   10 Sosyal
   9 Fen sana denizli bilgisayar öğretmenliğini bu sene kazandırırdı.

   Bu netlerle oynayarak farklı hesaplamalar yapabilirsin.

 62. Hocam merhabalar.Anadolu meslek lisesinde sonuncu sınıfta okuyorum.
  9. sınıf puanım 61.82
  10. sınıf puanım 74.02
  11. sınıf puanım 82.57
  Bu sene de ortalama 90 gibi bir şey gelicek. Kendi bölümümü tercih edicem. Ne kadar puan gelir bana acaba? Bir de ek puandan kesin yararlanıcak mıyım hocam?

  • Ortalama 77 gelir ortalaman. Alandışı olarak (ekpuansız) sadece okuldan 46 gelir.

   Eğer ek puan gelirse 23 gelir. Alanında toplamda 46+23 = 69 gelir.

   Ek puanın gelir mi diyebilmek için bölümün nedir diye önce sorayım, ona göre cevap vereyim?

 63. çok teşekkürler hocam seneye yararlanamayacağımı biliyordum bir de son sorum daha olacak alan dışı olarak hemşirelik istiyorum istediğim yer 301 puan ile alıyor okuldan ortalamam 80 ile 85 arası olduğu için 50 küsür puan gelecek değil mi ve okul birincilik hakkımı kullanaraktan YGS2 den en az kaçar net yapmam gerekli yardımcı olabilir misiniz?

 64. hocam merhaba ben anadolu ticaret meslek lisesi bilgisayar bölümü son sınıf öğrencisiyim diploma notum 80 ile 85 arası olacak ve okul birincisiyim bilgisayar mühendisliği için okul birinciliği kontenjanından yararlanabilecek miyim bilgisayar mühendisliği için ygs ve lys den en az kaç yapmam lazım?

  • Okul birinciliği kontenjanından tabi yararlanabilirsin. Ama sadece bu yıl. Mezun olduktan sonra yani gelecek yıl yararlanamazsın.

   YGS’de
   Türkçe: 25
   Matematik: 11
   Sosyal: 11
   Fen: 11

   LYS-1 (Mat, Geometri)
   Matematik: 10
   Geometri: 2

   LYS-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji)
   Fizik: 9
   Kimya: 8
   Biyoloji: 8

   Bu Düzce bilgisayar mühendisliğinin puanıdır. 261 puandır. Yukarıdaki netlerle oynayarak daha farklı şekillerde hesaplama yapılabilir.

 65. teşekkr ederim hocam sağolun 🙂

 66. peki makine müh. için kaç net yapmam gerek ygs ve lys de?

  • YGS’de
   Türkçe: 25
   Matematik: 8
   Sosyal: 8
   Fen: 5

   LYS-1 (Mat, Geometri)
   Matematik: 7
   Geometri: 1

   LYS-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji)
   Fizik: 4
   Kimya: 4
   Biyoloji: 4

   Bu netler makine mühendisliği için yeter. Yukarıdaki netlerle oynayarak daha farklı şekillerde hesaplama yapılabilir.

 67. hocam makine müh için ankara gazi istiyorum kaç net yapmam gerek?

 68. Teşekkür ederim hocam bir sorum daha olacaktı.MTOK lar arası Yatay Geçiş oluyor mu?oluyorsa şartları nelerdir geçebilme ihtimali düşük mü? (kontenjan,not ortalaması vs.)

  • Oluyor ama dersler arası belli ortaklık istenir (%20 gibi). Zayıfın olmayacak. Ortalama net değildir çünkü senin gibi başvuranlar da oluyor bu nedenle 4 üzerinden 3 ortalama da yetebiliyor 3.2, 3.3 gibi ortalamalarda yetebiliyor.

 69. Merhaba hocam. End. meslek makine bölümü okudum diploma notum 71.00 en düşük mtoklarla mühendislk olarak hangi üniversiteler alıyor? araştırdım çoğunlukla içime sinmeyen puanlar var daha yüksek mi acaba?

  • Makine mühendisliği puanları düşüktür. En düşükleri afyon ve fırat (elazığ’da) üniversitelerinde.
   Otomotiv mühendisliği daha da düşük puanlara sahip. 200 puana kadar düşmüş. Yani LYS’de barajı geçsen kazanırsın.
   İmalat mühendisliğinin puanları daha da düşük. Yani LYS’de barajı geçsen kazanırsın.

   Ama sen Bilgisayar mühendisliği MTOK seçemezsin. Senin alan dışın oluyor.

 70. Hocam merhaba.Yığınsal tablo nedir ? Yani daha doğrusu mesela MF-4 puanından 270 puan alan bir öğrenci 93 binde gösteriyorBu sıralama bu sene için de yaklaşık olarak baz alınabilir mi?.Marmara Mekatronik Mühendisliği MTOK için YGS ve LYS de neler yapmam gerekiyor puan net olarak.Teşekkür ederim

  • Yığınsal tablo; puanların en yüksek en düşüğe doğru sıralandığı zaman, kişilerin toplanarak sayının artmasıdır.

   270 puan alan birisi 93 bindeyse, gelecek yıl o değişir. Ama bu sayıya yakın gene olur. Her yıl sınava giren öğrencilerin yaklaşık yarısı değiştiği için ve sınavlarda alınan başarı da değiştiği için bu 270 puana denk 93 bin sıralaması ertesi yıl mesela; 270 puana 90 bin de olabilir, 100 binde olabilir. Ama dediğin gibi yaklaşık alınır ki; Rehberlik öğretmenleri olarak bu sıralamaya göre tercih yaparız. Oynamalar olacağı için biraz yukarıdan başlar ve daha aşağılara doğru tercih yaparız.

   Okuldan 46.8 geliyor.

   YGS’de
   Türkçe: 30
   Sosyal: 20
   Matematik: 20
   Fen: 20

   LYS-1
   Matematik: 17
   Geometri: 5

   LYS-2
   Fizik: 10
   Kimya: 10
   Biyoloji: 10

   Yukarıdaki netlerle oynayarak daha farklı şekillerde hesaplama yapılabilir.

  • MTOK mühendisliklerde ya da kendi istediğin bilgisayar mühendisliğinde 45.6 okul puanı gelecek.

   YGS’de
   Türkçe: 25
   Matematik: 10
   Sosyal: 10
   Fen: 10

   LYS-1 (Mat, Geometri)
   Matematik: 15
   Geometri: 2

   LYS-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji)
   Fizik: 5
   Kimya: 10
   Biyoloji: 10

   Bu netler düzce bilgisayar mühendisliği için yeter. Yukarıdaki netlerle oynayarak daha farklı şekillerde hesaplama yapılabilir.

 71. Bir sorum daha olacak 🙂 müh. olursa memur oolma imkanım var mı kpss sayesinde ?

 72. İyi akşamlar hocam, Ben endüstri meslek bilişim mezunuyum. Bilgisayar ögrt ve müh düşünüyorum ve kararsızlık yaşıyorum bilgisyr ögrtmeni olursam atanamazsam nerelerde çalışabilirim ?benimle paylaşır mısınızı birde bilg. müh için en az kaç net yapmam gerek denemelerde ham 230 falan yapıyorum ek puanla 280 oluyor ama lys de mat güzel fizikde zorlanıyorum kafam çok karışık 🙁

  • Bilgisayar öğretmenliğinde atanamazsan özel sektörde bilgisayarla ilgili yerlerde çalışma imkanın gene oluyor.

   En düşük MTOK bilgisayar mühendisliği puanı Düzce üniversitesi 261 puana sahip.
   MTOK’larda ek puan gelmez. Kendi aranızda yarıştığınız için sadece Okul puanı gelir. 100 lük üzerinden diploma notunu söylerseniz hesap yapabilirim.

 73. hocam ben meslek lisesi 12. sınıfım ve okul birincisiyim. okulda 1. olmam bana ne gibi ayrıcalıklar tanır.

 74. Merhaba Hocam, ben meslek lisesi 12.sınıf çocuk gelişimi bölümündeyim bize ek puan olarak en yüksek kaç puan geliyor? Aynı zamanda ygs ye ek puandan hariç okul puanıda geliyor mu? Şimdiden teşekkürler…

 75. Anladım. Yani hep düşmeye devam edecek mi ?

 76. Bir şey daha sormak istiyorum hocam. Geçen senelerin kılavuzlarını incelediğimde -mesela 2011’in- istediğim bölümün puanı 350 küsürlerde; 2012’de 300’e inmiş; 2013 ‘te 280 civarı olmuş.
  Demek istediğim, bu puanlar her yıla göre azalıyor mu? Artadabilir mi? Bu nasıl belirleniyor ?

  • Öğrenci başarısına göre her yıl değişir. Siz YGS-LYS’ye giriyorsunuz yaptığınız başarıya göre puan alıyorsunuz ve ona göre tercih ediyorsunuz. Tercihlere göre de bu puanlar oluşuyor.

   Puanların biraz düşmesinin nedeni de artan kontenjanlar. Çok kontenjan son yıllarda arttığı için puanlar düştü.

 77. Anladım hocam. Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

 78. Merhaba hocam. Ben geçen sene tercih yapmadım. Bu sene tekrar giricem sınava. Tercih yapmadım ve bir yere de başvurmadım ben tercih hakkımı kullanmayacağım diye. Bir yere başvurmaya gerek varmıydı ?Ek puanıma bir şey olur mu ? Aynen gelir mi eksilmeden bunları öğrenmek istiyoruım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  (TML mezunuyum, Dip. Notu:76)

  • Aynen okula puanı ve ek puan gelir. Diploma notun 75 ise 75×5= 375 (OBP)

   375 x 0.12 = 45 (okul puanı)
   375 x 0.06 = 22.5 (ek puan)

   4 yıllık ek puan getirecek bölümlerde hem okul puanı hem puan getireceğinden toplamda 67.5 puan gelecek. Ama alanın dışındaki bölümlere sadece okul puanı olan 45 gelecek.

 79. 2010 SML Radyoloji bölümü mezunuyum.Bu sene tekrar ygs’ye girip Lisans Hemşirelik okumak istiyorum.Fakat okuldan ek puan gelecek mi?Diploma notum 92.Okul 1.si olarak mezun olmuştum bu durumdan faydalanabilecek miyim???

  • Hemşirelik için Radyoloji bölümünden ek puan gelmez. Sen fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü seçersen ek puan gelir. Okul birincisi kontenjanından sadece mezun olacağın yıl faydalanabiliyordun. Şu an sana şu hesabı yaparak elde edeceğimiz okul puanı + ek puan (fizyoterapi bölümünde sadece) gelecek.

   92 x 5= 460
   460 x 0.12 = 55.2 (60 puan üzerindendir).
   460 x 0.06 = 27.6 (ek puandır)

   Eğer fizyoterapi bölümünün 4 yıllığını tercih edersen ek puan geleceğinden okuldan toplamda 55.2 + 27.6 (ek puan) = 82.8 gelecek.

   Ama fizyoterapi 4 yıllık haricindeki diğer tüm 4 yıllık bölümlerde sana sadece okul puanı olan 55.2 puan gelecek.

 80. Hocam 2012 teknik lise bilgisayar mezunuyum bende öğretmenlik için ek puandan yararlanabilir miyim? Fen yapamıyorum 339 istanbul üniversitesi uzaktan eğitim için kaç net yapmalıyım, mat ve türkçeden en az 30 net yaparım, sosyalide tekrar edersem en az 15 net yapabilirim. Diploma notun 4.18. Ayrıca hocam ben myo mezunuyum dersleri saydırabilir miyim yoksa 4 yıl mı okurum, dgs ye de girmeyi düşünüyorum memur olduğum için yükselmek amacıyla 2.öğretim mühendislik istanbul üniversitesi 301 puan almam lazım, dgs den 2012 de 271 puan almıştım. İkisine de girmeli miyim yoksa sadece birine mi yoğunlaşmalıyım? şimdiden teşekkürler.

  • Evet ek puan alırsın.

   Diploma notunun 100 lük ifadesi varsa söyle tam hesap edeyim, yoksa eğer kabaca hesap yapacağım ve ona göre yapman gereken netleri sana söyleyeceğim?

   Dersleri bazılarını saydırabilirsin ve muaf olabilirsin. Ama kazandığın üniversitenin programın uyumuna göre, 4 dersde saydırabilirsin, 10 dersde saydırabilirsin. Yani üniversitesine ve bölümüne göre değişir bu.

   YGS’ye hazırlandığın zaman eğer matematiğe de biraz bakabilirsen otomatik DGS matematiğine de biraz bakmış oluyorsun. YGS zaten martın sonunda. Martın sonuna kadar sadece YGS ile uğraş. YGS bitince de DGS’ye hazırlanmaya başlaman daha mantıklı.

 81. hocam ben acık lise okuyorum bu yüzden notlarımıza aol sitesinden bakıyoruz ve orada bütün notlarımız var ama yılsonu başarı puanı gözükmüyor diplomamızı aldığımızda orada görünecekmiş.. ben 4 yılı bitirdim bütün notlarımı biliyorum ama seneye mezun olucam notlarım 70 ve üzerinde ek olarak tahminen kac puan gelebilir hocam bir fikriniz var mı ? cok tesekkür ediyorum

 82. hocam bunun bir hesaplama yolu var mıdır acaba benim bütün notlarım elimde bir işlem yapıp cıkarabilir miyim sizce sonucu ?

 83. diplomamı henüz almadığım icin notumu bilmiyorum toplamda ne gelir tahminim yok ama 10. 11.ve 12. sınıfta alan derslerim 70 ve üzeri puanlarda. ve benim ygs puanıma okuldan gelen puanım eklenmiş olarak tercih yapabileceğim öyle mi hocam ? cok tesekkür ediyorum 🙂

 84. merhabalar hocam size cok ihtiyacım var Ben açıköğretim çocuk gelişimi okuyorum seneye mezun oluyorum okuldaki alan derslerim cok iyi bu sene dershaneye gidicem seneye sınava giricem. dervlet ünv. olarak dört yıllık istanbulici veya cevre illere yerlesebilmem icin kac puan yapmam gerekir ? okuldan bana puan gelecek mi ? okul öncesi ögretmeni olmayı cok istiyorum ayrıca bu mesleğin önü kapanıyor mu baska bir meslek mi secmeliyim kafam cok karısık lütfen bana yardımcı olur musunuz şimdiden cok tesekkür ederimm 🙂

  • Şu ana kadar diploma notun 100 üzerinden kaç onu söyle, ya da lise diploman lise 4 sonunda toplamda ne gelir onuda söylebilirsin kabaca. O zaman okuldan ne kadar puan geleceğini söyleyebilirim sana. Mesleğin önü kapanmıyor, tersine biraz daha açılıyor. Ama özellikle zihinsel engellilerin önü çok daha açık.

   İstanbul ve çevresinde en düşük YGS-5 370 puan (Balıkesir ikinci öğretim). En düşük okul önceside 355 (kastamonu ikinci öğretim).

 85. Merhaba hocam. Ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi öğrencisiyim. 2014’te ygs’ye giricem.11.sınıf not ortalamam 75.Şuan ek puanım ve diploma notum kaç olur? ve Marmara üniversitesi okul öncesi öğretmenliği istiyorum.Şuan ki puanlar için bütün derslerden en az kaç net yapmam gerek sizce ? şimdiden teşekkürler 🙂

 86. Tamam hocam teşekkür ederim.

 87. Merhaba hocam size bir şey soracağım. Ben anadolu meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünü okuyorum. Ygs ye girmek istemiyorum, sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. 2 yıllık bilgisayar programcılığını okumak istiyorum. Ygsye girmeden o bölümü kazanabilir miyim? Bu bölümü kazanmam için ne yapmam gerekir? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ocak ayındaki ÖSYS başvuruları sırasında (o zaman YGS başvurusu işte yapılıyor) bankaya (ziraat, vakıfbank) 10 tl yatırıp, başvuru yaparken, başvuruyu sana yapan kişiye sınavsız geçişten yararlanacağını belirteceksin.

   Sonra yazın (temmuz ayında) tercihler olduğu zaman normal tercih edeceksin ama sadece kendi bölümlerini tercihinde yazabileceksin. Bilgisayar programcılığı da kendi bölümlerinden biri. Ama kesin kazanırsın demiyorum; çünkü senin gibi olan arkadaşların da var, e hepsine kontenjan yetmez.

 88. Hocam AÖL de okuyorum diploma notum 60 ilköğretim matematik öğremetliğini kazanmak için kaç net lazım sınav açıklandıktan sonra söylerim demiştiniz. Ayrıca bu anadolu öğretmen lisesinden okuyan öğrencilerin arasındaki sıralama nasıl oluyor kendi aralarda mı sıralmaya giriyor.

  • Ek puanlı başarı sıralaması, sadee o türünde ek puana sahip kişilerin sıralamasıdır. Ek uan gelen öğrenciler için 2 sıralamaya da bakmak da fayda var. Çünkü bu bölümü düz liselerde tercih edebiliyor. Bu nedenle hem genel başarı sıralamasına, hem ek puanlı sıralamaya bakmak gerekir.

   Hesaplamadan önce, hangi derslerden daha iyi net çıkarabilirsin söyle, ona göre hesap edeyim?

 89. düz lise mezunu arkadaşım bu arada yani imam hatipli olmaması sorun olur mu?

 90. mrb hocam daha önce size yazmıştım ve yalova sosyal hizmet geldi:)) şimdiki sorum ise arkadaşım için olacak bu sene ilahiyat istiyodu fakat gelmedi şimdi ise 2 yıllık açıkögretim yazmak istiyo eger yazarsa seneye sınava girdiginde puanı kesilirmi bide kontenjansız bölüm ne demek bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Öncelikle size hayırlı olsun, güzel bölüm kazandın. 2 yıllık açıköğretim ilahiyat yazarsa puanı gelecek yıl kırılmaz. Çünkü kontenjan sınırlaması olmayan bölüm o.

   Yalnız iki tane açıköğretim ilahiyat var. Biri atatürk üniversitesine bağlı ve 1500 kontenjanı var. Diğer Anadolu üniversitesine bağlı (kodu: 101050263) ve kontenjansız. Sizin yazacağınız anadolu üniversitesi olacak.

   Kontenjansız bölüm; Kontenjan sınırı olmayan bölüm demektir. Yani YGS puan türlerinin herhangi birinden 140 ham puanı geçen herkes, orayı yazarsa kazanır.

 91. sessiz ve derinden

  mrb hocam, 2014-2015 öğretim yılında ekpuanlar kalkacak mı? o sene mezun olanlar sadece bir kereliğe mahsus mu ekpuanlarını kullanabilecek. bir sene daha ygs ye girmesi gerekirse ek puanlarından yararlanamayack mı?

 92. Bunları bılıyorum hocam. Ygs_3 puanıyla alan sızın bahsettıgınızı rekreasyon bolumunu sordum. Meslek lısesı cıkıslıyım,bu hakkım yanmıyor yanı. Bır daha kı sene ygs-3 puanıyla alan rekreasyon bolumunu yazabılırım,mezun olmam bır seyı degıstırmıyor dımı? Bunu sormak ıstemıstım.

 93. Iletısım meslek lısesı mezunuyum. Bu yıl rekreasyon (mtok) bolumune yerlesmedım,mezuna kaldım. Seneye bu bolumu tercıh edebılıyor muyum? Hakkım bıttı mı?

  • Sınavsız geçiş hakkın seneyede var ama rekreasyona geçiş hakkın yok.

   Sınavsız geçiş bölümlerin şunlardır:

   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Çağrı merkezi hizmetleri
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Görsel İletişim
   Halkla İlişkiler ve Tanıtım
   Marka İletişimi
   Medya ve İletişim
   Radyo ve Televizyon Programcılığı
   Radyo ve Televizyon Teknolojisi
   Reklamcılık

   Senin bahsettiğin 4 yıllık bir bölüm. Tam adı Rekreasyon yönetimi. YGS-3’den alıyor. Diğer rekreasyon bölümleriyle karıştırma. Seneye gene onu seçebileceksin ama seçebileceğin sadece o bölüm yok. Aşağıdaki 2 bölümde var.

   Seyahat İşletmeciliði ve Turizm Rehberliği (YGS-5)
   Turizm İşletmeciliği (YGS-6)

 94. ii gcler hocam size bir sorum olacaktı ben 2 yıllık terch yapmştım ama hiçbir yer tutmadı ama ygs geçemyen arkdşlarım kütahya vs yerleri tuttu bnm puanm 232 olmasına ragmen tutmadı ve ek yerleştirmeler ne zmn olacak biliyormsnz ben bu yıl gitmek istiyorummm

  • Onlar sınavsız geçişle sanırım başvurdular, ya da başvurdukları bölüm ve yer (il/ilçe) pek tercih edilmeyen yer oldu.

   Üniversite kayıtları 2-6 eylül tarihinde olacak. Ek yerleştirme tarihlerini kesin olarak açıklamadılar. Ama eylül 16 civarlarında başlayabilir.

 95. Hocam yollamış olduğunuz linkde sağlık meslek lisesi ne ait bir şey göremedim. nasıl geçerim sağlık meslek lisesine .sml sini aradım aöl sinden geçişin olmadığını söylediler. doğru mu acaba hocam

 96. hocam ygs 5 sıralamam 188binlerde okul öncesi öğretmenliği gelirmi muğla geçen sene 195binle kapatmış. düz lise çıkışlıyım bi hoca bana tercih yapma ek puanlılar önünü kapatır dedi ama 4 yıllıklarda öncelik hakları yok diye biliyorum.

  • Gelebilir sana, 4 yıllıklarda evet öncelik yok. Önünü kapatır derken; onlara ek puan geldiği için senden yüksek puanda oluyor ama bu dediği şöyle yanlış geçen senede zaten böyleydi ve sıralamalar böyle oluşmuştu. Her yıl zaten böyle, değişen birşey yok. Bu yüzden hocanın dediğini dikkate alma.

 97. hocam ayrıca bir sorum daha olacak şuan ben onuncu sınıfı bitirdim aöl lisesinde ben saglık meslek liselerine nakil yaptırabilir miyim. çok tesekkür ederim iyiki varsınız.

 98. Hocam aöl okuyorum.ilkögretim matematik ögretmenlini kaznmak için kaç net yapmam lazım diploma ntum aşagı yukarı 60 .kaç ek puangelir çok tesekkür ederim.

 99. çok teşekkür ederim az vaktim kalmışken yardımcı oldunuz iyi de oldu.hemşireliklere ygs ile alındıgını bılmıyordum.onu da tercihlerim arasında düşüneceğim.

 100. sonuç olarak ıstanbulda ozellerde anestezi okuma şansım düşük mü dersiniz?

  • Hayır düşük değil, alma şansınız ciddi düzeyde var.

   Ben hem devlete atanma açısından hem de 4 yıllık olması açısından (kademesi ve maaşı daha yüksek) hemşireliği de düşünün dedim. Tabi son karar sizin.

 101. Hocam şehir olarak sadece istanbul yazacağım. ve LYS’ye girmediğim için 4 yıllık tercih yapamayacağım.

  Teşekkürler,

 102. Hocam Merhaba,

  Anadolu lisesinden mezun oldum ve şu anda İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. Ancak 3 yıldır 1. sınıftayım.. Bu sene sınavlara girdim ve puanlarım aşağıdaki gibidir:

  Y-YGS-2: 291
  SIRALAMA: 231.000
  OKUL PUANI: 73
  OBP:365.300

  Bu notlar ile anestezi bölümünü düşünüyorum. Tercih sıralamasında özel üniversitelerin tam ve %50 burslularını öncelikli olarak daha sonra ücretlileri yazmayı düşünüyorum. Sizce tutma ihtimali nedir?

  Ayrıca anesteziye ek olarak diş protezciliği ve tıbbi görüntüleme teknikleri bölümlerinden 5’er adet (kesin gelebilecek) okulları yazmayı düşünüyorum. Yorum ve tavsiyeleriniz nelerdir?

  Bu arada unutmuşum. Tıbbi görüntüleme için Y-YGS-1 Puanım: 318 Sıralama: 196.000

  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • %25 veya ücretli gelebilir. Kıbrısta belki %50 gelebilir.

   diş protezciliği ve tıbbi görüntüleme yazacağına 4 yıllık hemşirelik yaz. Bakanlık bile açıkladı, hemşire açığımız çok fazla.

 103. sizce niğdeye yeni açılan mimarlık kaç binlerde olur?

 104. Hocam cevaplarınız için teşekkür ettim. Gerçekten işinizi en iyi şekilde icra ediyorsunuz, imrendim size. Tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

 105. tablo 4 den mi yapacagım digerleri 24 haziran falan diyor son halı hangısı kodları hangısınden yazacagım…

 106. hacam bn lys ve ygs tercihleri yapacagım bu kılavuzu lınkını atarmısınız =son halini_)

 107. Hocam merhaba.Benim kuzenim İİBF VE sağlık idaresi mezunu ,nerelerde iş bulabilir?Ve hastanede sözleşmeli olarak çalışabilir mi?Hastanede sözleşmeli olarak çalışabilmesi için kpss puanına ihtiyacı var mı?Şimdiden teşekkürler..

 108. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim hocam. Doğuyu yazmayı düşünmüyorum. İki sorum daha olacak kusura bakmayın. Sıralamam 122 bin, 126 bin ile yerlerin gelme ihtimali düşük müdür? İkinci sorum ise sıralama hakkında; Y-YGS sıralaması yapılırken meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin ek puanı da eklenerek mi sıralama yapılıyor yoksa ek puan tercih zamanı mı ekleniyor. Benim şuan Y-YGS sıralamam 122 bin ve sıralamam değişir diye korkuyorum. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Teşekkürler.

  • 126 bin gelme ihtimali düşük değil. Tek sıkıntı son yıllada hemşireliğin fazla rağbet görmesi ve öğrencilerin bu nedenle çok tercih etmesi.

   Y-YGS sıralaması iki türlü yapılır, ek puanlı sıralama ayrıdır, senin sahip olduğun genel başarı sıralaması ayrıdır.

   Onlarında genel başarı sıralaması hesaplanıyor ama bide kendi aralarında yerlerini görmeleri açısından ek puanlı sıralamaları da çıkarılıyor. Senin 122 bin sıralaman sabittir, değişmez.

 109. Meraba hocam. Benim Y-YGS sıralamam 122 bin ve düz lise mezunuyum. Hemşirelik bölümü istiyorum. Sağlık meslek lisesi çıkışlı öğrenciler 4 yıllık sağlık yüksekokullarında da öncelikli mi? Ayrıca bana bu sıralama ile hemşirelik gelme ihtimali var mı? Gelmezse çok üzülürüm. Şimdiden değerli cevabınız için teşekkürler.

  • 4 yıllık bölümlerde kimseye öncelik tanınmıyor.

   Hemşirelik gelme ihtimali yüksek gözüküyor. En düşüklerden biri olan artvin, rize, gümüşhane gibi yerleri yazmayı ihmal etme. Doğuyu yazarmısın bilmem. Ama son tercihlere kars ve muş yazılabilir, sıkıntısız yerlerdir.

 110. hocam meslek liseliyim gazi üni rekreasyon geçen yıl 650000’den kapatmış. bu yıl kontenjanı 60dan 26ya düşmüş. sıralama 50 bin 60 bin oynar mı? yoksa daha fazla mı oynar?

  • Bölümün nedir? orayı herkes tercih edemez de?

   MTOK bölümü bu, herşey olabilir. Çünkü burayı sadece belirli kişiler tercih edebiliyor. Onlar hep meslek lisesi öğrencisi, onların da ne yaptığını bilmiyoruz.

 111. hocam ygs 5 te 27 bindeyim okul öncesi nereler olabilir acaba..

 112. iyi geceler hocam bir sorum daha olacaktı 2 yıllık gitmeyi dşnyrm ben peki 1. sınıfın sonunda dgs ye girebilir miyim bu mümkn mü yoksa sdece 2.yılın snnd amı gireblrm?

 113. Hocam iyi geceler sorum ;

  Mf-4 den 230 aldım meslek lisesi bilgisayar programcılıgını bitirdim ama tercihimi ktü inşaat müh. mtok yazmak istiyorum yazabiliyormuyum yani tercihe mtok olarak ? farklı bölüm oldugundan olayı merak ettım

 114. hocam ne yapcağımı bilemez duruma geldim .. okul önceside riskli. ts sıralamam iyi 54 bnlerde ts de iyi bölüm önü açık ve puanımın tutacağı yer olarak ne önerirsiniz

 115. Okulun sitesinde geçen sene turizm ygs 6 yazıyor.
  Sınavdan sonra değiştirebilirler mi bu şekilde mağdur olmuş olucam yani ?
  Bu kılavuz yeni yayınlanmamış olsa ben lys sınavına girerdim , şimdi geçen sene ygs den almış bölüm tm 1 olarak değişmiş sınavdan sonra benim anlamadığım nokta bu.

 116. ben şuan yıldız teknik 2 yıllık düşünyrm daha snra 4 yıllıga geçme şansım var mı biilg müh falan? bir de sadece o üniversitede mi kalacagım geçiş yaptıgım zaman?

  • 4 yıllığa geçiş şansın tabiki var. DGS (Dikey geçiş sınavı) ile 4 yıllığa geçebiliyorsun. İlla o üniversite şart değil. O yıl açılan birçok üniversitenin kontenjanına başvurabiliyorsun. Tıpkı ÖSYS tercihleri gibi tercih yapıyorsun.

 117. Bir sorum daha var Eskişehir osmangazi üniversiesi turizm otel işletmeciliği bu zamana kadar ygs 6dan alıyordu,tercih kılavuzunda tm1 yazıyor bu bir yanlışlık mı ?
  Ben lys’ye her yıl ygs 6dan aldığı için girmedim ?
  Sınavdan sonra nasıl böyle bir şeyi değiştirebilirler okulun sitesinde bile geçen seneki taban puan kısmında ygs 6 diye kayıtlı . Tüm planlarım alt üst oldu ne yapabilirim ?

 118. hocam mrb benim ygs 4 puanım 222,17392 SIRALAMAM 1114817 aşçılık istiyorum özel okul düşünüyorum istanbuldaki özel okulların tutma ihtimali nedir ücretli olarak düşünüyorum okan üniversitesi veya istanbuldaki diğer özel üniversiteler tutarmı. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 119. İyi akşamlar , şöyle bir sorum olacak.
  Ben meslek lisesi mezunuyum,ek puanlı başarı sıralamam 58.248 yazıyor.
  Bu başarı sıralamasının açıklamaı nedir bir yanlışlık var gibi geldi.
  Ben eskişehir osmangazi üniversites turizm birinci öğretim veya ikinci öğretim istiyorum.
  Onların başarı sıralaması elimde dershanenin verdiği kılavuzda 338.606 ve 410.575 olarak gözüküyor.
  Farklı bir statü mü var anlayamadım , aydınlatırsanız sevinirim.

  • Ek puanlı başarı sıralaması ayrıdır. Dershanenin verdiği puan/sıralamalarda ek puanlı sıralama yok.

   Eskişehir ve osmangazi üniversitelerindeki turizm bölümleri TM-1’den alıyor.

   Sen YGS-5 ve YGS-6 ya bakacaksın.

 120. BÖTE mezunlarının iş bulma olanakları nasıldır?Özellikle devlette yani atama puanlar falan nasıl oluyorı,kaç alım oluyor ?

 121. iyi akşamlar hocam kardeşim mf3 ten ve 4ten geçemedi barajı ama ygs 1 ve 6 dan hepsni geçmiş geçmiş durumda tercih yapabilme hakkı varmı acaba?

 122. mrb hocam, birşey soracaktım lys sonuçlarımda ygs ek punlarımda 277 yazıyor polis olabilme şansım varmı ? yoksa eğer nereleri tercih yapabilirim?

 123. hocam ygs 5 puanım 357 sıralamam 172 binlerde okul öncesi gelir mi? pdr gelmeyecek çok kötü almısım tm 3 333 bnlerde:(

 124. ben teknik lise elektrik- elektronik bölümü mezunuyum hangi bölümü tercih edersem bana ek puan gelecek? elektrik- elektronik müh. tercih edersem 0.18 ile çarpılacak mı?

 125. hocam yeniden merhabalar 🙂
  ösym nin ön bilgi kılavuzunda ordu üniversitesinde okul öncesi. sınıf ve matematik öğretmenliği bölümleri gözüküo geçen yılki kılavuzda yok acaba yenimi açıldı bunlar ? ve ilk tercihi ordu yazsam okul öncesi gelirmi acaba

 126. hocam yeri burası mı bilemedim ama bi sorum olacaktı.orta öğretim kpss den tercih yapacağım ve orada nitelik kodları var.Çoğunu anladım fakat,
  6225 nitelik kodu:( M.E.B.’Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak)diyor…..
  Ben meslek lisesi bilişim teknolojilerinden mezun oldum.bölümüm bi nevi bilgisayar.Bundan dolayı 6225’e sahip olur muyum? ösym tercih böülümüne girince kodum 4176 yazıyor orda başka birşey yazmadığı için kafam karıştı.

  • Ortaöğretim mezunu adaylar; öğrenim süreçlerinde herhangi bir sınıfta herhangi bir dönemde bilgisayar ile ilgili bir ders aldıklarını karne veya okul yönetimince onaylı bir belge ile ispatlamaları bu kodu kullanabilmek için yeterlidir.

   Yani 6225’e sahipsin. Bir daha ekstradan kursa gidip belge alman gerekmiyor.

 127. Merhaba hocam ben Anadolu Meslek Lisesi Otomasyon bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Bu sene Mekatronik dalını seçtim. İleride Üniversite de Mekatronik Mühendisliğini okumak istiyorum. Bana bölümümden (OBP dışında) ek puan gelir mi ? Gelirse ne kadar gelir ?

  • Ek puan MTOK (mühendislik) bölümlerinde verilmiyor.Çünkü MTOK ları sadece siz meslek liseleri (o da o alanın meslek liseleri) seçebiliyor. Dışarıdan kimse yasal olarak tercih edemiyor. Yani aranızda yarışıyorsunuz. Bu nedenle bir daha ekstradan ek puan verilmesine gerek duyulmadı.

 128. merhaba ben anadolu öğretmen lisesi dil sınıfı öğrencisiyim. bu yıl ygs ye girdim okul öncesi öğretmenliği düşünüyorum özellikle de sakarya ikinci öğretim,kastamonu ve muğlayı istiyorum. YGS-5 puanım 303 puan sıralamam ise 205.964 dört yılın yıl sonu puan ortalamam ise 82,835 istediğim üniversitelerin olma olasılığı var mı ? yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 129. hocam bu tercih robotunda seçeceğim bölümlerin kaçla kapattığı yazmıyor onu nerden öğrenebilirim?

 130. Hocam ben EML bilgisayar bölümünden mezun oldum. 2012 eylülde kpss sınavına girmiştim.Şimdi diplomamı aldım ve tercih yapmak istiyorum.Benim seçeceğim bölümlerin hangileri olduğunu ve 2013 yerleştirmeleri sonucu taban ve tavan hangi puanlarla aldığını gösteren tablonun linkini verebelirmisiniz.Ben başka bölümlere tercih edebiliyormuyum.

 131. Hocam okul puanıyla birlikte 270 civarı bir puan gelecek.Tahmini sıralamam sizce nasıl olur 130 bini zorlayabilir mi ?.MTOk larda ki belirsizlik durumu devam ediyor mu ? imza yetkisi falan Muhendlısk ünvanı verilmesi. .http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8747&tipi=19 buradaki yazıyı okuyunca bir an için fikrim değişti MTOK yazarsam doğru bir karar verir miyim diye.

 132. Yani bu sene kazanıp gittiğimde, üniversite sınavlarına tekrar girdiğim zaman puanım kırılcak öyle mi hocam. 🙁

 133. Hocam iyi günler. 🙂 Bu sene üniversiteyi kazandik. Kaydımızı yaptırdık. Hem üniversite okuyup hemde üniversite sınavlarına girebiliyormuyuz? Yani okuldan gelen puanda filan azalma olur mu?

 134. Hocam YGS netlerim:
  Türkçe:20.25
  Matematik:20.75
  Sosyal:6
  Fen:13,75

  LYS de ki muhtameler netlerımde
  Mat:14-15
  Geo:4-5
  Fizik:5.5
  Kimya 7,75
  Biyo 5-7 arası beklıyorum.MTOK elektrik elektronık istiyorum.Sakarya ve Selçuk başta olmak üzere şansım nedir sizce olabilir mi ?

  • MF-4 Ham puan 220 civarı (matematik 14, geometri 4, biyoloji 5 olarak aldım).

   Diploma notunu 0.6 ile çarp ve bununla topla. Kabaca belli olur durumun. Ama şöyle bir durum var; MTOK ları sadece meslek liseleri tercih için her zaman şansın olabiliyor.

 135. ygs1 sıralamam 566324

 136. Türkçe 17.75
  Mat 9.5
  Fen 5
  Sosyal 7,25 hocam

 137. Hocam günaydın öncelikle. Ben teknik liseden bu yıl mezun oldum ygs1 194 puan diploma puanım 72.68 lys matematikten 5 mat belki net çıkar fenden barajı geçmem için kaçar yapmam lazım.Bide ben mtok elektrik/elektronik mühendisliği istiyorum konyada 278 puan sizce bu yıl olurmu. 🙁

 138. hocam galiba yanlış anlattım ben sıralama işini
  YGS-5

  225,02811

  746510

  Y-YGS-5

  275,85423

  626837

  301,26729

  45065
  geçen yıl bu şekildi hocam bu sene 277 bini dahada geriye atar diye ümit ediyorum bende 🙂

 139. hocam merhaba
  ben pdr istiyordum ama olmassa okul öncesine gideyim diyorum çift anadalla pdr okuyayım. bazı üniversitelerde girdiğin senenin pdr puanına tutuyorsa yapabiliyormusun bazılarndada ortalamayla. bunları arastırıp ona göre gitsem diyorum mantıklı mı sizce?

 140. teşekkürler hocam cavaplarınız için..

 141. Çok teşekkür ederim hocam çok yardımcı oldunuz.Bu yılın LYS-1 i genel olarak zor denildi.Sizde incelemişsinizdir sanırım sınav sorularını.Sizce MTOK larda çok oynama olur mu?

 142. hocam merhaba türkçe 20 mat 8 kimya 6 biyoloji 1 ygs neterim diploma puanım 81 lys de mf4 baraj geçmek için toplam kaç net yapmam gerekir

 143. hocam tekrardan merabalar..
  benim geçen yıl ham puanım ygs5 225 di sıralamamda 700 binlerdeydi ek puanla birlikte 301 oldu ve sıralamam 45 bine kadar geriledi. bu sene ham puanım 285 ve sıralamamda 277 bin ek puanla birlikte 361 yapacak sizce bu sefer kaç bine gerilerim..

  • Ek puanlı sıralama ayrıdır, genel sıralama ayrıdır. Geçen yıl YGS-5 genel sıralamada 301 puanla 436 binlerde olmuşsun, bu yıl 361 puanla genel sıralamada 160-170 bin civarlarda seyredersin. Ha bu yıl ek puanlı sıralaman ne olur bilemiyorum.

 144. mrb hocam lys sınavım da puanlarımı hesaplıyorum ama birtürlü mf 4 den barajı geçemiyorum diğerlerinden geçiyorum mf4 den tercih yapamazmıyım?

 145. Hocam iyi geceler …

  Teknik ögretmenler için mühendislik sınavları açıldı.. Ben bu sene tercih yapacam Eskişehir BÖTE direk mühendislik sınavlarına girebiliyormuyum yoksa üniversitenin bitmesini mi bekleyecem ?

  Ayrıca Ekpuanla beraber 307 puan oluyo Eskişehir Böte tutarmı ?

  Böte bitirdigimiz zaman lise düzeyinde ders verebiliyormuyuz ? Yoksa ilkögretime mi derslere giriyoruz ?

  Teşekkürler İyi geceler

 146. Tahmini bir tercih dönemi tarihiniz var mı ?
  Şunla şu arası olup şu tarihlerde açıklanabilir gibisinden. ?

 147. Hocam dıploma puanım 76 ve okul bırıncısıyım. Okul bırıncısı oldugum ıcın bana 75 puan mı gelecek yoksa,dıploma notumun carpımından gelen 45 puan mı?

 148. Hocam fakat benim 20 matematik ve 10 geometri falan yapmam gerekiyordu dün ki sınavım çok kötü geçti 15 matematik 5 tanede geometri neti yapabildim.120 Bine girmem gerekiyo Fenden de çok fazla birşey yapamıyorum ihtimal var mı ?fenden çok mu yapmam lazım ?TEŞEKKÜR EDERİM.

 149. aa çok sevindim hocamm sağolun iyiki varsınız:)

 150. hocam merhaba
  dünkü sınavım çok kötüydü ancak bugun kendimi toplayıp size yazabildim. 20 soru mattan ancak yapabildim dogru ve yanlıs sayısına da bakmadım geometridende o moralle 4 tane soru yaptm. ama mattan 27 geodan 12 yapmam lazımdı benm pdr için:( simdi ne yapacağım hocam edebiyata su kalan gnlerde çok fazla çalıssam sansım olabilr mi sizce ??

 151. YGS-1 puanıın MF-4 puanına etkisi nasıl oluyor hocam ??
  YGS-1 sıralamam 206 binde sıralama kaç bin kişi oynar ortalama.

 152. bu daha güzel haber çok çok teşekkürler 🙂

 153. amin hocam Allah sizden razı olsun rahat girdim sınava heyecan yapmadım sizin sayenizde bırakmak yok geometri çok zordu matematikte o kadar integral türev çalıştım öyle bi sormuşlar ki yapamadım ama dediğiniz gibi 20 tane yaptım inşalllah yaptıklarım dogrudur

 154. üniversitelerin taban puanları neye göre belirleniyor ??
  kpss tercihlerini ösym nin sitesinden mi yoksa lisemiz den mi yapıyoz.

  • Öğrenciler tercih eder, o kontenjana yerleşen son kişi taban puan olur.

   KPSS tercihlerini ÖSYM temsilciliklerinden (bazı liseler ve üniversitelerden) veya bireysel evden internetten aday sayfandan yapabilirsin.

 155. Lys 4 gerıde kaldı. Mutlaka soruları ıncelemıstırsınız. Ts-1 puanları ne olur? Sıralamalar gecen senekı gıbı kalır mı,yoksa oynar mı?

  • Eğitim fakülteleri 5 bölüm dışında öğrenci almasın diye YÖK üniversitelere resmi yazı göndermişti. Bu sene uygulamaya geçerse ciddi sıkıntılar olacaktır sözel bölümlerde. Sözelciler fen edebiyat bölümlerine ve halkla ilişkiler, radyo tv gibi bölümlere yüklenecek.

   Ayrıca sayısal istatistik çıkınca genel başarıyı görünce daha net konuşabiliriz.

 156. AysenurOzyurek

  Okul oncesi ögretmenliği istiyorum

 157. AysenurOzyurek

  Hocam merabalar karneleri aldık bu senenın diploma notu belli oldu. Okuldan gelecek olan ek puanımı hesaplayamıyorum 9. sınıf 57 10. sınıf 72 11. sınıf 74 12. sınıf 82 şeklinde diploma notlarım meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu oldum. Ygs 5ten 307 yaptım 191 binlerde sıralamamda. Kocaeli İzmir Ankara istiyorum yardımcı olursanız sevınırım.

 158. hocam tekrardan merhabalar..
  2011e göre 2012 de okul öncesi puanlarında bayağı bi düşüş var bu düşme okul öncesinin önemini yitirdiğinimi gösterir yoksa 4+4 eğitim sisteminin etkisindenmi oldu sizce sebebi nedir cevabınız için teşekkürlerr..

  • 4+4+4 den dolayı; okul öncesi olabilecek 6 yaş grubu öğrencilerinin ilköğretime kabul edilebilme imkanı doğdundan eskisi gibi okul öncesi öğretmenliği alımı olmayacak söylentisine sebep oldu. Bu da tercihlere yansıyarak okul öncesi öğretmenliğine olan tercihlere azalttı ve puanlar düştü.

 159. Peki hocam söylediğim bu sıralama İmamhatipten mzeun olan bir öğrenci için nasıl geçerli.Diploma puanı 76 oalrak kabul edersek.YGS-4 puanı 330 olarak.120 bin sıralama yeter mi belirttiğim okullara ?.MTOK lar hakkında 2. yıl tercih edilemeyeceği söylentisi var onlar doğru mudur ? TEŞEKKÜRLER

  • İmam hatipten mezun olduysan ek puan gelecek din kültürü öğretmenliği için. 76 diploma notuna ek puanla beraber okuldan; 68.4 gelecek. Bu da sıralamanı 100 binlere kadar çıkartabilir. O zaman belirttiğin okullara yetebilir.

   MTOK ları 2.yıl tercih edemeyeceğin diye bir şey yok. Saçma sapan öğrencilerin uydurmaları onlar.

 160. sosyal yapmadım maalesef dershaneye gitmedim hocam inşallah yapabilirim bu netleri çok moral veriyosunuz hocam çok teşekkür ederim dua edin bizim için

 161. türkçe 20 mat 8 kimya 6 biyoloji 1 ygs neterim diploma puanım 81

  • sosyal netin hiç yok mu?

   20 matematik
   10 geometri
   6 fizik
   11 kimya
   10 biyoloji

   afyona yeter.

   Ama MTOK larda puanlar çok oynayabilir. Sadece siz meslek liseleri (o da o alanı seçme hakkına sahip meslek liseleri) oraları tercih edebildiğinden barajı geçmek bile bazen yetebiliyor. Bu netler geçen yıla göre oluşan başarıya göredir.

 162. Hocam merhaba,YGS-4 sıralaması 120 bin olan bir öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği kazanma ihtimali nedir.(Marmara,İstanbul,Sakarya,Uludağ,Necmettin erbakan üniversiteleri için )..bir de bu sene yeni açılacak mtoklar oalcak mıdır ?

 163. Hocam merhaba ;

  Ben lise 3 sınıf anadolu teknik lisesi bilişim teknolojileri öğrencisiyim.Turgutluda yeni mtok açıldı seneye ilk öğrencilerini alacak.İnşAllah 2. öğrencilerinden biri ben olmak istiyorum.Yazılım mühendisliği var.Oraya gitmek istiyorum.Artık mtoklarda MF4 puanı ile öğrenci aldıkları için çalışma planı yapacağım ama sizden fikir almak istedim.

  Ygs ve lysde kaç net yapsam buraya gidebilirim.Matematik temelim kötü mümkün oldugunca geometri neyse ama matematiği mümkün oldugunca en az kaç yapmam gerekir bi örnek verseniz.

  matematik : 10
  geo : 12
  fizik : 11
  kimya : 8
  biyoloji : 11

  bunun gibi.teşekkürler…

  • Orası yeni açılacak ve puanı belli değil. Ben sana puanı belli olan MTOK yazılım mühendisliğinin en düşük yer olan Elazığ üniversitesinin puanını vereyim. Ayrıca Karadeniz Teknik üniversitesinde (Trabzon) de yazılım mühendisliği açılacak ve bu yıl ilk öğrencisini alacak.

   Diploma notunu 70 varsayarak hesaplama ediyorum. 70 diploma notu okuldan 42 puan getirir.
   YGS netleri
   20 türkçe
   10 matematik
   10 fen
   10 sosyal

   LYS netleri
   10 matematik
   5 geometri
   10 fizik
   10 kimya
   10 biyoloji

   sana 255 MF-4 puanı sağlar.

   Not: Bu netlerle farklı şekillerde oynarak aynı puanı gene alırsın. Örneğin türkçe, sosyal netlerini artırıp diğer bazı netleri kısabilirsin.

 164. hocam merhaba ygs 4 puanım 192 mtok ta elektronik ve elektrik müh. kazanabilmek için mat ve geo agırlıklı kaç net yapmam gerekir mesela selçuk,süleyman,afyon ünileri için

 165. hocam okulda dereceye girenlere ek puan daha fazla gelir mi???

 166. Hocam çok soru soruyorum ama kusura bakmayın 🙂
  MTOK lar arası yatay geçiş yapmak mümkün mü ?Eğer mümkünse kriterleri nedir zor mu ?

 167. Peki hocam teşekkür ederim fakat kendimi yanlış ifade etmişi sanırım kusura bakmayın ben Mtok yazmayı düşünüyorum..Sakarya üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliği (MTOK) sanırım 118 binle kapamışonun için gerekli net sayısını rica etsem..

 168. Hocam Diploma puanım 77,8.YGS netlerim ise aşağıda ki gibi..

  Türkçe:20,25
  Matematik:20,75
  Sosyal:7
  Fen:13,75
  Hocam ilk hedefim 100 binde olmak.Gazi üniversitesi yada Sakarya için yapmam gereken net sayılarını yazarsanız çok sevinirm 🙂

 169. inşallah hocam çokk sağolun hakkımızda hayırlısı diyelim..

 170. peki nereler gelebilir hocam.. ?

 171. Hocam Elektrik-elektrnoik fakat MTOK istediğimi belirtmemişim hedefim sakarya üniversitesi LYS den kaçar net yapmam gerekli ? teşekkür ederim

 172. Merhaba.YGS-1 puanım 270 sıralamam ise 206 binde.MF-4 ten Elektrik-Elektronik mühendisliği yazmayı düşünüyorum.LYS de sıralamam 130 Bin olabilir mi ?teşekkür ederim.

 173. hocam merhabalar..
  ben meslek lisesi çıkışlıyım ygs 5 ham 285 sıralama 277bindeym ek puanla birlikte 361 yapıyor sizce okul öncesi gelebilirmi ve karadenizde bi üniversite gelebilirmi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

 174. tesekkrler hocam. peki ne zamn tamamen bırakalım bn 2 senedir hep 2-3 gün önceden bırakıyodm ama bu sene son güne kadar çalısayım diyorum. heyecanlıyım karıstırmaktan korkuyorum erken mi bıraksam yoksa?

  • Kişiye göre değişir bu durum. Eğer son güne kadar çalışmanda stres, heyecan veya panik yapmıyorsan, son zamanlara kadar çalışılır. Ama son günlerde daha çok çalışacaksan, önemli yerleri özet şeklinde çalışman daha mantıklı olur.

 175. hocam merhaba
  su son kalan günlerimizi nasıl değerlendirmeliyiz. iyice bunaldım derslerden artık bıraksam tekrr unutur muyum diyorum bu sadece matematk için. edebyata sn güne kadar çalısacagım ama matematk çok korkutuyor ve bunalttı artık. denemlerm istediğim gibiydi ama su bi kaç gnde düstü ve moralim çok bozulmaya basladı denemeyi bıraksam mı sizce?

  • Merhabalar, son günlerde çıkmış sorulara bakman iyi olur. Eksik olan konulara daha çok odaklan. Genelde nerede hataların çıkıyor oralara dikkat et. Deneme çöz ama sonuçları çok da dikkate alma.

 176. mesela bn meslek lisesi ygs 230 aldım diyelim
  düz lisedeki 250 aldı ikimizinde diploma puanı 75 bn onu meslek lisesine gelen ek puanla sıralamada geçebilirmiyim….(böte ) için

 177. meslek cıkışlı meslek liselerine ayrı gelen ek puanda sıralamada fark eder mi..

 178. A kişinin sıralaması 10000 B kişinin 12000
  B okuldan gelen ek puanla A yı geçebilirmi (okuldan gelen ek puan sıralamada fark eder mi?)

 179. Merhaba ben 2011 senesinde sınava girdim ve puanım iyi olmasına rağmen yanlış sıralama nedeniyle aöf tarih bölümüne yerleştim. Şuan bölümümden memnunum. Yalnız bu sene de tekrar sınava girdim ve 235 puan aldım. Bu kadar düşük beklemiyordum ama neden böyle oldu bilmiyorum. Sormak istediğim şey bu dönem bana ek puan gelecek mi? Gelirse acaba kaç puan olur? Diploma notum 71 ve ben bu puanla sizce örgüne girebilir miyim? Teşekkürler

  Bu arada istediğim bölüm İlahiyat örgün.

 180. üç bölüm arasında tercih yapmak zorunda kalsam .çocuk gelişimi,zihinsel,okul öncesi hangisi daha avantajlı.hangisinin önü daha açık??

 181. lys ve ygs den 2 sinden de tercih yapabiliyoz mu??

 182. ya bu açılan beş bölüm meselesine herkes bir yorum yapıor dershane rehber hocalarıda bunun bir resmiyet kazanmadıını sadece ülkedeki öğretmen fazlası ya da açığını belirlemek için olduunu soyluyor yani söylediine gore bu yıl bölüm kapatma gibi birşeyin olmayacağını söylüor.biz şimdi ne yapalım??

 183. k.bakmayın cok soru soruorum ama:))bu öğrenci alınacak beş bolumun icinde özel eğitim die gecior da okul öncesi özel eğitimde yok. yani doğal olarak bu yıl okul öncesinide tercih edemioruz demi??

  • Ne kusuru, bu site bu sorular için var. Gönlünüz rahat olsun sorular sorarken.

   Evet özel eğitimde yok. Bu yaptıkları açıklamaya göre okul öncesi açılmayacak ve dolayısıyla tercih edemeyeceksiniz.

 184. evt bende sözel mezunuyum.bu öğrenci alınmama olayına rağmen devlet ünv. yerleşme ihtimalim yüzde kaç??

 185. bu yıl sadece beş bolume öğrenci alınacak ya bende özel eğıtım istıordum.bu deişiklik beş bölumden birine yerleşmemizi zorlaştırır mı??cunku herkes bu beş bolume tercıh yapacak ya

 186. bn 2012 mezunuyum bu yıl tekrar sınava gırdımben kız meslek mezunuyum çocuk gelişiminden mezun oldum.
  .ygs 4:337,69805 sıralamam: 103030.dıploma puanım 85,78. bana ne kadar ek puan gelecek zihinsele gitmek istiorum puanım toplam kaç olacak???sizce zihinsele yerlesme imkanım var mı yerleşırmiim??

 187. hocam 2013 ygs ile alan bölümlerin puanları açıklandı mı 2012 puanları ile ne kadar bi değişiklik olur..

  • O puanlar açıklanıyor diye birşey yok. Siz 2012 yılı puanlarına (veya daha doğrusu başarı sıralamasına) bakarak tercih ediyorsunuz ve tercihleriniz sonucu 2013 puanları otomatik ortaya çıkıyor. Yani ÖSYM puan belirlemez, siz tercih ederseniz ve sonucunda puanlar oluşur.

 188. Teşekkür ederim hocam.

 189. Merhaba hocam sınavsız geçiş hakkı nasıl yapılıyor? Ayrıca bilişim teknolojileri bölümünde okuyorum sınavsız geçiş hakkıyla bilişim operatörlüğünü istiyorum. Nasıl o bölümü kazanabilirim?

 190. Hocam diploma notum 61,77

  • 60 üzerinden okuldan 36.7 puan gelecek (Not: MTOK larda ek puan gelmez)

   13 matematik
   5 geometri
   10 fizik
   10 kimya
   10 biyoloji

   Not-1: Netlerle oynayarak MF-4 257 puanı farklı şekillerde alırız.
   Not-2: MTOK larda puanlar çok oynuyor. Sadece meslek liseleri bu alanları tercih ettiği için puanları çok düşebiliyorda. Yani barajı geçmen bile yetebilir bir bakarsın.

 191. kpss ye ben 2012 ekim de girdim lise düzeyinde bu yaz tercih var m??puanların 2 yıl geçerlilik süresi oluyor ..

 192. Hocam merhabalar . Ben Anadolu teknik lisesi mezunuyum . Bu seneki ygs 1 puanım 216 . Lys dende sıralamayı yükseltip m.t.o.k elektrik elektronik mühendisliğini istiyorum.Nereleri önerirsiniz bana kaç net yapmam lazım .

  Ygs netlerim

  Türkçe 28
  Mat 14
  Fen 5

  Bide hocam m.t.o.k lardan İlla elektrik elektronik müh. ve alt dallarınımı seçebilirim yoksa diğer mühendislik dallarınıda ( inşaat,makina..) seçebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

 193. hocam kpss tercihleri hakkında bir bilginiz var mı (lise) için diplomayı alınca tercih yapın diyolardı bize ne zaman tercihler bir bilgi verebilirmisiniz..

 194. Diploma notum : 75,63

  Ygs Netlerim ;
  Türkçe : 19.25
  Sosyal : 6.5
  Matematik: 16
  Fen Bilgisi: 10.25

  • KTÜ de yeni yazılım mühendisliği açılacak ama puanı belli değil. Şu an puanı belli olan türkiyede sadece elazığ üniversitesinde var. Puanı da 255’e kadar düştü. Bu puanı alabilmek için kabaca netlerin aşağıdaki gibidir.

   9 matematik
   4 geometri
   9 fizik
   9 kimya
   9 biyoloji

   tabi bu netlerle oynayarak farklı şekilde gene 255 puanı alabiliriz.

   MTOK bölümlerinde ek puan gelmez, sadece okul puanın gelir. Okul puanında 45.3 geliyor.

   Ek puanla beraber okuldan BÖTE için 68 puan geliyor. BÖTE puanları 280’a kadar düşmüştü. Senin toplam puanın YGS-1 307 oluyor. BÖTE yi kazanma ihtimalin yüksek.

 195. ygs 1 panım 240 bilişim teknolojileri mezunuyum geçen sene toplam 67 okul+ek puan geldi . böte istiyorum olurmu hocam. yazılım mtok için kaç puan almam lazım.

 196. Anladım. Benım sıralamam 70 bın bır dıger arkadasımın 50 bın. A unıversıtesı 50 bınle ogrencı almaya baslamıs. Ben ılk dercıhıme A unıversıtesını yazsam,arkadasım A unıversıtesını 3 veya 4. Tercıhıne yazsa ılk benımı bolumu yerlestırır onu mu?

 197. bu bötelerin 2012 ygs puanları kılavuzu var mı hocam ösym nin yayınladığı..

 198. Hocam merhabalar. Tercıhle ılgılı bır soru soracaktım. Istegımız unıversıte ve bolumu ılk tercıhımıze yazmamız bıze avantaj saglar mı? Mesela sıralamam 70 bın. Istedıgım unıversıte 50 bınle almıs. Ben bu unıversıteyı ılk sıraya yazmam bana avantaj saglar mı. Gazetecılık bolumu ıcın konusuyorum..

  • sen 40 bin orası 50 bin olsa, istediğin yer olduğu için ilk sıraya yazman; şöyle avantaj sağlardı: “istediğin yer gelirdi”. Ama sen 70 bin, orası 50 bin ilk sıraya yazmanın bir avantajı yok. Sadece orasının gelme
   ihtimalini istiyorsan mecburen ilk sıralara yazacaksın.

 199. METOK LARA BU 23.68 PUAN GELİYOR MU

 200. BÖTE İSTİYORUM ORTALAMAM ŞÖYLE
  9.SINIF 73,69
  10.SINIF 76,24
  11.SINIF 79,62
  12.SINIF 86,22
  OKUDAN TAPLAM KAÇ PUAN GELİR (4 YILLIK BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİNE VERİYO DEMİ BU SÖYLEYECEĞİN EK PUANI)))——AxE—-

 201. diploma puanım 0,6 ile çarpılıyor sorna meslek lisesi olduğum için kendi bölümüme puan veriyor mu??

  • Herkesin diploma notu önce 5, daha sonra 0.12 ile çarpılır ve okuldan gelecek (30-60 arasıdır) puan hesaplanır.

   Ek puanları olanlar diploma notlarını önce 5, daha sonra çıkan sayıyı 0.06 ile çarparak okuldan gelecek ek puanı hesaplar.

   yani sen diyelim bilişimcisin. Bilgisayar öğretmenliğinde Okul puanı (30-60 arası) + ek puan (15-30 arası) beraber toplanarak (45-90 arası olacak) alacaksın.

 202. meslek lisesi öğrencisiyim 4 yıllık bölüm öğretmenliği seçersem ayrı yetten okul puanı hariç kendi bölümümü seçtiğim için puan veriyor mu ????

 203. hocam bir türlü verimli ders çalışamıyorum soru çok çözyrm ama denemlerde istedgm neti alamıoyrm sınava 3 hafta kaldı artık konu seçtim onlara çalışıyrm ama ynede olmuyr ne yapmam gerek ? ltfen yardm edin

  • Az bir zaman kaldığı için “soruların daha çok çıktığı konulara” odaklan. Ayrıca son 10 yılın (özellikle son 3 yılın) sorularını çözerek biraz LYS mantığını kavra ve moral bul. LYS soruları o kadar zor değil.

 204. merhaba hocam , kardeşim makine okuyor mtok olarak inşaat mühendisliği seçebilme şansı var mı acaba?

 205. peki hocam dediğinizi yapacagım . tesekkürler:)

 206. mrb hocam benimde benzer bir sorum olacaktı.Mat 3 4 konuyu çok iyi biliyorum ama trgonmtri türev integral falan olsun bunlarda mat baba konuları neredeyse 3 hafta içinde nasıl halledebilirim? stajım var 3 gün ordayım beceri sınavlarım başladı onlarda zor oluyor geçemezsem ztn üniversiteye gdemem kafam çok karşık napıcam ben:(

 207. hocam iyi aksamlar.. size bir konuda danısmak istiyorum
  lys matematik sınavına az kaldı benimde sadece integral konum kaldı ama diğer konulardada çok iyi oldugumu düsünmüyorum onları tekrar etmem lazım daha mat1 konularınada hiç bakmadım onları da tekrar edeceğim. simdi integrale çalıssam 1 haftamı alır . sizce integrali bırakıp konu tekrarlarına mı geçmeliyim yoksa integral bitirip öyle mi tekrar edeyim kafam çok karıstı:S aslında çalısmak hiç istemiyorum integrale ama 6-7 soru geliyor ne yapmalıyım sizce??

 208. birşey daha soracaktım 250 puan alsam eklemeli obp puanım ek punlı dgl mtoklarla girebilirmym sakarya üniv? sıralamada önde olabilir mym sonuçta meslek lisesiyim ltfen

 209. iyi akşamlar bir sorum olacaktı lise mezunlrı için düzenlenen kpss başvuruları geçti mi ??

 210. Bu sene olmuyo. Kıbrıs oluyo tek. Oraya da gidemem. seneye umarım. Teşekkürler hocam yardımcı olduğunuz için. Tabi söylediklerinizi de bir düşüneceğim.

 211. Hocam açıkçası kendime güvenemiyorum. Biz mat2 Fen2 görmedik. Ayrıca mtok bölümü kazandım diyelim 1 yıl intibak dersleri verecekler. Ee ben zaten 1 yıl hazırlanacağım 1 yıl da telafi çok uzun olacak. Benim o kadar zamanım yok. Ailevi durumlar söz konusu.. Bilmiyorum siz ne dersiniz ?

  • Görmedin belki ama üstüne az birşey ekleyeceksin.

   Seneye YGS netlerin elbette biraz daha iyi çıkar. 1 yıl daha bekleyip bilgisayar öğretmenliğini kazanmak tabiki de mantıklı. Aslında bu biraz da, daha çok ne okumakla ilgili olduğunla ilgili vereceğin bir karardır. Bilgisayar öğretmenliği istiyorsan bu sene şansını tercihlerde deneyeceksin, olmazsa mecburen 1 sene daha YGS ye hazırlanacaksın.

 212. Tamam işte hocam. Seneye hazırlansam daha iyi olur mu diye merak ediyorum. Siz ne dersiniz ?

 213. 76 geliyor. Ben aslında ya bilişim öğr. ya da bilişim teknolojileri istiyorum.

 214. size birşey sormaknları istiyorum lise mezunu veya meslek yüksek okulu mezunlrı için memur alımı yapılacak nasıl başvurabilirim bilginzi vr mı?

 215. öncelikle böyle bir sitede bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkürler hocam baya fikir edindim. ben 2008 anadolu öğretmen lisesi mezunuyum 76.45 diploma notum. sınıf öğretmenliği bölümü mezunuyum. ygs4 puanım 375 sizin hesabınıza göre 442 gibi bir puanım oluyor ek puanla ve istediğim bölüm samsun zihinsel engelliler öğretmenliği. sormak istediğim benim hiç bir puanım kesilmez demi 2. üniversite okusamda ek puanımı daha öncede kullanmıştım yani. ve bu puanla istediğim bölümü kazanma ihtimalim %99 diyebilir miyiz?

 216. şöyle : Türkçe : 22
  mat :7
  fen : 5
  sos : 18

 217. netten hesapladım ygs puanını doğru hesapladığından lys de dogrudur diye düsünmüştüm ama yanlıssa çok çok iyi benim için.insallah yapabilirim o netleri….

 218. hocam merhaba..
  çok fazla endişeliyim ben stres yapıyorum heralde pdr olmayacak gibime geliyor.. ygs türkçe 31 dogru 9 yanlıs matematik 24 doğru 6 yanlış sosyal 29 dogru 11 yanlıs yapmıstım .. sizde pdr için
  26 mat-2
  12 geometri

  45 edebiyat
  20 coğrafya-1 demiştiniz çok rahatlamıstım. fakat bugun sizin verdiğiniz netlerle hesaplama yapınca 365 civarı l puan geliyor ve bnm okul puanım kırılacagından 20 puanda okuldan geliyor sonuç olarak 385 gibi bir puan oluyor ve bu durumda pdr ye tutmuyor:( ne yapmam lazım hocam ? netlerim nasıl olacak? çok çalısmaya gayret ediyorum konularm bitti sayılır fakat olmayacak diye de çok korkuyorum yardım ederseniz çok sevinirimm

 219. Hocam YGS1 puanım 205. TML’de Bilişim tek. okuyorum. 4 yıllık alan içi istiyorum. Sizce napmalıyım? Seneye mi? Yoksa 2 yıllık mı?

 220. mrb bir sorum daha olacak mesela ben ünvde 2.ögretimi kazandım tekrar sınava girip seneye 1.ögretmi seçebiliyor muyum yani 2.sınıftan devam edebiliyor muyum yoksa tekrardan 1.ögretim mi? okumam gerek

 221. merhaba hocam.anadolu öğretmen lisesinden mezun olan 90 diploma notlu öğrenciye gelecek ek öğretmenlik puanının kaç olduğunu öğrenebilir miyim?

 222. Allah razı olsun. Peki bunu biz nasıl hesaplayabiliriz, sitenizden hesaplama programını indirdim ama anlayamadım nasıl yapacağımı?

  • YGS Netler yazan yere YGS de yaptığın netleri

   daha sonra LYS-1 ve LYS-2 de yapman gereken netleri orada yazıyorsun, OBP yazan yere 48 yazacaksın, sağda PUAN+OBP yazan bölümde MF-3’e bakacaksın.

 223. evet doğru bunu hiç düsünmemiştim tesekkürler:) o zaman bu sene düşme olmaz mı diyoruz:(

 224. hocam merhaba
  geçen gün pdr erciyes üniversirtesi taban puanlarına baktm sürekli düşmüş: 2010 taban puanı 450 2011 443 2012 411 e düsmüş yani her sene düsüyor galiba puanlar bu senede ne kadar düser acaba bi fikriniz var mı?

  • Bunun nedenleri var. İlki; kontenjanların artması, diğeri okul puanı hesaplamasının sürekli düşürülmesi. Okul puanları en yüksek 80 idi, sonra 75’e, 2012’de ise 60’a düşürüldü. Bu nedenle zorunlu olarak tüm bölümlerin puanı otomatik düştü.

 225. merhaba, size 2 sorum olacaktı.
  1.lys de 180 i geçemediğimiz zaman ek puan gelmiyormu?
  2. ise makine düz mühendislik puanları ve mtokların puanları kaç?

  • 1-) LYS’de meslek liselerinde MTOK bölümlerinde ek puan gelmez. Çünkü MTOK bölümlerinde meslek liseleri kendi aralarında yarıştığı için bir daha ek puan verilmesine gerek yok.

   Barajı geçemezsen zaten okul puanı ve ek puan eklenemez.

   2-) MTOK makine puanları 218-298 arası. Normal makine mühendisliği 262-533 puan arası.

 226. selamun aleykum hocam marmara hemşirelik için LYS den kaç net yapmalıyım? (diploma notu:80, YGS Türkçe:27.50, Sosyal:14.50, Matematik:19, Fen:20.50)

  • aleykümselam

   mat: 30
   geometri: 15
   fizik: 18
   kimya: 18
   biyoloji: 18

   bu netlerle tabi oynayıp daha farklı netlerle hesapda yapılabilir. Örneğin fenleri biraz daha artırıp matematik veya geometriyi düşürmek gibi.

 227. mrb ben lise son meslek lisesi ögrenciyim ygs de ygs1den 182 puan yptım mtoklarla girmek istiyorum.Elektrk seçebiliyor muyum mtoklarla çnkü pnlar pc müh. seçebiliyorlar mrk ettm?

 228. merhabalar,

  Ben 2009 meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum busene ygs den 210 puan aldım ,kendi alanımda iki yıllık bir bölüm seçmek istiyorum.sınavsız geçişi kullanmadım yerleşme ihtimalim düşük olur diye ama denesemiydim diyorum ama geçti.Sizce ek puanla beraber yerleşme ihtimalim ne olur tabi sınavsız geçişten yerleşenlerden yer kalırsa. Teşekkürler şimdiden

  • Sınavsız geçişin YGS ile alakası yok. YGS’ye girdiğin anda sınavsız geçiş için başvurmuş sayılıyorsun. Yazın temmuz ayında yapılacak olan tercihlerde sınavsız geçişten yararlanarak kendi bölümlerinde tercihde bulunacaksın.

 229. söylemeyi unuttm pardon meslek lisesi inşaat bölümündeym

 230. hocam ben bu sene ygsden türkçe 16.50 mat 4 sos 10.25 fen 2.75 net yaptım gazi üniversitesi inşaat mühendisliği 253 puanla mf4 den alıyo benim lysde en az kac net yapmam lazım ? okul puanımda 50 veya 51 gelebilir

 231. AysenurOzyurek

  Hocam kız meslek lısesı cocuk gelısımı bolumu son snıf ögrencısıyım. Ygs 5’te 307 yaptım okuldanda 60 puan gelıyor toplamda. Sizce okul öncesi ögretmenligi için kesin bir yere yerleşir miyim, olur diye tavsiye edebileceginiz üniversteler var mı ?

  • Bu seneye göre yerleşme ihtimalin yüksek ama kesin diyemem. Çünkü geçen sene okul öncesi öğretmenliği puanları ciddi düştü. Bu sene yükselme ihtimali var.

   Üniversite olarak şehir hayatını, imkanları düşünerek de o üniversiteyi tercih et derim.

 232. hocam ben kız teknık lısesı cocuk gelısımı gecen yıl mezun oldum gecen yıl sınava gırdım ama tercıh yapmadım bu yıl gırdım ama benımsozelım daha ıyı oldugu ıcın esıt agırlıktan okuloncesı alıyo.bu yuzden o olmadı.ben ılahıyat ıstıyorum.okuloncesı ygs 5 ten alıyo ılhıyat ıse ygs 4 ten alıyo ılahıyata gırebılmem ıcın ek puana ıhtıyacım var aca ba ek puan gelırmı.bu arada dıploma notum 74.50.lutfen cevap verırmısınız.

 233. arkadasımın dersane öğretmenleri demis

 234. Hocam merhabalar. Ygs turkce netım 18,5 sosyal bılgılerde 23 net. Sıralamam 600739. Ts-1 puan turunde,kocaelı unıversıtesı gazetecılık bolumu 1. Veya 2. Ogretım ıcın lys’de kac net yapmam gerek? Okul dıploma 76

 235. mrb hocam mtok bölümleri lys mf4 den kac puan alırsak alalım ygs 1 ve ygs 2 den 180 i gecemeyen öğrencileri almıyomus doğru mu ?

 236. Türkçe:27.50, sosyal: 14.50, matematik:19, fen: 20.50

  • Var ama imkansız yakın gibi birşey. Tabi LYS deki testlerdeki başarıya göre çok az bir oranda şansın olabilir. Ama bu söylediğin netlere göre geçen yıl şu netleri yapsaydın fizyoterapiye gidebilirdin;

   49 Matematik
   28 Geometri
   28 Fizik
   29 Biyoloji
   29 Kimya

   Bu verdiğim netler geçen yıla göredir unutma, mutlaka bir oynama olur. Biraz daha aşağıya düşeceğinden eminim.

 237. slm hocam, öncelikle Allah razı olsun. öğretmen lisesi mezunu, diploma notu 80, ygs2 sıralaması 112 binlerde olan birinin FTR ye gidebilme şansı var mı? varsa Lys de ne kadar net yapması lazım. fizik iyi değil diğerleri ağırlıklı olarak?

 238. sağlık yönetimi bölümünde kırılıyo mu acaba

 239. hocam merhaba diyelim bu sene aöf veya 4 ya da 2 yıllık bir bölüm kazandım gittim dondurup tekrar sınava girdiğimde puan düşüyo mu? hangi durumlarda düşüyo? hangi durumlarda düşmüyo ?beni bilgilendiriirseniz sevinirim

  • AÖF 4 yıllık bölümlerde artık kontenjan sınırı olduğu için puan kırılıyor.
   AÖF 2 yıllık birkaç bölümde (adalet gibi) kontenjan sınırı var. Onlarda da kırılıyor. Ama diğer çoğu AÖF 2 yıllıklarda puan kırılmıyor. Çünkü kontenjan sınırı yok.

 240. 2 yıllık evet hocam 🙂 yok deyince korktum ben de 🙂 Peki Yıldız Teknik’te bu kadar düşük olmasının sebebi nedir sizce ? Fazla ilgi görmemesi olabilir mi yoksa başka bir neden mi var ?

  • Ben 4 yıllık anladım. O yüzden yok dedim.

   O YGS puanı değil. Sınavsız geçişle oraya yerleşen öğrencin OBP (ortaöğretim başarı puanı) puandır. Yani geçen yıl oraya YGS puanıyla dışarıdan kimse girememiş. Ha bu yıl aynı durum olur mu bilinmez. Öncelik biliyorsun o alanın öğrencisindedir. Yani sınavsız geçiştedir.

 241. çok yardımcı oldunuz tesekkür ederim:)

 242. Konuyla alakasız ama sizi başka bir bölümde bulamıyoruz,burda sormak zorunda kalıyoruz :); Staj gören meslek liseliler senenin sonunda Beceri Eğitimi Sınavına giriyorlar. Sınavı geçebilen diploma alabiliyor. Geçemeyen bütünleme sınavlarına,hatta sınıf tekrarına kadar gidebiliyor. Bu sınavların diploma puanına etkisi var mı?

 243. Excel dosyalı puan hesaplamasını sitenizden indirdim,2013 ygs katsayılarıyla hazırlanmış bir program mı? 246 puan aldım 2013 ygsden ve sizin hesaplama programınız en yakın hesapladı 1 puan fark var..

  • 2013’e göre YGS-3, YGS-4’ü güncelledim. Diğerlerini de birkaç güne güncellicem. Ama orada da belirttiğim gibi puan hesaplama robotu birkaç puan farkıyla hesaplama yapar. Birçok sitede ise büyük yanlış hesaplamalar yapılıyor.

 244. hocam birde cografya 1 in konuları tam olarak neler? lys cografya kitabı aldm ama o cog-2 yide içeriyor nasıl ayırt edicem onları anlamadım.s yardımcı olur musunuz

 245. http://www.iip.myo.yildiz.edu.tr/issagligi/ ben buradan yola çıkarak sordum . Burada normal bölümmüş gibi gözükmüştü bana

  http://www.nkfu.com/2012-2013-yildiz-teknik-universitesi-taban-puanlari/ mesela burada da puanını vermiş yani şimdi kurs gibi bir şey için mi puan çıkartmış oluyorlar anlayamadım :/

 246. Hocam yıldız teknikte de var yanlısınız olmasın ? yani 2 gundur arastırıyorum bununla ilgili seyleri puan listesinde görünüyor

 247. AysenurOzyurek

  okuldan en kötü 61 gelecek bu arada.

 248. AysenurOzyurek

  Hocam ygs 5ten 307 yaptım 191656 sıralamam şuan için budur.Meslek lisesi ögrencisi çocuk gelişimi bölümüyüm okul öncesi istiyorum. Ankara üniverstesi, hacettepe, odtüye yerleşebilirmiyim ?

 249. Hocam ygs-2 puanım 259 . Yıldız Teknik Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü düünüyorum . Girme olasılığım nedir yani simdi şüpheye düstüm bu kadar guzel bir üniversitenin bu puanla bölüm açmasının amacı ne olabilir ? 😀 25 kişilik bir kontenjan var ondan mı acaba ?

 250. 🙂 teşekkürler hocam tam gaz devam o zaman

 251. türkçe 28.75 net mat 22.5 net sosyal 26.25

 252. bu çok iyi bi haber hocam gaza geldim 🙂 çok çalışacağım hayırlısı Allah tan çok iyi moral verdiniz teşekkürler inşallah GS da zoru başarır bu akşam benim gibi 🙂

 253. ygs 4 339 basarı sıralamam 989460 ygs-5 334 sıralama 120binlerde ygs-6 303 171binlerde. çok tesekkürler hocam . okul öncesi olacacagına sevindim hiçteyse en kötü ona giderim:) zihin engelliler gelirse daha ne isterim hocam:)) smdi hocam bu puanlarla pdr için lys kaç net lazım? mat kötü edebyat iyi 🙂

 254. dorukhanilhan

  Alacaım 62.1 Ek puan bana kaç bin kişi atlatır ortalama sıralamada ?

 255. evet alanım sayısal. boğaziçi üniversitesindeki ygs puanı ile öğrenci alan öğretmenliklerden herhangi birine girmek istiyorum. öğretmenlik ek puanıyla ya da ek puansız herhangi birine yerleşme imkanım var mı ?

 256. ALLAH razı olsun hocam ilginiz için çok teşekkürler yine umutlandırdınız beni hayırlısı

  • Geçen yıl birçok MTOK bölümünü kazanmak için, LYS de 180 barajını geçmek yeterli olmuştu.
   MTOK bölümlerinde aranızda yarışıyorsunuz, herşey olabiliyor bu yüzden. Bu nedenle de daima umut var 😉

 257. Merhaba,
  ygs2 den 385, ygs 5 ten 407 yaptım. 2009 yılında anadolu öğretmen lisesinden mezun oldum, diploma notum 82,73. Boğaziçindeki ygs ile öğrenci alan öğretmenlik bölümlerinden herhangi birine yerleşme ihtimalim var mı ?
  bir de bu bana gelecek öğretmenlik puanı ne kadar oluyor acaba??

 258. ha birde hocam kıbrıs istemiyorum maltepe ünivesitesnde tam burslu mu gelr yok sa %50 falan mı zihin engelliler öğretmenliği? çok soru sordum kusura bakmayın dersaneye gitmedğim için danısacak kimsem yok çok yardımcınız oluyorsunuz Allah razı olsn sizden:)

 259. hocam peki pdr için kaç net yapmam lazım bu puanlarla bununla ilgili bilgi verirsenz çok sevinirim:) mat çok iyi değil edebiyatım iyi ama..birde okul öncesi devlet olur mu o hocam puanlarda tutmuyor ama sıralamamda birçok üniversite oluyor hangisine bakmam lazım puan mı basarı sıralması mı?

  • YGS netlerini ayrı ayrı söyler misin?

   Okul öncesi devlet olabiliyor. Dediğim geçen yıl en düşük 350 puan idi. Sen 357 puana sahipsin. Başarı sıralamanda tutuyor.

   Başarı sıralamasına bakman daha doğrudur.

 260. Merhaba benim kızım güzel sanatlar lisesi resim bölümü son sınıfta.YGS3 ve 4 ten 147-149 puan aldı.bu notun üstüne OBP eklenecekmi.Bu puanla hangi bölümlere tercih yapabiliriz.Meslek yüksek okullarına girebilirmiyiz.

  • 2 yıllık tercihler için elbette OBP eklenecek. Yani bu yayınlananlar Ham puandır (okul puanı eklenmemiş halidir). 2 yıllık meslek yüksek okullarını tercih edebilirsiniz tabiki de.

   Yetenek sınavları için (Yani güzel sanatlar fakülteleri için) 140 barajı aranıyordu, 180 barajı değil. Yani kızınız yetenek sınavlarına başvurabilir.

   Temmuz ayında yetenek sınavları için duyuruları üniversiteler vermeye başlıyor. Başvurmak istediğiniz her üniversitenin internet adresinden bu duyuruları takip etmeniz gerekmektedir.

 261. hocam ea 200 🙁 yapmışım lys ye devam ediyim mi ki sadece mat geo çalışsam bişeyler oalbilir mi 2 yıllık geçiş yapsam o da zor gözüküyo malum 2011 mezunuyum yoksa hiç uğraşmadan ygs ye tekrar mı çalışayım ne yapıyım yardım edin hocam

  • LYS’de MTOK bölümlerine şansın devam ediyor halen. Sınavsız geçiş şansın eskiye göre daha az olmuş olsa da öncelik gene sizlerde. O yüzden halen şansın iyi derecede var.

   LYS’de özellikle matematik, geometri, fizik dersleri MF-4 için getirisi yüksek. Bu derslere yüklen.

 262. Ben Anadolu Öğretmen lisesinin vereceği ek puanı soruyorum.Ben Aöl liyim.

 263. Hocam diploma notumu sormuşsunuz.Diploma notum 65.Diyelim ki mf-1 den 280 ham aldım öğretmenlik için kaç puan eklemem gerekir?Çok teşekkürler.

 264. hocam cevabınız için çok teşekkür ederim.bizleri bilgilendirmiş oldunuz.hocam izninizle bir soru daha sormak istiyorum.bu puanla acaba kıbrısta veya türkiyedeki herhangi özel bir üniversitede zihinsel engelliler öğretmenliği veya psikojik danışmanlık ve rehberlik lisans bölümlerinden birinin gelme şansı varmı.şimdiden vereceğiniz cevabınız için teşekkürler hocam.

  • Maltepe (istanbulda), kıbrısta; uluslararası kıbrıs, yakındoğu, doğuakdeniz üniversitelerinde zihinsel engelliler kazanma ihtimaliniz var. Özellikle kıbrısta yüksek ihtimal var.

   PDR bölümünü seçmek istiyorsanız LYS-1 (mat, geometri) ve LYS-3 (edebiyat, coğrafya-1) sınavlarına girmeniz gerekli. Çünkü PDR bölümü TM-3 puan türünden öğrenci almaktadır. Yani YGS’den almıyor.

 265. Anladım hocam,çok teşekkür ederim..

 266. Teşekkür ederim hocam,moralim düzeldi. 🙂 egeyle kocaeli üniversitesi bu netlerle özdeş gibi duruyor? bu sene 246 puan yapanın geçen seneye göre 55 bin fark attığı görülüyor. lysde de düşer mi sıralamalar,ne dersiniz? 🙂

  • Sözelde YGS sınavı ölçücü olmuyor. Büyük oranda LYS sınavlarıyla iş bitiriliyor.

   LYS deki durumların ne olacağı LYS sınavları bitecek, gene istatistik verilere bakarak, başarıyı değerlendireceğiz. Birde öğrencilerin tercihlerdeki talepleri ne olur bilinmez.

 267. TS-1 HOCAM GAZETECİLİK VE HALKLA İLİŞKİLER

  • 30.900 başarı sıralamasına TS-1 357 puan denk gelmiş geçen yıl. Ege gazetecilik mesela örnek verilebilir böyle.

   33 edebiyat
   15 coğrafya-1
   24 tarih
   8 coğrafya-2
   18 felsefe grubu-din

   Senin dediğin YGS netleri ve okul puanına göre bu yukarıda netler TS-1 357 puana yani 30 bin başarı sıralamasına geçen yıl sahip olmuş.

   Yani işin biraz kolay gözüküyor 😉

 268. türkçe 18,5 sosyal 23 okul diploma 76 hocam. 🙂

 269. Eklemeyi unutmuşum,puanım YGS-3 puanı. Sözel bölüm için sordum.

 270. hocam iyi günler diliyorum.size birşey sormak istiyorum.ben 1999 da liseden mezun oldum. o zamanki lise diploma notum 5 lik sistem üzerinden 3,08 idi. fakat şimdi bu puanın yeni ygs sisteminde bana dibloma puanı olarak kaç getirdiğini bilmiyorum.alanım türkçe-matematik (eşit ağırlık) 2013 yılı ygs dende aldığım puanlar şu şekilde ygs1:194,783 ygs2:191.765 ygs3:306,89945 ygs4:302,39129 ygs5:274,416 ygs6:235,113 bu punlardan hangisi ile tercih yapabilirim.diploma notum eklenirse kaç puanım olur.sadece ygs sonuçlarına göre tercih yapacağım. 4 yıllık bir lisans programı gelirmi hocam.bu arada aynı zamanda üniversite lisans mezunuyum,puanım kesilirmi acaba.şimdiden verceğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam

  • 60 üzerinden yaklaşık 38 puan gelecek.

   Gerek YGS gerekse LYS için tercihler Temmuz 20-25 gibi başlar.

   Puanın kesilmez.

   YGS-1 ve YGS-2 Sayısaldır.
   YGS-3 ve YGS-4 Sözel
   YGS-5 ve YGS-6 EA

   Daha çok puanınıza göre; YGS-4 (ilahiyat), YGS-5 (turizm) ve YGS-6 (turizm, bankacılık) dan tercih etme imkanınız var.

 271. Hocam merhaba aobp uygulaması kaldırılarak obp uygulamasına geçildi bunun bizim için avantajları nedir?birde sınavsız geçiş yapmak istiyorum 2012 ticaret lisesi mezunuyum 63,92 diploma notum 63,92*5=319,6 aop bu puanla hangi okullara yerleşebilirim acaba tam burslu yerleşebilir miyim?Teşekkür ederim şimdiden:)

  • 4 yıllık bölümleri seçerken ve alandışı 2 yıllıkları seçerken yani kısacası YGS puanıyla bir yer seçerken evet avantaj.

   Ne çıkışlısın tam olarak? 2 yıllık bölümlerde sizin sınavsız geçişlerdedir. Bu yüzden yerleşme imkanın elbette var.

 272. Birde puan hesabı için link veriebilirseniz çok iyi olur teşekkürler.

 273. Hocam AÖğretmenLisesi Mezunuyum 2010 yılında ki kadar ek puan alırmıyım?Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

  • 2010 yılında daha fazla okul puanı geliyordu. Okul puanları 2012 yılında en fazla 60’a düşürüldü. Ek puan 30’a çıkarılmıştı.

   100 üzerinden diploma notunu söyle ne kadar tam gelecek söyleyeyim?

 274. Yazmayı unutmuşum öğretmen lisesi mezunuyum ek puanlı sıralamayı koymamışlar sanırım onunla kazanma ihtimalim olur mu bu öğretmenlik bölümlerini?

 275. Merhaba,
  Bu ösym nin sitesinde yazan bilgilerde okuldan gelecek başarı puanı ekli mi acaba, kafam karıştı biraz :/ ösym nin sitesinde ygs 2: 385(boğaziçi kimya öğretmenliği için istenen puan türü), ygs 5: 407(bilgisayar öğretmenliği için istenen puan türü)puan ve diplomamda da okul puanımda 82,73 yazıyor. Boğaziçi üniversitesindeki ygs puanı ile öğrenci alan bu bölümleri kazanma ihtimalim var mı ?

 276. Hocam merhabalar. 246 puan ve 600739 sıralama geldı. Gecen yılın yıgınsal dagılımına baktıgımda 246 puan alan bırısının sıralaması 655… Kusur olmus. Gecen yılla bu sene kı sıralama farklılıgı olumlu bır durum mu? Ne demek oluyor? Bırde 600739 sıralamayla,lys’de 30 bıne gırmek mumkun mu?

  • Geçen sene 246 puanı alan öğrencinin sırası daha kötüydü, bu sene 246 alan öğrencinin durumu daha iyi (55 bin kişi).

   YGS netlerini söyler misin? birde okuldan net ne geliyor (yada diploma notun nedir)? Ona göre netleri söyleyeceğim; sende LYS’de 30 bine girebilir misin diye karar verirsin 😉

 277. hocam merhabalar. ben anadolu öğretmen lisesi mezunuyum. 2005 öss AOBP 93.037. pdr tercih ettiğimde ek puandan yararlanabiliyormuyum. birde TM-3 puanımın 415 olması için hangi bölümden kaç soru yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 278. tamam hocam çok teşekkür ederim uğraştırdım sizi görüşmek üzere 🙂

 279. sınavsız geçiş için ek ücret 10 tl yatırılmak gerektiğini biliyorum ben onu yatırmadım hem yatırsamda 2011 mezunuyum bi de ticaret lisesi en son beni yerleştirirler yani sınavsız geçiş hakkımın çıkacağını sanmıyorum hocam yanlış mı düşünüyorum ygs den tercih etsem ek puan geliyor mu

  • YGS sınavına giren meslek liseleri otomatik olarak sınavsız geçiş içinde başvurmuş sayılıyor.

   Sınavsız geçiş hakkında öncelik evet yeni mezun olacaklarda. Ama genede öncelik senin gibi meslek liselerinde. Daha sonra YGS puanlarıyla dışarıdan öğrenci alıyorlar.

   YGS’de 4 yıllık ek puan gelecek alanların var: Mesela Bilgisayar öğretmenliği.

   Aşağıdaki linkte yer alanlar senin YGS ve LYS’deki kendi bölümlerin. Ek puan gelen ve gelmeyen diye başlıkta da belirttim.

   Bilişim teknolojisi: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/bilisim.teknolojisi.doc

 280. teşekkürler hocam sizce ygs de kendi bölümümü bilgisayar programcılığı seçsem girme ihtimalim yüksek mi? bir de kendi bölümümü seçersem 2 yılıık mı gidiceğim

  • Kendi bölümündeki 2 yıllıklara sınavsız geçiş hakkını kullanarak başvuracaksın. Yani YGS ile alakası yok. Kendi bölümlerinin 2 yıllıklarına sınavsız geçiş ile başvuracağından öncelik hakkı sizlerde. Yani kazanma ihtimalin yüksek.

   Kendi bölümünün 4 yıllıkları da var. Sana dosya linki verdim. O dosyada yer alanlar kendi bölümünün 4 yıllıklarının listesidir. Listede hangi bölümlerde olduğu, nerelerde olduğu ve kaç puana sahip olduğu yazıyor.

 281. Hocam merhabalar. Gazetelerde okuyoruz bır cok egıtımcı okul puanları can yakacak dıyor. 45 okul puanı genel olarak degerlendırdıgınızde ıyı mı? Yorumunuz nedır?

  • Şu yüzden can yakacak; Eskiden fen ve anadolu liselerinde okuyan öğrencilere yüksek puan geliyordu. Çünkü eski AOBP sisteminde okulların YGS başarısına göre gelen ek bi puan daha vardı. Bu okulların da YGS başarısı yüksekti. Artık o okul başarısı puanı gelmeyecek. Sadece diploma notuna göre artık okul puanı belirlenecek. Bu da fen ve anadolu liselerinde okuyanların okul puanlarını hep düşürecek.

   45 puan da fena bir puan değil.

 282. hocam bu netlerle ygsden gelir mi ?gelmez diye lys kaç net yapmam gerek diye sordum ygsden gelirse tabi daha iyi olur benim için ticaret meslek liseliyim hocam

  • YGS’de devletten gelmez. Ama özel üniversitelere şansın olabilir.

   YGS-2 189 ham puana sahipsin. Okul puanınla beraber 238 toplam puana sahipsin.

   LYS’de bu seneye göre MF-3 320 toplam puan alman lazım.

   En düşük puana sahip Süleyman demirel üniversitesi ikinci öğretim için kabaca şu netler gerekli;

   25 matematik
   14 geometri
   18 fizik
   18 kimya
   18 biyoloji

 283. hocam saygılar anadolu öğretmen lisesi 2013 mezunu öğrenciye din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için ilahiyata geçtiği için ek puan verilmeyecek sanırım doğrumudur

 284. türkçe 20 mat 8 kimya 6 biyoloji 1 diploma puanım 81 hemşirelik veya ebelik

 285. hocam ygs de istediğim netleri alamadım maalesef zaman sıkıntısı yaşadım ticaret meslek lisesi 2011 mezunuyum bilgisayar programcılığı mezunuyum ygs 1 punanım 200 ek puanlarla 4 yıllık bilgisayar progragramcılığına yerleşebilirmiyim ya da farklı olarak ek puan getirecek başka hangi bölümleri yazabilirim aslında hemşirelik ya da ebelik istiyordum ygs 2 puanım 192 lys de hangi derslerden ne kadar net yaparsam şansım olabilir lys e çalışmaya başladım bi umutla ama çok zorlanıyorum matematik fizik kimya biyoloji geometri var maalesef lisede görmediğimden, bilgim olmadığından zorlanıyorum dershaneye gitmiyorum evde ders vidyoları izliyorum lys ye çalışma konusunda bana önerebileceğiniz bişey var mı ? çok yazdım hocam ama kafam çok karışık ne yapsam bilmiyorum

 286. Anladım hocam çok teşekkürler yardımlarınız için..

 287. Biliyorum cok tesekkur ederim yardimlariniz icin

 288. Tesekkur ederim o zaman ygs den 270 kusur almam lazim

 289. Sizce puanlarda/sıralamalarda düşme olur mu? sınavın geneline göre nasıl değerlendirirsiniz?

  • Sınavın zorluğu veya kolaylığına göre, ayrıca öğrenci tercihlerine göre her yıl puanlarda/başarı sıralamalarında oynama elbette oynar. Ama büyük oynama olmaz. Aşağı yukarı puanları da sıralamaları da bellidir.

   Sınavın sonuçları açıklanınca istatistiksel bilgilere dayanarak ancak değerlendirme yapılabilir.

 290. Hocam bu netlerle,ygs netlerim 18e 21 olmasına rağmen girebiliyorum yani? Ben ders çalışmayı bırakacaktım,olmaz diye.. her şeyi belirleyen lysymiş… çok teşekkürler…

 291. Pekala hocam peki okuldan gelecek puan ne olur sizce ? Diploma puanımı 91 olarak dusunelim ?

 292. Halkla ılıskıler tanıtım ve gazetecılık bolumlerı hocam.

  • 60 puan üzerinden 45.6 okuldan gelecek sana.

   Kocaeli ikinci öğretim halkla ilişkiler ve tanıtım için;

   35 edebiyat
   15 coğrafya-1

   25 tarih
   8 coğrafya-2
   17 felsefe grubu-din kültürü

   Kocaeli ikinci öğretim Gazetecilik için;
   33 edebiyat
   15 coğrafya-1

   24 tarih
   8 coğrafya-2
   17 felsefe grubu-din kültürü

 293. tesekkurler hocam. peki 0.6 ne için kullanablıcez sadece normal fakulteler ıcın mı

 294. Turkce 18,sosyal 21. Mat ve fen” surem yetmedı,onlara bakamadım hocam.. Okul dıploma 76. Kocaelı unıversıtesı,ıkıncı ogretımde dahıl lysde kac net yapmalıyım?

 295. Bölümüm ” İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği ” Anadolu Meslek Lisesi bünyesinde gösteriliyor . Seçmek istediğim bölüm ise 18 Mart Üniversitesi’ndeki Acil yardım ve Afet Yönetimi bölümü . Umarım puan geliyordur yani ben öyle umuyorum

  • Acil yardım ve Afet yönetimi bölümünde ek puan alan bölümler aşağıdadır:

   4951-Acil Sağlık Hizmetleri
   3523-Acil Tıp Teknisyenliği
   1746-Hemşirelik
   3523-İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği
   4883-Sağlık
   2315-Sağlık Memurluğu

 296. çok tesekkürler hocam

 297. ben 12.sınıf ogrencısıyım mezun olduktan sonrada bu hakkımız olucak mı yanı bunu ogrenmek ıstıyorum hocam.

 298. hocam ben meslek lısesı ogrencısıyım seneye de (o.6) ek puanımız olucak mı acaba.
  mtok lar ıcın.

 299. Arkadaslar 250 cıvarında bır puan beklıyorum. Dershanede kı hıcbır denemede ben bu sonucu almadım. Ham puan 320 alabılmem ıcın lys’de kac net yapmalıyım? Edebıyat,tarıhe duzenlı calısmak ıyı bır nete goturebılır mı benı? Kocaelı unıversıtesı ıletısım fakultesını ıstıyorum. Okul dıploma 76 hocam.

 300. Hocam ben su an anadolu meslek lisesinde itfaiyecilik ve yangin guvenligi bolumunde okuyorum bu sene acil yardim ve afet yonetimi bolumunu secmek istiyorum . Bana ek puan gelme olasiligi nedir ? Bir de ben okul birincisiyim 9. sinifta sene sonu notum 86 , diger yillarda ve bu sene 90’in uzerinde . Ya da birincilik kontenjani ile yerlesme olasiligim nedir ? Simdiden tesekkurler

  • Bölümünü tam doğru söyle? sorunun cevabı ona göre değişir.

   Okul birinciliği kontenjanları 1-2 tane oluyor bölümlerde. şansın tabikide var çünkü sadece okul birincileri tercih ediyor. Ama senin seçtiğin bölümü tercih eden diğer okul birincilerinin ortalamalarını bilmediğimizden çok muallak bir durum.

 301. dorukhanilhan

  ümit var derken düşük ihtimal mi görüşünüz kendimi ona göre hazırlamalıyım , büyük bir muamma içersine girdim açıkçası.

 302. hocam sınav kötüydü:(
  türkçe: 32 dogru 8 yanlıs
  matematik: 24 dogru 6 yanlıs
  sosyal: 31 dogru 9 yanlıs
  diploma puanım da 77,72 ve bu sene üniversite bırakıp gelmiştim puanımda kıralacak.. pdr istiyorum lys matematiğim çok iyi değil ama edebiyata güveniyorum netlerim nasıl olmalı 2.sınavda sizce? nasıl agırlık vermeliyim lys konulaına hiç baslamadımda yetisir insallah:(

 303. dorukhanilhan

  ” Sana ek puanla beraber toplam 62.1 gelecek. Puanın kırılmayacak. ” yazmıştınız toplam 227.450 aldım ham puan ygs 6 dan.
  Eskişehir osmangazi üniversitesi turizm otel işletmeciliği istiyorum 2.öğretimin puanı 285 , benim ekpuanla 62.1 puan gelince 289.55 ediyor sizce yerleşir miyim ?

  • Sınırdasın diyelim sana. Puanlar her yıl oynar. Yazın okul puanları eklendikten sonraki başarı sıralamalarına bakarak ancak daha doğru bir tahmin yapılabilir. Ama ümidin var diyebilirim.

 304. AysenurOzyurek

  hocam öyle böyle olursa olur okul oncesı ogretmenlıgı dedik, 32 dogru 8 yanlış turkceden 30 dogru 8 yanlış sosyalden matematıktende 10 dogru 5 yanlış yaptım. Okuldan 60 küsürlü gelecegini hesaplamıştık sizinle. Yerleşir miyim 4 yıllıga?

  • Geçen sene bu netlerle 4 yıllık okul öncesine girilebildi. YGS-5 357 civarı puanın var. Genel tabloya bakılmalı ve yazın okul puanları eklendikten sonraki başarı sıralamalarına bakılarak ancak birşey denilebilir.

 305. AysenurOzyurek

  evet çocuk gelişimi bölümüyüm, çok teşekkür ederim. Peki sizce ideal bi üniversteye örnegin Gazi üniverstesine yerleşmek için nasıl netler ya da kaç puan yapmalıyım ?

 306. AysenurOzyurek

  yıl sonu notlarım 57 72 74 bu seneyede 70 desek hocam bana gelecek olan ek puan hakkında daha açık bilgilendirebilirmisiniz soyledigim gibi meslek lisesi ögrencisiyim okul oncesı ogretmenlıgı ıstıyorum.

 307. Merhaba Hocam,

  GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) lisede mesleki öğrenim gören öğrencileri almıyormuş, buna Teknik Lise’de dahil mi? Düz liselileri alıyorlarsa bizleri de almaları gerekmez mi? Sonuçta eksiğimiz yok fazlamız var.

  Bir de alan içi önlisans programlarına yerleşen birinin puanı ertesi yıl kırılmıyormuş. Acaba lisans programı içinde bu geçerli mi?

  Son olarak, Boğaziçi eğitim fakültesi ingilizce mi? Yani ilk sene hazırlık var mı?

  • Tüm meslek liselerini almıyor, sizde dahilsiniz evet.

   Alaniçi geçişlerinizde (sınavsız geçiş) puan kırılmıyor, çünkü yasal hak. YGS sınavıyla alakası olmayan birşey.
   4 yıllıklarda kırılıyor.

   Evet öğretim dili ingilizce. 1 sene zorunlu ingilizce hazırlık var.

 308. dorukhanilhan

  2011 de sınava girdim , meslek lisesi öğrencisi olduğum için alan içiyle beraber toplam 60 puan gelmişti ve yerleştim, 2012 de sınava girmedim bu yıl tekrar giriyorum , diploma puanım 69, bana verilecek okul ve alan içi puanı kaç olur , kırılır mı ?

 309. teşekkür ederim peki Anadolu ve Hacettepe üniversitesi çocuk gelişim bölümünü kazanmak için kaç net yapmam gerekir eşit ağırlıkçıyım ama sayısalım iyi değil diploma notumda 70 den asagı gelmez sanırım

  • 4 yıllık olarak anadolu üniversitesinde çocuk gelişimi bölümü yok.
   Hacettepe üniversitesindeki çocuk gelişimi bölümü LYS sınavlarından alıyor.

   YGS’den alan çocuk gelişimi bölümü; Ahi Evran (Kırşehir), Karabük ve Kırklareli üniversitelerinde var.

 310. hocam ben lise son sınıf ögrencisiyim cocuk gelişimi bölümü okuyorum gelecek ek puanımı pdr için kullanabilir miyim pdr ye ek puan var mı?

 311. iyi akşamlar ben birşey sormak istiyorum ben endüstri meslek lisesi okuyorm bu yıl ygs girecegim tercih döneminde hemşirelik veya anestezi gibi bölümleri seçebeilir miyim? seçebilirsem 2 yılık mı okuyacagım 4 mü? sonuçta sağlık meslek lisesi mezunu değilim

  • Hemşirelik 4 yllık bölümdür. Anestezi 2 yıllık bölümdür İkisini de seçme hakkın var. Bir engelin yok.

   Hemşirelik 4 yıllık bölüm, puanını tutturursan (YGS-2 puanıyla alınıyor) kazanır gidersin engelin yok. Tek dezavantajın onlara ek puan geliyor.

   Anestezi 2 yıllık bölüm ve öncelik sağlık meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkıdır. Onlardan yer kalırsa sen YGS-2 puanıyla girebilirsin. Ama anestezi bölümünde sana yer kalır mı dersen? Devlet üniversitelerinde tek tük kalabiliyor. Özel üniversitelerde biraz daha kalabiliyor.

 312. iyi aksamlar hocam
  sizce bu kalan son günlerimizi nasıl değerlendirmeliyiz sürekli deneme veya sürekli tekrar mı yapmalıyız yada gecen senenin sorularını mı çözmeliyiz? birde hocam bn dersaneye gitmediğim için çözümlü denemeler alıyorum körfezi bitirdim fem yada güvender alcam . hangisi daha iyi bilginiz var mı?

  • Son günleri daha çok hata yaptığın konulara tekrar ederek, bol test ve deneme çözerek geçirebilirsin.

   Çıkmış sorulara bakacaksan son 10 yıldan daha eskisine gitmene gerek yok.

   Güvender daha kolay denemelere sahipken, fem biraz daha zorlayıcı denemelere sahip. İkisinden de çözme şansın varsa olabilir.

 313. meraba hocam ben imam hatip lisesinde 12.sınıftayım bu sene ek puandan yararlanacakmıyım?

  • Evet yararlanacaksınız. 15-30 arasında ek puan gelecek.

   Diploma notunuzu (100 üzerinden gelecek) önce 5 ile daha sonra çıkan sayıyı 0.06 ile çarparsanız ek puanınızı öğrenebilirsiniz.

 314. Ikısıne de ayrı ayrı okul puanı eklenıyorsa,okul puanımız,yerlestırme puanımıza her ıkı sınavda da etkı edıyor. Ben ygsye gırdım. Ygs 3ten ham 300 puan aldım. Temmuzda okul puanımıda ekledı. Hazıranda da lysye gırdım,lysde aldıgım puanla ygsye harmanlayacaklar oyle degıl mı? Iste o harmanlama da yanı yerlestırme puanım belırlenırken yuzde 40lık ygs puanımın ıcınde okul puanımda olacak mı?

 315. Merhabalar hocam. İstanbul üniversitesi pdr bölümüne girebilmem için netlerim nasıl olmalı. Matematiğim biraz sıkıntılı,sözel derslerimde sıkıntım yok. netleri ona göre hesaplarsanız sevinirim. diploma puanım70.

 316. Ama ben ygsden tercih yapmayacağım.O yüzden okul puanım eklenmeyecek dimi? Bir kısmı ygs puanımdan oluşan lys ham puanımın üzerine okul puanım eklenecek.

  • Tercih yap ya da yapma, YGS ham puanlarına da okul puanı eklenecek. ÖSYM kimin YGS den tercih yapıp yapmayacağını nereden bilsin. ÖSYM herkesin YGS ham puanlarına ve LYS ham puanlarına ayrı ayrı okul puanını ekler. Ama YGS ham puanına okul puanı eklendi diye LYS ham puanına eklenen okul puanı düşmüyor. İkisinede aynı okul puanı ayrı ayrı ekleniyor.

 317. Hocam teşekkür ederim,uğraştım sizi. Kafama çok takılan bir şey var.Yerleştirme puanıma etki eden yüzde 40’lık ygs puanımın içinde okul puanımda olacak mı? Okul rehberlik öğretmenim,sadece yerleştirme puanına okul puanın eklenecek dedi. Ben yine de size sormak istedim. Örnekle açıklarsanız sevinirim.

  • Hayır okul puanın olmaz. Okul puanın sınavlar bittikten sonra, tercihler zamanı o ham puanların üstüne eklenecek.

   Örnek şu an YGS ye gireceksin. ve yaptığın netlerle diyelim YGS-5’den 300 puan aldın. Sonra yazın temmuz 20-25 lerde tercihler başlayacak. Tercihlerden 1 hafta önce okul puanın eklenmiş haliyle YGS puanlarını açıklayacak. Okul puanında diyelim 60 üzerinden 44. O zaman senin YGS-5 puanın 344 olacak.

 318. Merhaba hocam, ticaret meslek lisesi muhasebe mezunuyum. din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğini istiyorum, diploma notum 3,44 ağırlıklı orta öğretim başarı puanım kaç gelir,teşekkür ederim…

 319. İstanbul Üniversitesi ve Kocaeli üniversitesine göre,matematik yapamıyorum hiçbir şekilde ama sözel derslerim,özellikle de tarihim çok iyi. diploma notum76

  • Okuldan 45.6 gelecek.

   İstanbul üniversitesi için matematiksiz netler;
   YGS netleri
   26 türkçe
   26 sosyal

   LYS netleri
   38 edebiyat
   16 coğrafya-2

   32 tarih
   8 coğrafya-2
   19 felsefe grubu

   Kocaeli üniversitesi için;
   YGS netleri;
   23 türkçe
   23 sosyal

   LYS netleri
   35 edebiyat
   15 coğrafya-1

   29 tarih
   8 coğrafya-2
   16 felsefe grubu

   Not: Netlerle farklı şekilde oynayarak gene aynı yerleri alabilirsin.

 320. AysenurOzyurek

  merabalar, bende okul oncesı ogretmenlıgı ıstıyorum suan 12. sınıfım diploma notu sene sonunda bellı oluyo bıldııgm kadarıyla. Ama bana gelecek olan ek puan hakkında bılgı almak ıstıyorum, meslek lısesı ogrencısıyım. Türkceden 30 net kesın cıkarıyorum bu 36 ya kadar cıkıyor. Ugur dersanesıne gıdıyorum 2 senedır, bizim denemelerimiz çok zor oldugu ıcın sosyal en fazla 29 netlerde kalıyor ama gırdıgım baska denemelerde bu 36 lara kadar çıkabiliyor. Fen yapmıyorum matematıgımde genelde en az 9 10 nette kalıyor. Sizce yerleşebilir miyim sınava 17 gün kaldı, 2 senedir emek veriyorum, bana birşeyler söyleyin :))

  • Yıl sonunda diploma notun belli olacak olsada kabaca sana gelecek belli.

   9, 10, 11 sınıf diploma notlarını söyle ve 12.sınıfta tahminen ne gelir onu söyle, sana soruna daha net cevap verebileyim?

 321. Birde sayın hocam ts-1 den halkla ilişkiler ve tanıtım’a gidebilmem için sözel olarak ygs ve lysden tahminen kaç net yapmam gerek. okul diploma puanım 76.

 322. Merhaba hocam,bu sene unıversıte puanları gecen yıla gore sızce artar mı? Tahmınen kac puanlık artıs olur?